reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracownik ma możliwość wycofania wniosku.

Pracodawca udziela urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na pisemny wniosek pracownika. Z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Maksymalny okres urlopu wychowawczego wynosi 3 lata. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może skorzystać z niego nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany od razu w całości albo najwyżej w 4 częściach.

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu; oświadczenie pracownika w tej sprawie następuje w formie pisemnej.

We wniosku pracownik wskazuje termin rozpoczęcia i czas trwania urlopu wychowawczego oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu wychowawczego na dane dziecko. Z urlopu na takich samych zasadach jak matka może skorzystać również ojciec dziecka.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownicy urlopu wychowawczego w terminie wskazanym przez pracownicę, jeżeli wniosek o udzielenie tego urlopu został przez nią złożony co najmniej na 2 tygodnie przed tym terminem, oraz nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie tego urlopu, jeżeli wniosek ten został zgłoszony przez nią bez zachowania terminu przewidzianego powyżej.

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

Pracownica jednak może za zgodą pracodawcy zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie lub po jego uprzednim zawiadomieniu najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na to samo stanowisko, które zajmował przed urlopem, a jeżeli jest to nie możliwe to na stanowisko równorzędne zgodne z jej kwalifikacjami. Jeżeli po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego okaże się, że jest ona w ciąży wówczas korzysta ona z ochrony przewidzianej w k.p.

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonanej czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama