Kategorie

Jak uwierzyć w siebie?

Sylwia Królikowska-Evenhuis
Pracuję w międzynarodowej korporacji, od roku na stanowisku lidera zespołu projektowego. Mam jednak wrażenie, że mimo mojej wiedzy i doświadczenia dla podwładnych nie jestem autorytetem i nie szanują mnie tak bardzo, jak chociażby liderów innych projektów. Nie jestem pewna, czy dzieje się tak dlatego, że jestem kobietą czy też dlatego, że jestem wrażliwa (przejmuję się problemami współpracowników, zastrzeżenia klienta potrafią wytrącić mnie z równowagi na długi czas itp.). Czy są jakieś sprawdzone metody na to, by po prostu uwierzyć w samą siebie i własne umiejętności i predyspozycje?

ODPOWIEDŹ

To bardzo ważne, że widzisz potrzebę pracy nad samą sobą (podniesienie wiary we własne siły). Niedobrze jednak, że owa potrzeba pojawiła się w wyniku narzuconych sobie (być może nawet nie do końca realnych) ograniczeń. Wiesz o tym, że trzeba coś zmienić, ale dopóki nie ustalisz przyczyn problemu, nigdy nie będziesz się mogła doprowadzić do prawdziwych zmian.

Grzeczna dziewczynka

Przygotowanie do pełnionych w dorosłości ról społecznych rozpoczyna się już w dzieciństwie. To dziewczynki pomagają mamom w prowadzeniu domu, są grzeczne i posłuszne. Pochwały, które słyszą od najmłodszych lat, dotyczą najczęściej ich wyglądu fizycznego („jaka ładna dziewczynka”), a także tego, że są grzeczne, posłuszne i uległe. Twoje stwierdzenie dotyczące tego, że podwładni mogą Cię nie szanować, bo jesteś kobietą, jest zatem odzwierciedleniem owego myślenia stereotypowego (ponieważ jestem kobietą, z natury jestem słaba i nieasertywna i dlatego mnie nie szanują). Oczywiście do tego mogą dochodzić dodatkowe przyczyny - jesteś osobą ambitną, która nigdy nie jest do końca zadowolona z osiągniętego wyniku pracy. Może przebywasz w środowisku osób, które uważają, że pochwały to strata czasu i od których słyszysz jedynie negatywne uwagi. Przyczyn może być wiele. Pamiętaj o samospełniającym proroctwie - ponieważ uważasz, że jesteś słaba i współpracownicy Cię nie szanują, zaczynasz w to w końcu wierzyć i nieświadomie zachowujesz się, jak osoba słaba. Jesteś więc tak postrzegana i błędne koło gotowe!

UWAGA

Jeśli naprawdę chcesz uwierzyć w samą siebie, zadaj sobie po pierwsze pytanie - na ile moje obawy, lęki i ograniczenia mają realne uzasadnienie (faktycznie nie posiadam danej kompetencji, predyspozycji), na ile jednak są jedynie ograniczeniami, które kreuję w swoim umyśle.

Wypisz, wymaluj

Gdy wypiszesz możliwe przyczyny swojej niskiej samooceny, oddzielisz przyczyny realne od tych wyimaginowanych, sporządź listę swoich mocnych oraz słabszych stron. Zwłaszcza na wypisanie mocnych stron poświęć dużo czasu i uwagi. Nie wstydź się samej siebie! Zastanów się i koniecznie zapisz na kartce, co udało Ci się osiągnąć w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca, roku, nawet kilku lat. Gdy pojawią się myśli w stylu „co za bzdura, nic mi się przecież nie udało osiągnąć”, wyobraź sobie wielki znak stop i pomyśl jeszcze raz - nawet najmniejsze osiągnięcie się liczy. Może udało Ci się załatwić coś z wyjątkowo niesympatyczną panią w urzędzie lub nagle znalazłaś rozwiązanie problemu, nad którym zastanawiał się cały zespół? Jeśli zaczniesz sobie mówić „no tak, ale miałam wsparcie innych, sama bym tego nie osiągnęła”, znów przywołaj sobie znak stop. Pomyśl, że gdybyś nie zadziałała w danej sytuacji, efektu w ogóle by nie było. Możesz narysować sobie ten znak na kartce, by często na niego spoglądać, gdy pojawią się negatywne myśli. Skuteczną metodą jest także założenie sobie na nadgarstek gumki typu recepturka i strzelanie z niej za każdym razem, gdy się pojawi negatywna myśl. Może propozycja ta brzmi dość zaskakująco, jednak chodzi o to, by zacząć kontrolować pojawianie się negatywnych myśli i natychmiast im przeciwdziałać. Negatywna myśl - bolesne strzelenie - natychmiastowe zastąpienie negatywnej myśli pozytywną myślą na swój temat. Wypisuj swoje osiągnięcia za każdym razem, gdy czujesz, że obniża się Twoja samoocena, gumkę recepturkę możesz nosić na przegubie dłoni przez cały czas.

Wady zaletami

Po sporządzeniu listy swoich mocnych stron, czas na te słabsze. Wypisanie ich pozwoli Ci, zastanowić się, które faktycznie utrudniają efektywne działanie, a które można pozytywnie przeformułować. Jeśli wśród słabszych stron pojawią się takie, które faktycznie ograniczają Twoją efektywność (np. nie potrafię argumentować i rzeczowo bronić swojego stanowiska), natychmiast zadaj sobie pytanie „zatem, co ja mogę z tym zrobić?”. Oczywiście „nic nie mogę z tym zrobić” nie jest odpowiedzią (metodę znaku stop i gumki recepturki już znasz). Jeżeli Twoim problemem jest nieumiejętność argumentowania, poszukaj odpowiedniego szkolenia, książki, obserwuj ludzi, którzy są w tym dobrzy itd.

UWAGA

Reklama

Zaplanuj ścieżkę poprawy i rozwoju. Pomyśl sobie także, że może niektóre Twoje wady mogą być zaletami! Jesteś pełna empatii i uwielbiasz pomagać innym? To świetnie! Swoje zdolności możesz wykorzystać, by usprawnić pracę całego zespołu i poprawić atmosferę pracy.

Nie pozwól jednak, by inni zrzucali na Ciebie wykonanie swoich obowiązków i manipulowali Tobą („jak Ty mi nie pomożesz, to już jestem skończony”; „Tobie to zajmie tylko chwilkę, a ja będę nad tym siedziała po nocach” itp.). Naucz się odmawiać w sposób zdecydowany, a jednocześnie nastawiony na budowanie relacji, np. „Przykro mi, nie napiszę za Ciebie tego raportu, ponieważ to jest twój Klient i to ty orientujesz się, jak wygląda sytuacja. Jeśli to dla Ciebie tak ważne, możemy się umówić, że jak już napiszesz ten raport przejrzę go i dam ci informację zwrotną”. Pamiętaj, że proponowana alternatywa (przejrzenie raportu) jest pokazaniem, że nie ignorujesz drugiej osoby i jej potrzeb. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, że jest swoistą rekompensatą niespełnienia pierwotnej prośby (po godzinach siedzisz i wnikliwie czytasz raport, by w końcu napisać go od nowa). Nie potrafisz „odgryźć się” koledze, który ciągle niesłusznie krytykuje Ciebie i Twoją pracę? Zamiast wchodzić w niepotrzebne przepychanki słowne, pokaż, że takie uwagi nie robią na Tobie wrażenia. Równie krótko odpowiedz „Przykro mi, że tak postrzegasz moją osobę. Ja mam na swój temat zupełnie inne zdanie”. Koniec dyskusji. Jeden do zera dla Ciebie, to Ty masz klasę.

Tak dobra, jak się postrzegasz

Czynnikiem, który bardzo często ogranicza rozwój zawodowy kobiet, jest brak wiary we własne zdolności i predyspozycje. Kobiety wmawiają sobie, że nie są wystarczająco asertywne, pracowite czy też - mówiąc kolokwialnie - wygadane, by ktoś je zauważył i zaczął promować. Tymczasem pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia sukcesu jest spojrzenie na samą siebie w łagodniejszy sposób i uwierzenie, że mamy mnóstwo pozytywnych cech, o których po prostu zapominamy. Natomiast to, co do tej pory było naszym ograniczeniem, przy odrobinie pracy nad samą sobą może być naszą przewagą i pomóc nam w osiągnięciu celów.

Sylwia Królikowska-Evenhuis

Autorka jest psychologiem biznesu, trenerem, coachem i doradcą w firmie INVENTI Consulting.

Kontakt: sylwia.krolikowska@inventi.com.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?