REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 
rozwiń >

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy!

W dniu 1 października oficjalnie rozpoczyna się rok akademicki 2023/2024. To czas kiedy wykładowcy, pracownicy administracyjny uczelni i przede wszystkim studenci wracają na uniwersytety, akademie i szkoły wyższe.

Autopromocja

Nauczyciele akademiccy - grupy pracowników:

Nauczycieli akademickich zatrudnia się w następujących grupach pracowników:
1) dydaktycznych;
2) badawczych;
3) badawczo-dydaktycznych.

Jakie są obowiązki nauczycieli akademickich?

Do podstawowych obowiązków nauczyciela akademickiego będącego pracownikiem:
1) dydaktycznym - należy kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;
2) badawczym - należy prowadzenie działalności naukowej lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;
3) badawczo-dydaktycznym - należy prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów.

Podwyżka wynagrodzeń na uczelniach od 1 stycznia 2024

Planowane są podwyżki wynagrodzeń na uczelniach. Ma dojść do zmian w w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej. Zmiany wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2024 r., podobnie jak podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Ile aktualnie wynosi wynagrodzenie profesora uczelni publicznej?

Aktualnie minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 7210 zł. Pomimo tego, że jest to stawka minimalna i profesorowie mogą liczyć na dodatki funkcyjne, kwota ta nie jest wysoka, jak na tyle lat trudu, pracy, konieczności ciągłego rozwijania się, działalności naukowej i dydaktycznej, wyjazdów na konferencję i innych zadań organizacyjnych i administracyjnych wiążących się z pracą na uczelni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Wynagrodzenie profesora podstawą do obliczania wynagrodzeń innych pracowników

Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej jest podstawą do  ustalania wysokości miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych na stanowiskach innych niż stanowisko profesora oraz pracowników naukowych instytutów naukowych i pomocniczych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk. 

Dodatki stażowe, dodatki funkcyjne i zadaniowe nauczycieli akademickich

Do pensji podstawowej nauczycieli akademickich doliczyć należy także dodatki stażowe oraz możliwe, przysługujące im dodatki (funkcyjne lub zadaniowe).

Ważne
Uczelnie (rektor i kanclerz) decydują o ostatecznej kwocie wynagrodzenia

Faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach oraz jednostkach naukowych kształtują samodzielnie jednostki, indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika, z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Uszczegóławiając, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia profesora wzrastają również wynagrodzenia i świadczenia w całym systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora, a w szczególności wysokość:

  • dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora,
  • miesięcznego stypendium doktoranckiego,
  • miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni,
  • wynagrodzenia w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego lub tytułu profesora oraz członków komisji habilitacyjnych,
  • miesięcznego wynagrodzenie zasadnicze pracownika naukowego w jednostce naukowej Polskiej Akademii Nauk.
Ważne
Nauczyciel akademicki ma zagwarantowane 5 zł więcej niż minimalna krajowa

Zgodnie z art. 137 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. 
poz. 742, z późn. zm.) wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, z tym że dla:
1) profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83%,
2) adiunkta - wynosi nie mniej niż 73%
- wynagrodzenia profesora.

Skoro wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora, tj. w 2023 r. było to 50% z 7210 zł, czyli 3605 zł. Oznacza to, że nauczyciele akademiccy mogą zarabiać najmniej tyle, co wynosi minimalna krajowa od 1 lipca 2023 r. (3600 zł) - no nie dosłownie, bo o 5 zł więcej!

8610 zł dla profesora uczelni publicznej od 1 stycznia 2024 r.

Projektowane rozporządzenie przewiduje podwyższenie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej do wysokości 8610,00 zł. 

W konsekwencji planowanego podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. (od dnia 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do kwoty 4242 zł, a od dnia 1 lipca 2024 r. do kwoty 4300 zł. niezbędne jest podwyższenie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, tak aby nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelniach publicznych oraz pracownicy naukowi zatrudnieni w instytutach 
naukowych i pomocniczych jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk mieli zagwarantowane wynagrodzenie wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA