| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Nadgodziny kadry zarządzającej

Nadgodziny kadry zarządzającej

W naszej firmie pracuje się w podstawowym systemie czasu pracy. Kierownicy komórek organizacyjnych nie otrzymują wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kierownicy i ich zastępcy otrzymują dodatek funkcyjny z racji pełnionych funkcji.1. Czy kierownikom i ich zastępcom przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych niezleconych przez pracodawcę, a wynikłych z okresowego spiętrzenia obowiązków (np. zastępowanie kierownika, który udał się na urlop wypoczynkowy).2. Czy system czasu pracy (np. podstawowy czy zrównoważony) ma wpływ na nadgodziny osób kierujących zakładem pracy?

Tym samym, za pracę poza normalnymi godzinami pracy nie przysługuje prawo do odrębnego wynagrodzenia ani prawo do dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. Wobec tego, co do zasady praca ponadwymiarowa w niedziele i święta kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Należy zauważyć, że w zależności od sytuacji, kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych będą wykonywali pracę poza normalnymi godzinami pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Natomiast w przypadku zastępców kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, każdorazowo ich praca ponadwymiarowa będzie stanowiła pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlatego w przypadku, gdy pracownik ten będzie zastępował kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej i będzie to się wiązało z koniecznością pracy ponadwymiarowej, wówczas zastępca będzie pracował w godzinach nadliczbowych.

2. Tak, system czasu pracy ma wpływ na powstanie godzin nadliczbowych kadry zarządzającej, jeśli praca jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy lub ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, charakterystyczne dla danego systemu czasu pracy.

Odnosząc się do kwestii tego, czy system czasu pracy ma wpływ na nadgodziny osób zajmujących stanowiska kierownicze, należy zauważyć, że ma on wpływ o tyle, o ile pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, jak również jest praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Wobec takiej definicji pracy, w przypadku gdy pracownik świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych będzie wykonywana w zależności od obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy albo po przekroczeniu normy czasu pracy (8 godz.) albo przedłużonego dobowego wymiaru (np. 12 godz.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »