reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak być szefem dla swoich kolegów?

Jak być szefem dla swoich kolegów?

Zostałem świeżo upieczonym szefem zespołu, w którym do tej pory sam byłem pracownikiem. Cieszę się bardzo z awansu, bo jest dla mnie kolejnym krokiem w rozwoju kariery, ale jestem też pełen obaw o to, jak poradzę sobie z zarządzaniem zespołem. Mimo różnic wiekowych, łączyły nas do tej pory bardzo dobre relacje koleżeńskie.

Zdecydowana większość pracowników, kiedy zostaje awansowana na kierownicze stanowisko, w pierwszej chwili postrzega to zdarzenie przez pryzmat samych korzyści. Awans to przecież zazwyczaj wyższa pensja, lepsze benefity, prestiż itp. Awans to także poczucie, że zostało się docenionym za swoją rzetelną pracę oraz świetne wyniki. I bardzo dobrze, że tak myślimy, bo awans powinien z założenia być ukoronowaniem naszych zawodowych osiągnięć. Kiedy się już jednak przez chwilę nacieszymy tym wydarzeniem, warto uświadomić sobie, że awans pociąga też za sobą wiele konsekwencji. Nie zawsze są one łatwe i proste do rozwiązania. Trzeba się solidnie przygotować na ich spotkanie. Jedną z bardziej wyeksponowanych na te konsekwencje form awansu jest poruszony w pytaniu awans wewnętrzny. Sytuacja, kiedy z równego rangą współpracownika jednego zespołu stajesz się jego szefem. Jak dobrze zarządzić takim wyzwaniem? Czy są na to sprawdzone metody? Z pewnością wiele zależy tutaj chociażby od osobowości, cech charakteru i dojrzałości awansowanego menedżera, ale istnieją także pewne sprawdzone podpowiedzi i zasady radzenia sobie w takich sytuacjach.

Awans wewnętrzny to przede wszystkim nowe obowiązki. Twoim zadaniem jest kierowanie zespołem kolegów, z którymi do tej pory pracowałeś na równych zasadach. Musisz teraz organizować ich pracę, a także wymagać określonych wyników. Nie ulegaj złudzeniu, że poza formalnością niewiele się zmieni, że nadal będą łączyły was identyczne, często bardzo kumplowskie relacje. Dla niektórych członków zespołu Twój awans może być wręcz trudny do zaakceptowania, zarówno z powodów spowodowanych poczuciem żalu, niedocenienia i niesprawiedliwości, jak i z nieodwołalną zmianą relacji na przełożony–podwładny.

Bądź przygotowany na:

Zazdrość

Zazdrość ze strony Twoich kolegów, a teraz jednocześnie podwładnych, jest często zjawiskiem bardzo naturalnym i popularnym. Jeżeli Twój awans wynika z wewnętrznej rekrutacji, to koledzy, którzy również brali w tym procesie udział i przegrali, mogą czuć się teraz zawiedzeni i niedocenieni. Często zazdrość wynika także z niezachowania zasad starszeństwa, które w percepcji niektórych pracowników są ważniejsze od kompetencji – „To teraz moim kierownikiem będzie ten żółtodziób? A co on wie o życiu?!”. To dosyć często pojawiające się stwierdzenia. Zazdrość może prowadzić w łagodniejszej formie do chwilowego dyskomfortu dla rozżalonego pracownika, ale może także przerodzić się w powstanie wewnętrznej opozycji, której celem będzie wykazanie Twoich niekompetencji na stanowisku szefa. O ile taki opozycjonista jest tylko jeden, sprawa jest prostsza, bo dosyć trudno będzie mu buntować pozostałych kolegów. Gorzej, jeśli jest ich kilku. Zarówno w jednej, jak i drugiej formie może pociągać to za sobą konsekwencje w postaci sabotowania Twoich działań, utrudniania realizacji Twoich planów poprzez np. celowe opóźnianie wykonywania zleconych zadań, a także podważania Twojego autorytetu. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem dla nowego szefa jest nieangażowanie się w konflikt i podkreślanie swojej nadrzędnej pozycji. Zbuntowanemu opozycjoniście można natomiast przekazać do wykonania odpowiedzialne i ambitne zadanie, tak aby poczuł się wyróżniony i doceniony, ale przede wszystkim zrozumiał, że teraz jest zależny od nowego szefa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama