reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przeniesienie pracowników do pracy u innego pracodawcy

Przeniesienie pracowników do pracy u innego pracodawcy

Ze względu na okresowe wahania zbytu naszych produktów, w pewnych okresach roku dysponujemy nadmiarem pracowników, ale nie chcemy ich zwalniać. Czy możemy przenosić naszych pracowników, zatrudnionych w dziale produkcji, na pewien czas do innej firmy, z którą stale współpracujemy? Przeniesienie to odbywałoby się w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę i maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym.


RADA

Należy przyjąć, że mogą Państwo zawrzeć z inną firmą umowę cywilnoprawną na świadczenie dla niej usług przez swoich pracowników i powierzyć tym pracownikom na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym wykonywanie pracy dla tej firmy. Dopuszczalne jest to pod warunkiem, że pracodawcą dla przeniesionych pracowników nadal będą Państwo (Państwa firma), a pracownicy innej firmy nie będą mogli wydawać poleceń służbowych przeniesionym pracownikom. W takim przypadku nie trzeba zmieniać pracownikom umów o pracę.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma prawo przenieść na okres przejściowy pracownika do innego miejsca pracy niż wskazane w umowie. Wskazuje na to pośrednio wyrok Sądu Najwyższego z 16 lutego 1995 r. (I PRN 122/94, OSNP 1995/15/189). Sąd w tym wyroku nie zakwestionował możliwości skierowania pracownika w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy do innego miejsca pracy niż określone w umowie o pracę.

Przeniesieni pracownicy pozostają jednak nadal pracownikami Państwa zakładu. Dlatego polecenia służbowe mogą wydawać im tylko pracownicy Państwa firmy. Należy zatem rozważyć przeniesienie razem z pracownikami także pracownika lub kilku pracowników, którzy będę kierować ich pracą w innym zakładzie.

Zanim Państwo podejmą decyzję o wydaniu pracownikom polecenia wykonywania pracy na Państwa rzecz w innej firmie, w każdym przypadku należy rozważyć, czy są jednocześnie spełnione następujące warunki:

• istnieją uzasadnione potrzeby zakładu pracy,

• zmiana warunków pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia przenoszonego pracownika,

• powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika,

• pracownik może być przeniesiony na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

W Państwa przypadku spełnienie pierwszego warunku nie budzi zastrzeżeń. Wystąpiły bowiem uzasadnione potrzeby firmy, aby przenieść pracowników do innej pracy.

Jeżeli praca, którą mają wykonywać Państwa pracownicy w innej firmie, jest niżej wynagradzana, to skierowani pracownicy i tak muszą otrzymywać dotychczasowe wynagrodzenie. Może być ono także wyższe. Może się zdarzyć również sytuacja, że wynagrodzenie przeniesionych pracowników wykonujących tę samą pracę co inni pracownicy tego zakładu będzie niższe.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w dziale produkcji przy prostych pracach na czas nieokreślony. Otrzymuje wynagrodzenie 2200 zł miesięcznie. Pracownik ten został skierowany na 3 miesiące do innego zakładu do pracy przy obsłudze taśmy na halach mięsnych. Pracownicy tego zakładu za pracę przy taśmie otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2600 zł. Mimo to, za przepracowany okres w innym miejscu pracy pracownikowi przysługuje co najmniej po 2200 zł za każdy miesiąc pracy.

Powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Nie chodzi tu tylko o wykształcenie, ale także o doświadczenie i predyspozycje. Nie będą mogli Państwo powierzyć pracownikowi z wysokimi kwalifikacjami, np. informatykowi czy księgowej, pracy, która nie wymaga żadnych kwalifikacji.

Okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym może być dzielony na części. Jeżeli przypa- da on w czwartym kwartale jednego roku i w pierwszym kwartale roku następnego, to w tym czasie pracownika można przenieść do innej pracy na okres 6 miesięcy bez przerwy.

• art. 42 § 4, art. 100 Kodeksu pracy,

• art. 750 Kodeksu cywilnego.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama