REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Marta Borysiuk
Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia/fot. Fotolia
Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik będąc na wypowiedzeniu złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika, dlatego też nie ma obowiązku z niego skorzystać. W przypadku niewykorzystania urlopu, pracownikowi – ojcu nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

REKLAMA

Autopromocja

Kto jest uprawniony?

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać pracownik - biologiczny ojciec dziecka lub pracownik-adopcyjny ojciec, który przedstawi postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, o czym stanowi  art. 1823 Kodeksu pracy.

Prawa do urlopu ojcowskiego nie będzie miał ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Zmiany od 2 stycznia 2016 r.

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady udzielania urlopów ojcowskich. Długość urlopu wynosi nadal 2 tygodnie i jest niezależna od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Zmiany wprowadziły możliwość udzielenia urlopu najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Przed zmianami czas na wykorzystanie urlopu był do 12 miesiąca życia dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop ojcowski można wykorzystać do 24 miesięcy od narodzin dziecka.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, urlop ojcowski można dzielić na 2 części, przy czym każda z tych części nie może być krótsza niż 1 tydzień (przed zmianami urlop należało wykorzystać jednorazowo w wymiarze 2 tygodni).

Czy urlop jest płatny?

Urlop ojcowski jest urlopem płatnym. Zgodnie z art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za czas urlopu ojcowskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Formalności

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika – ojca. Powinien go złożyć najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu – wtedy pracodawca ma obowiązek go uwzględnić.

Jeżeli pracownik – ojciec spóźnił się ze złożeniem wniosku, przykładowo złożył go na 3 dni przed planowanym urlop, pracodawca może, ale nie ma obowiązku żeby go uwzględnić.

Jak już wspomniano, wniosek pracownika o urlop ojcowski jest dla wiążący dla pracodawcy. Oznacza to, że nie może on odmówić pracownikowi jego udzielenia. Pracodawca, który odmówi prawa do urlopu ojcowskiego, naraża się na karę grzywny w granicach od 1 000 zł do 30 000 zł.

Urlop ojcowski na wypowiedzeniu

Przypomnieć należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika a nie jego obowiązkiem. Oznacza to, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Co jednak w przypadku, gdy pracownik – ojciec otrzyma od pracodawcy wypowiedzenie i chciałby wykorzystać w tym czasie urlop ojcowski.

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Ma 1 – miesięczny okres wypowiedzenia, złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego.

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

W okresie wypowiedzenia pracujący ojciec w dalszym ciągu posiada status pracownika. Nie ma więc przeszkód, by w okresie wypowiedzenia mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Pracownik nadal może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, przy czym muszą być spełnione warunki do uzyskania tego urlopu, czyli dziecko nie skończyło 24 miesiąca życia, wniosek został złożony z zachowaniem terminu.

Podstawa prawna:

- art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2010 r. Nr 77, poz. 512, ze zm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA