REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NLP – czym jest programowanie neurolingwistyczne? Gdzie i jak je zastosować?

NLP - programowanie neurolingwistyczne
NLP - programowanie neurolingwistyczne
NLP – czym jest programowanie neurolingwistyczne? Gdzie i jak je zastosować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesna wiedza z dziedziny psychologii i psychiatrii daje nam niezwykłe możliwości, które pomagają nam lepiej radzić sobie z życiem i przyczyniają się do naszego osobistego rozwoju. Te rozwijające się dziedziny nauki znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w poprawie jakości życia prywatnego, ale także w sferze zawodowej. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób i firm otwiera się na wykorzystanie takich rozwiązań w biznesie. Zatrudnianie coachów, dbanie o dobrostan pracowników, rozwijanie działów HR w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach jest już standardem i nikt nie dziwi się tym praktykom. Z tego powodu, zainteresowanie pracodawców skierowane jest coraz częściej w stronę NLP (programowanie neurolingwistyczne), które przez niektórych menedżerów, liderów, dyrektorów bywa często jeszcze nieznane, niedoceniane, chociaż od wielu już lat wnosi wiele wartościowych korzyści zarówno dla pracowników, liderów, jak i dla tysięcy organizacji na całym świecie. 

Każdy pracodawca, myśląc o przyszłości swojej firmy, powinien rozważyć inwestycję w rozwijanie potencjału umysłowego swoich pracowników. O tym, czym jest NLP, opowiada Marek Wzorek, założyciel i CEO PerfectCircle, firmy, która niedawno dołączyła do swojego portfolio usług i marek Polski Instytut NLP.

Autopromocja

Czym jest NLP?

Neurolingwistyczne Programowanie, czyli NLP, to dziedzina badawcza, która skupia się na analizie zachowania, myślenia i komunikacji człowieka. W ostatnich latach, ten skrót jest wykorzystywany w obszarze sztucznej inteligencji i znaczy również naturalne przetwarzanie języka. Jednak historia NLP jest dłuższa i rozwija sią intensywnie od lat 60 XX wieku do chwili obecnej. Pierwotnie NLP było używane jako narzędzie i zestaw ustrukturyzowanych technik, które pomagają w lepszym zrozumieniu procesów myślowych i efektywnej komunikacji. NLP znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w psychoterapii, rozwoju osobistym, edukacji, zarządzaniu, marketingu oraz sprzedaży. Celem NLP jest identyfikacja i wykorzystanie efektywnych strategii i wzorców myślenia, aby pomóc ludziom osiągnąć sukces i rozwijać się na różnych płaszczyznach życia.

Ważne

Historia NLP jest niezwykle intrygująca, ponieważ ten skrót łączy trzy różne dziedziny: neurologię - naukę o strukturze mózgu i układzie nerwowym (stąd "neuro"), lingwistykę - naukę o języku i jego wpływie na komunikację (stąd "lingwistyczne"), oraz programowanie - co oznacza, że język, nauka i wzorce komunikacji działają w naszym umyśle podobnie jak programy w komputerze, i zmieniając dany kod językowy, możemy zmienić efekty jakie osiągamy

W pewnym sensie jako ludzie jesteśmy zaprogramowani, ściśle związani z językiem i układem nerwowym. Zmieniając nasze myśli, słowa i komunikację, jesteśmy w stanie zmieniać nasze nawyki, sposób myślenia i zachowania. NLP stanowi potężne narzędzie, które znalazło zastosowanie w różnych dziedzinach. Może być używane w terapii, coachingu, negocjacjach, zarządzaniu, sprzedaży i wielu innych obszarach, gdzie skuteczna komunikacja jest kluczowa. Pierwsi twórcy i pomysłodawcy NLP to Richard Bandler i John Grinder. Zauważyli oni wyjątkowe wzorce językowe w pracy Virginii Satir – jednej z bardziej znanych terapeutek w USA w tamtym czasie - które przynosiły wyjątkowe i szybkie efekty terapeutyczne. Następnie modelowali kolejnych najbardziej skutecznych terapeutów drugiej połowy XX wieku, m.in. Fritza Persla, Miltona Ericksona, następnie kolejnych liderów, przedsiębiorców, naukowców, sportowców, i dzięki temu opracowali swoje własne narzędzia i moduły, które z powodzeniem stosowali na sobie, swoich bliskich i klientach podczas warsztatów. Ich celem jednak nie było stworzenie nowej nauki, ale rozwijanie praktycznych narzędzi, które przynosiły pozytywne rezultaty.  – mówi Marek Wzorek CEO PerfectCircle

Zastosowania programowania neurolingwistycznego

Zastosowanie NLP może znacząco wspomóc poprawę skuteczności komunikacji między ludźmi, lepsze zrozumienie siebie i innych osób, a także umożliwić efektywne rozwiązywanie konfliktów oraz osiąganie celów. Dzięki NLP możemy nauczyć się świadomego wykorzystywania języka i wzorców komunikacyjnych, co pozwala nam lepiej porozumiewać się z otoczeniem, modyfikować swoje nawyki i podnosić jakość swojego życia. Dzięki tej dziedzinie wiedzy i skutecznych praktyk możemy rozwijać umiejętności komunikacyjne, które wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi, wspomagają nas w osiąganiu sukcesów oraz sprzyjają osobistemu rozwojowi.

Oczywiście, istnieje wiele konkretnych zastosowań NLP, ale warto pamiętać, że podstawą jest zrozumienie i świadomość wpływu języka na nasze myśli, zachowania i relacje z innymi. Dzięki temu możemy świadomie kształtować naszą rzeczywistość i dążyć do pozytywnych zmian w życiu. NLP to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyczne podejście, skoncentrowane na skuteczności i osiąganiu rezultatów. To sprawia, że jest to narzędzie niezwykle użyteczne w różnych aspektach życia i osobistego rozwoju. Jeden z prostych przykładów ilustrujących zastosowanie NLP to próba wyobrażenia sobie czerwonego słonia lub przypomnienie sobie bardzo przyjemnych własnych wakacji, podczas których dotrze się czuliśmy. Wizualizacja i obraz w głowie naszych wakacji może wywołać pozytywne emocje i wpłynąć na nasz układ nerwowy. To ukazuje, że nasze myśli i obrazy mentalne mają wpływ na nasze emocje i mogą zmieniać nasze postrzeganie rzeczywistości. Warto podkreślić, że NLP od samego początku opierało się na efektywności i praktycznych wynikach, co przyczyniło się do jego rozwoju. Terapeuci, trenerzy i coache korzystający z technik NLP osiągali szybkie i pozytywne rezultaty w pracy ze swoimi klientami, potwierdzając skuteczność tych metod. Dzięki temu NLP stało się nie tylko teoretyczną dziedziną, ale przede wszystkim praktycznym narzędziem, które pomaga ludziom osiągać pozytywne zmiany w swoim życiu – wyjaśnia Marek Wzorek.

NLP ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach, które znacząco wpływają na nasz rozwój, inteligencję i kreatywność. Jednym z kluczowych obszarów, gdzie NLP może być użyteczne, jest rozwijanie naszego potencjału jako ludzi. Szczególnie pomocne narzędzia NLP ma dla osób z problemami psychicznymi, takimi jak depresja czy nerwica. Poprzez NLP możemy lepiej zrozumieć nasze myśli, jak również ich wpływ na nasze emocje i zachowania, co może prowadzić do pozytywnych zmian w naszym życiu. Dlatego NLP coraz częściej wykorzystywane jest w terapii, pomagając ludziom osiągać postępy i pozytywne rezultaty. Innym obszarem, gdzie NLP cieszy się dużą popularnością, jest sport. Sportowcy wykorzystują techniki NLP, takie jak m.in. wizualizacje lub kotwiczenie pozytywnych emocji lub zasobów, aby poprawić swoje umiejętności i skuteczność. Poprzez wyobrażanie sobie idealnych skoków czy perfekcyjnych rzutów do kosza, sportowcy wpływają na swoje umysły, a badania mózgu potwierdzają, że te same sieci neuronowe są aktywowane zarówno podczas rzeczywistych działań, jak i wyobrażania sobie ich. 

NLP znalazło szereg zastosowań w marketingu, sprzedaży, polityce oraz mediach. Dzięki zrozumieniu ludzkiego myślenia i postrzegania, NLP pomaga w lepszym komunikowaniu się z odbiorcami i wywieraniu wpływu, co przekłada się na bardziej efektywne strategie marketingowe czy sprzedażowe. NLP jest szeroko wykorzystywane również w biznesie przez trenerów, coachów, psychoterapeutów i mówców publicznych, wspomagając ich skuteczną komunikację i zrozumienie odbiorców.  NLP stało się wartościowym wsparciem dla ludzi dążących do osobistego i zawodowego rozwoju. Praktyczne zastosowania NLP potwierdzają, że techniki te skutecznie poprawiają komunikację i efektywność działań w biznesie. NLP odnosi sukcesy również w pomocy klientom w poprawie ich wystąpień publicznych. Dzięki technikom NLP, łatwo zwiększyć swoją pewność siebie i efektywność komunikacji. Ponadto NLP ma znaczący wpływ na zmianę ograniczających przekonań. Dzięki odpowiednim technikom, osoby uczą się identyfikować negatywne przekonania i zastępować je bardziej konstruktywnymi, co otwiera drzwi do osiągania sukcesów i pozytywnych wyników. NLP nie ogranicza się tylko do pracy nad sobą i rozwoju osobistym. Dziedzina ta obejmuje również meta-język i metamodel językowy, które pomagają zrozumieć różnice wzorce w komunikacji między ludźmi. To zrozumienie pozwala na lepszą współpracę w zespole oraz skuteczniejszą komunikację z klientami. NLP znalazło również zastosowanie w polityce, marketingu i sprzedaży, umożliwiając wywieranie wpływu na odbiorców i efektywniejszą komunikację – podsumowuje Marek Wzorek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: NLP 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA