Kategorie

Jak być szefem dla swoich kolegów?

Agnieszka Borecka-Ocipińska
Zostałem świeżo upieczonym szefem zespołu, w którym do tej pory sam byłem pracownikiem. Cieszę się bardzo z awansu, bo jest dla mnie kolejnym krokiem w rozwoju kariery, ale jestem też pełen obaw o to, jak poradzę sobie z zarządzaniem zespołem. Mimo różnic wiekowych, łączyły nas do tej pory bardzo dobre relacje koleżeńskie.
Reklama

Zdecydowana większość pracowników, kiedy zostaje awansowana na kierownicze stanowisko, w pierwszej chwili postrzega to zdarzenie przez pryzmat samych korzyści. Awans to przecież zazwyczaj wyższa pensja, lepsze benefity, prestiż itp. Awans to także poczucie, że zostało się docenionym za swoją rzetelną pracę oraz świetne wyniki. I bardzo dobrze, że tak myślimy, bo awans powinien z założenia być ukoronowaniem naszych zawodowych osiągnięć. Kiedy się już jednak przez chwilę nacieszymy tym wydarzeniem, warto uświadomić sobie, że awans pociąga też za sobą wiele konsekwencji. Nie zawsze są one łatwe i proste do rozwiązania. Trzeba się solidnie przygotować na ich spotkanie. Jedną z bardziej wyeksponowanych na te konsekwencje form awansu jest poruszony w pytaniu awans wewnętrzny. Sytuacja, kiedy z równego rangą współpracownika jednego zespołu stajesz się jego szefem. Jak dobrze zarządzić takim wyzwaniem? Czy są na to sprawdzone metody? Z pewnością wiele zależy tutaj chociażby od osobowości, cech charakteru i dojrzałości awansowanego menedżera, ale istnieją także pewne sprawdzone podpowiedzi i zasady radzenia sobie w takich sytuacjach.

Awans wewnętrzny to przede wszystkim nowe obowiązki. Twoim zadaniem jest kierowanie zespołem kolegów, z którymi do tej pory pracowałeś na równych zasadach. Musisz teraz organizować ich pracę, a także wymagać określonych wyników. Nie ulegaj złudzeniu, że poza formalnością niewiele się zmieni, że nadal będą łączyły was identyczne, często bardzo kumplowskie relacje. Dla niektórych członków zespołu Twój awans może być wręcz trudny do zaakceptowania, zarówno z powodów spowodowanych poczuciem żalu, niedocenienia i niesprawiedliwości, jak i z nieodwołalną zmianą relacji na przełożony–podwładny.

Bądź przygotowany na:

Zazdrość

Zazdrość ze strony Twoich kolegów, a teraz jednocześnie podwładnych, jest często zjawiskiem bardzo naturalnym i popularnym. Jeżeli Twój awans wynika z wewnętrznej rekrutacji, to koledzy, którzy również brali w tym procesie udział i przegrali, mogą czuć się teraz zawiedzeni i niedocenieni. Często zazdrość wynika także z niezachowania zasad starszeństwa, które w percepcji niektórych pracowników są ważniejsze od kompetencji – „To teraz moim kierownikiem będzie ten żółtodziób? A co on wie o życiu?!”. To dosyć często pojawiające się stwierdzenia. Zazdrość może prowadzić w łagodniejszej formie do chwilowego dyskomfortu dla rozżalonego pracownika, ale może także przerodzić się w powstanie wewnętrznej opozycji, której celem będzie wykazanie Twoich niekompetencji na stanowisku szefa. O ile taki opozycjonista jest tylko jeden, sprawa jest prostsza, bo dosyć trudno będzie mu buntować pozostałych kolegów. Gorzej, jeśli jest ich kilku. Zarówno w jednej, jak i drugiej formie może pociągać to za sobą konsekwencje w postaci sabotowania Twoich działań, utrudniania realizacji Twoich planów poprzez np. celowe opóźnianie wykonywania zleconych zadań, a także podważania Twojego autorytetu. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem dla nowego szefa jest nieangażowanie się w konflikt i podkreślanie swojej nadrzędnej pozycji. Zbuntowanemu opozycjoniście można natomiast przekazać do wykonania odpowiedzialne i ambitne zadanie, tak aby poczuł się wyróżniony i doceniony, ale przede wszystkim zrozumiał, że teraz jest zależny od nowego szefa.

Analizę dotychczasowych relacji koleżeńskich

Zmiana stanowiska na wyższe nieodwracalnie wpływa na łączące do tej pory relacje. Jest to często dla nowego menedżera dotkliwa cena, jaką musi zapłacić za awans, dlatego warto się do tej zmiany przygotować. Elementem komplikującym jest często ludzka psychika. Awansowany pracownik miewa kłopoty ze zmianą relacji w stosunku do dawnych współpracowników. Jednym z przypadków jest utrzymywanie relacji na takim samym poziomie, jak przed awansem. Taki styl utrudnia w znacznym stopniu skuteczne egzekwowanie wykonania zleconych zadań. Drugim przypadkiem, zwłaszcza wśród osób, które nastawione są na budowanie kariery i prestiżu zawodowego, jest zatracenie ludzkiego podejścia do zarządzania ludźmi i przejście na zarządzanie z poziomu autorytetu formalnego. Zarówno jeden, jak i drugi przypadek pociąga za sobą wiele trudności i sytuacji konfliktowych. Każdy nowy menedżer musi mieć świadomość, że takie sytuacje są nieuniknione. Niemniej jednak nie może skupiać się tylko na tym, co dzieje się w zespole, ale spojrzeć także na swoją nową rolę w organizacji. Musi pozyskać nowe umiejętności i od nowa zbudować swoją pozycję w firmie.

Budując swój autorytet:

Podziel się z zespołem swoją radością oraz obawami wynikającymi z awansu oraz ustal zasady współżycia w zespole

Każdy nowy szef powinien zacząć budować relacje z zespołem od spotkania w pierwszych dniach swojej pracy, na którym wygłosi swoje exposé, przedstawiając zasady, jakimi się będzie kierował. W wystąpieniu powinien opowiedzieć o swojej radości z awansu, o ewentualnych obawach w związku ze spoczywającą na nim teraz odpowiedzialnością. Spotkanie powinno także dać pracownikom przestrzeń do wymiany pierwszych spostrzeżeń czy wniosków. To pierwsze spotkanie to także doskonały czas na ustalenie charakteru kontaktów z osobami, z którymi do tej pory miałeś relacje koleżeńskie. Warto jasno podkreślić, że nic się w tej kwestii nie zmieni, ale teraz jesteś szefem, który odpowiada za wyniki zespołu i będziesz od nich wymagał określonego nakładu pracy. Ważną informacją dla pracowników jest także to, że aktualne stanowisko zobowiązuje Cię do utrzymywania pewnych informacji w tajemnicy i mimo dobrych relacji, nie będziesz mógł przekazywać im tych, które będą poufne.

Ustal cele i zakresy odpowiedzialności członków zespołu

To kolejny krok, polegający tym razem na indywidualnych spotkaniach z każdym z członków zespołu. Zapraszając poszczególne osoby na spotkania, poproś, aby przygotowały informacje o tym, czym konkretnie się zajmują i za co są odpowiedzialne. Jeżeli w firmie funkcjonują formalne opisy stanowisk, warto, aby praktycznie wykonywane zadania zostały odniesione do tych opisów. Być może okaże się, że są tam punkty do pewnej modyfikacji. Jeżeli w trakcie wspólnej analizy zakresu obowiązków dostrzeżesz, że pracownik posiada kompetencje, które do tej pory nie były dostrzegane, doceniane i wykorzystywane, warto uwzględnić je w doborze nowych, motywujących zadań. Twoją dużą przewagą nad nowym menedżerem spoza organizacji jest to, że znasz swój zespół bardzo dobrze, bo z nim wcześniej pracowałeś. To bardzo cenna wiedza przy realizacji nowych zadań czy projektów. Istotną kwestią jest także pokazanie pracownikom tego, że jesteś szefem konsekwentnym i pomocnym. Ustalasz z nimi sposób i realizację poszczególnych zadań, w sytuacjach, kiedy się do Ciebie zwrócą o wsparcie, udzielisz go, wypracowując wspólnie rozwiązanie, ale konsekwentnie będziesz sprawdzał postępy w pracy i oczekiwał terminowego zakończenia. Są to proste i jasne reguły, które wdrożone na początku, pokazują pracownikom, jakie są zasady gry, i tym samym dają poczucie bezpieczeństwa.

Nie bój się prosić o wsparcie swojego zespołu

Pamiętaj, że wiedza i doświadczenie Twoich podwładnych może być dla Ciebie cennym źródłem, z którego warto czerpać pomoc i inspirację. Nie obawiaj się prosić o wsparcie w trudnych, wymagających często fachowej wiedzy sprawach. To nie osłabia Twojego autorytetu i nie jest okazaniem słabości czy braku kompetencji. Wręcz przeciwnie. Budujesz dzięki temu atmosferę współpracy, wspólnych celów i zaufania do wiedzy i kompetencji zespołu.

Czerp satysfakcję z nowej roli

Reklama

Kiedy obejmujesz nową dla Ciebie funkcję, pamiętaj przede wszystkim o tym, żebyś nie zatracił swojej prawdziwej osobowości. Nie staraj się zmienić siebie na siłę. Nie działaj jak automat, zasypując swoich podwładnych cytatami z publikacji dotyczących sztuki zarządzania bądź szkoleń poświęconych temu zagadnieniu. Czerp przyjemność i satysfakcję z nowej roli zawodowej. Bycie szefem swoich kolegów ma wiele zalet. Znasz dobrze swoich podwładnych i możesz tę wiedzę mądrze wykorzystać do ich motywowania. Znasz ich umiejętności, więc możesz dosyć łatwo przydzielać im nowe zadania. Masz także wiedzę o ich hierarchii wartości, co możesz przełożyć na ich zaangażowanie w poszczególne projekty. Znasz także ich zainteresowania i pasje, co może być cenne, kiedy chcesz im sprawić przyjemność.

Jeśli chcesz być skutecznym menedżerem, wykorzystaj powyższą wiedzę mądrze ku satysfakcji obydwu stron. Szef, który dla nowego zespołu okaże się być obiektywny, z jasnymi wymaganiami i zasadami, traktujący każdego indywidualnie, ma bardzo duże szanse na sukces w nowej roli.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?