| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy

Do 28 lutego br. pracowałam w gimnazjum jako nauczycielka, a następnie od 1 marca br. podjęłam pracę w urzędzie wojewódzkim. Ze szkołą rozwiązałam stosunek pracy w drodze porozumienia stron. Czy będę miała prawo do urlopu wypoczynkowego w nowym miejscu pracy?

Tak. Zgodnie z art. 1551 k.p. za 2010 r. ma Pani prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (od 1.03.2010 r. do 31.12.2010 r.) u nowego pracodawcy, niezależnie od urlopu wykorzystanego w gimnazjum, na podstawie art. 64–65 ustawy – Karta Nauczyciela.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych, w których organizacji pracy są przewidziane ferie szkolne, określa art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

W myśl przepisów ustawy – Karta Nauczyciela urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

W sytuacji gdy nauczyciel rozwiązał stosunek pracy w szkole i podjął zatrudnienie w innym zakładzie pracy, uprawnienia w zakresie urlopu wypoczynkowego określają przepisy Kodeksu pracy.

Pracownikowi podejmującemu zatrudnienie u kolejnego pracodawcy w danym roku kalendarzowym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u nowego pracodawcy (art. 1551 k.p.).

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, a jego wymiar uzależniony jest od okresu zatrudnienia oraz poziomu wykształcenia pracownika. Ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego, pracodawca jest zobowiązany uwzględnić poprzednie okresy zatrudnienia bez względu na przerwę między kolejnymi pracami i sposób rozwiązania stosunku pracy. Ponadto wymiar urlopu wypoczynkowego ma wpływ również czas trwania nauki i rodzaj ukończonej szkoły.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »