Kategorie

Przeniesienie pracowników do pracy u innego pracodawcy

Jadwiga Krukowska
Ze względu na okresowe wahania zbytu naszych produktów, w pewnych okresach roku dysponujemy nadmiarem pracowników, ale nie chcemy ich zwalniać. Czy możemy przenosić naszych pracowników, zatrudnionych w dziale produkcji, na pewien czas do innej firmy, z którą stale współpracujemy? Przeniesienie to odbywałoby się w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę i maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym.

RADA

Należy przyjąć, że mogą Państwo zawrzeć z inną firmą umowę cywilnoprawną na świadczenie dla niej usług przez swoich pracowników i powierzyć tym pracownikom na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym wykonywanie pracy dla tej firmy. Dopuszczalne jest to pod warunkiem, że pracodawcą dla przeniesionych pracowników nadal będą Państwo (Państwa firma), a pracownicy innej firmy nie będą mogli wydawać poleceń służbowych przeniesionym pracownikom. W takim przypadku nie trzeba zmieniać pracownikom umów o pracę.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracodawca ma prawo przenieść na okres przejściowy pracownika do innego miejsca pracy niż wskazane w umowie. Wskazuje na to pośrednio wyrok Sądu Najwyższego z 16 lutego 1995 r. (I PRN 122/94, OSNP 1995/15/189). Sąd w tym wyroku nie zakwestionował możliwości skierowania pracownika w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy do innego miejsca pracy niż określone w umowie o pracę.

Przeniesieni pracownicy pozostają jednak nadal pracownikami Państwa zakładu. Dlatego polecenia służbowe mogą wydawać im tylko pracownicy Państwa firmy. Należy zatem rozważyć przeniesienie razem z pracownikami także pracownika lub kilku pracowników, którzy będę kierować ich pracą w innym zakładzie.

Zanim Państwo podejmą decyzję o wydaniu pracownikom polecenia wykonywania pracy na Państwa rzecz w innej firmie, w każdym przypadku należy rozważyć, czy są jednocześnie spełnione następujące warunki:

• istnieją uzasadnione potrzeby zakładu pracy,

• zmiana warunków pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia przenoszonego pracownika,

• powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika,

• pracownik może być przeniesiony na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

W Państwa przypadku spełnienie pierwszego warunku nie budzi zastrzeżeń. Wystąpiły bowiem uzasadnione potrzeby firmy, aby przenieść pracowników do innej pracy.

Jeżeli praca, którą mają wykonywać Państwa pracownicy w innej firmie, jest niżej wynagradzana, to skierowani pracownicy i tak muszą otrzymywać dotychczasowe wynagrodzenie. Może być ono także wyższe. Może się zdarzyć również sytuacja, że wynagrodzenie przeniesionych pracowników wykonujących tę samą pracę co inni pracownicy tego zakładu będzie niższe.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik jest zatrudniony w dziale produkcji przy prostych pracach na czas nieokreślony. Otrzymuje wynagrodzenie 2200 zł miesięcznie. Pracownik ten został skierowany na 3 miesiące do innego zakładu do pracy przy obsłudze taśmy na halach mięsnych. Pracownicy tego zakładu za pracę przy taśmie otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2600 zł. Mimo to, za przepracowany okres w innym miejscu pracy pracownikowi przysługuje co najmniej po 2200 zł za każdy miesiąc pracy.

Powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Nie chodzi tu tylko o wykształcenie, ale także o doświadczenie i predyspozycje. Nie będą mogli Państwo powierzyć pracownikowi z wysokimi kwalifikacjami, np. informatykowi czy księgowej, pracy, która nie wymaga żadnych kwalifikacji.

Okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym może być dzielony na części. Jeżeli przypa- da on w czwartym kwartale jednego roku i w pierwszym kwartale roku następnego, to w tym czasie pracownika można przenieść do innej pracy na okres 6 miesięcy bez przerwy.

• art. 42 § 4, art. 100 Kodeksu pracy,

• art. 750 Kodeksu cywilnego.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?