REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024
Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 
rozwiń >

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy!

W dniu 1 października oficjalnie rozpoczyna się rok akademicki 2023/2024. To czas kiedy wykładowcy, pracownicy administracyjny uczelni i przede wszystkim studenci wracają na uniwersytety, akademie i szkoły wyższe.

Autopromocja

Nauczyciele akademiccy - grupy pracowników:

Nauczycieli akademickich zatrudnia się w następujących grupach pracowników:
1) dydaktycznych;
2) badawczych;
3) badawczo-dydaktycznych.

Jakie są obowiązki nauczycieli akademickich?

Do podstawowych obowiązków nauczyciela akademickiego będącego pracownikiem:
1) dydaktycznym - należy kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;
2) badawczym - należy prowadzenie działalności naukowej lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;
3) badawczo-dydaktycznym - należy prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów.

Podwyżka wynagrodzeń na uczelniach od 1 stycznia 2024

Planowane są podwyżki wynagrodzeń na uczelniach. Ma dojść do zmian w w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej. Zmiany wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2024 r., podobnie jak podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Ile aktualnie wynosi wynagrodzenie profesora uczelni publicznej?

Aktualnie minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 7210 zł. Pomimo tego, że jest to stawka minimalna i profesorowie mogą liczyć na dodatki funkcyjne, kwota ta nie jest wysoka, jak na tyle lat trudu, pracy, konieczności ciągłego rozwijania się, działalności naukowej i dydaktycznej, wyjazdów na konferencję i innych zadań organizacyjnych i administracyjnych wiążących się z pracą na uczelni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Wynagrodzenie profesora podstawą do obliczania wynagrodzeń innych pracowników

Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej jest podstawą do  ustalania wysokości miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych na stanowiskach innych niż stanowisko profesora oraz pracowników naukowych instytutów naukowych i pomocniczych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk. 

Dodatki stażowe, dodatki funkcyjne i zadaniowe nauczycieli akademickich

Do pensji podstawowej nauczycieli akademickich doliczyć należy także dodatki stażowe oraz możliwe, przysługujące im dodatki (funkcyjne lub zadaniowe).

Ważne
Uczelnie (rektor i kanclerz) decydują o ostatecznej kwocie wynagrodzenia

Faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach oraz jednostkach naukowych kształtują samodzielnie jednostki, indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika, z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Uszczegóławiając, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia profesora wzrastają również wynagrodzenia i świadczenia w całym systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora, a w szczególności wysokość:

 • dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora,
 • miesięcznego stypendium doktoranckiego,
 • miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni,
 • wynagrodzenia w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego lub tytułu profesora oraz członków komisji habilitacyjnych,
 • miesięcznego wynagrodzenie zasadnicze pracownika naukowego w jednostce naukowej Polskiej Akademii Nauk.
Ważne
Nauczyciel akademicki ma zagwarantowane 5 zł więcej niż minimalna krajowa

Zgodnie z art. 137 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. 
poz. 742, z późn. zm.) wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, z tym że dla:
1) profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83%,
2) adiunkta - wynosi nie mniej niż 73%
- wynagrodzenia profesora.

Skoro wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora, tj. w 2023 r. było to 50% z 7210 zł, czyli 3605 zł. Oznacza to, że nauczyciele akademiccy mogą zarabiać najmniej tyle, co wynosi minimalna krajowa od 1 lipca 2023 r. (3600 zł) - no nie dosłownie, bo o 5 zł więcej!

8610 zł dla profesora uczelni publicznej od 1 stycznia 2024 r.

Projektowane rozporządzenie przewiduje podwyższenie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej do wysokości 8610,00 zł. 

W konsekwencji planowanego podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. (od dnia 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do kwoty 4242 zł, a od dnia 1 lipca 2024 r. do kwoty 4300 zł. niezbędne jest podwyższenie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, tak aby nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelniach publicznych oraz pracownicy naukowi zatrudnieni w instytutach 
naukowych i pomocniczych jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk mieli zagwarantowane wynagrodzenie wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Roman
  2023-10-01 21:06:32
  "1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy!" Co to znaczy wracają? że nie pracowali w okresie lipiec - wrzesień? otóż pracowali, były obrony, prowadzenie badań, pisanie artykułów, sesja poprawkowa, i wiele innych
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Asystent
  2023-10-01 19:20:01
  Właśnie zbliżam się do wysokości wypłaty naszej sprzątaczki... Asystent badawczo-dydaktyczny...
  0
 • Dr Asystent
  2023-10-03 11:34:17
  Podwyżka dla nauczyciela akademickiego będzie od stycznia 2024 gwarantowana, to oczywiste ponieważ wzrośnie najniższa krajowa. Jako asystent dydaktyczny, pracujący od 15 lat na jednej z największych uczelni medycznych mam na chwilę obecną 3650 zł brutto :-()....tym sposobem dostanę najwiksza podwyżkę na przestrzeni lat przy wzroście plany minimalnej. Duma mnie rozpiera.
  0
 • Zdzich
  2023-10-03 10:12:40
  Pewnie i tak po podwyżkach będzie to poniżej średniej krajowej. Ten buc kłamie, lawiruje i oszukuje cały czas. Proponuje emerytury na wrzesień 2024. Wiecie jakie: około 2000 zł na rękę - po 35 latach pracy. On tyle na parę butów wydaje kilka razy w roku. Takiego chama świat nie widział. Jest nadzieja, że już niedługo. Niech wraca na KUL i wykłada jak bolcować się po plebaniach żeby nikt nie usłyszał.
  1
 • Siłaczka
  2023-10-05 12:37:29
  A bibliotekarze uczelniani...tragedia finansowa
  0
 • Jola
  2023-10-09 21:11:07
  Wynagrodzenia na uczelniach, w szczególności Uniwersytecie Medycznym w Łodzi są tragicznie niskie. Wstyd i żenada, a wymagania, ocena nauczycieli, ewaluacja. Niedługo za te marne grosze to nikt nie będzie chciał pracować. Adiunkt, lekarz ma mniejsza pensję niż stażysta, a rezydent, którego uczę to ma znacznie większą pensję.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA