REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacje w szkoleniach zawodowych: Jak technologia zmienia procesy uczenia się na rynku pracy

Tradycyjne metody szkoleń i kursów są uzupełniane i czasem zastępowane nowoczesnymi technologiami
Tradycyjne metody szkoleń i kursów są uzupełniane i czasem zastępowane nowoczesnymi technologiami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W erze cyfrowej technologia zmienia wiele aspektów naszego życia, w tym sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i zdobywamy wiedzę. Jednym z obszarów, który ulega znaczącym przekształceniom, jest edukacja zawodowa. Tradycyjne metody szkoleń i kursów są uzupełniane i czasem zastępowane nowoczesnymi technologiami, co ma ogromny wpływ na procesy uczenia się na rynku pracy. 

W tym artykule przyjrzymy się, jakie innowacje technologiczne wprowadzają zmiany w szkoleniach zawodowych i jakie korzyści oraz wyzwania niesie to dla pracowników i pracodawców.

Autopromocja

Cyfrowe platformy szkoleniowe

Jednym z najbardziej widocznych wpływów technologii na szkolenia zawodowe są cyfrowe platformy szkoleniowe. Te platformy oferują dostęp do kursów i materiałów edukacyjnych online, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i tempa uczenia się. Pracownicy mogą uczyć się w dogodnym czasie i miejscu, co znacząco zwiększa elastyczność procesu edukacyjnego.

Zalety cyfrowych platform szkoleniowych:

 • Dostępność: Kursy online są dostępne 24/7, co pozwala pracownikom uczyć się wtedy, gdy to dla nich najwygodniejsze.
 • Dostosowanie: Platformy pozwalają dostosować kursy do poziomu wiedzy i umiejętności każdego uczestnika.
 • Monitoring postępów: Pracodawcy mogą śledzić postępy swoich pracowników i oceniać skuteczność szkoleń.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Sztuczna inteligencja (SI) i uczenie maszynowe (ML) znacząco wpłynęły na personalizację procesu uczenia się. Algorytmy SI mogą analizować zachowanie ucznia i dostosowywać materiały oraz tempo nauki do jego potrzeb. Przykładowo, systemy AI mogą sugerować dodatkowe materiały do nauki lub powtarzanie zagadnień, w których uczeń ma trudności.

Korzyści sztucznej inteligencji w szkoleniach zawodowych:

 • Personalizacja: Kursy dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia.
 • Efektywność: Algorytmy mogą ocenić, które metody szkoleniowe są najbardziej skuteczne.
 • Dostosowywanie poziomu trudności: Uczenie maszynowe może automatycznie dostosowywać poziom trudności zadań do poziomu wiedzy ucznia.

Wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologie, które rewolucjonizują szkolenia w dziedzinach, gdzie praktyka jest kluczowa, takich jak medycyna, inżynieria czy wojsko. Dzięki tym technologiom uczniowie mogą symulować rzeczywiste scenariusze i praktykować umiejętności w bezpiecznym środowisku wirtualnym.

Przykłady zastosowań VR i AR w szkoleniach:

 • Szkolenia medyczne: Studenci medycyny mogą wykonywać wirtualne operacje, praktykować diagnostykę i uczyć się procedur medycznych.
 • Szkolenia techniczne: Inżynierowie mogą pracować nad urządzeniami wirtualnie, zanim dotkną rzeczywistych maszyn.
 • Szkolenia wojskowe: Żołnierze mogą trenować taktykę i działania bojowe w wirtualnych symulacjach.

E-learning mobilny

Smartfony i tablety umożliwiają dostęp do materiałów szkoleniowych w dowolnym miejscu i czasie. To sprawia, że e-learning staje się bardziej dostępny i mobilny. Pracownicy mogą uczyć się w drodze do pracy, podczas przerw lub w dowolnym innym momencie, który pasuje do ich harmonogramu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety e-learningu mobilnego:

 • Mobilność: Uczenie się w podróży lub w trakcie przerw staje się rzeczywistością.
 • Szybki dostęp: Materiały są zawsze dostępne w jednym miejscu.
 • Efektywność czasu: Wypełnianie wolnych chwil produktywnym uczeniem się.

Wyzwania i przyszłość szkoleń zawodowych

Choć technologia przynosi wiele korzyści w dziedzinie szkoleń zawodowych, towarzyszą jej także wyzwania. Jednym z nich jest konieczność odpowiedniego szkolenia pracowników w zakresie korzystania z nowych narzędzi i platform edukacyjnych. Ponadto, istnieje ryzyko, że niektóre umiejętności interpersonalne mogą być zaniedbywane na rzecz nauki online. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę między tradycyjnymi metodami nauczania a nowymi technologiami.

Przyszłość szkoleń zawodowych będzie prawdopodobnie polegać na połączeniu najlepszych elementów tradycyjnych i cyfrowych metod nauczania. Będziemy świadkami ciągłego rozwoju technologii edukacyjnych, które będą dostosowywać się do indywidualnych potrzeb i tempa uczenia się każdego ucznia. Jednak kluczem do sukcesu będzie gotowość do nauki i adaptacji w erze cyfrowej, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W końcu, umiejętność ciągłego doskonalenia się stanie się jednym z najważniejszych aktywów na rynku pracy.

Podsumowując, innowacje w szkoleniach zawodowych przynoszą liczne korzyści, takie jak dostępność, personalizacja i efektywność. Jednak wymagają także odpowiednich przygotowań i elastyczności w procesie edukacji. Przemysł 4.0 zmienia zasady gry na rynku pracy, a ci, którzy będą gotowi do nauki i adaptacji, będą mieli przewagę w tej dynamicznej erze cyfrowej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marlena
  2023-09-01 13:05:22
  Hednym z głównych atutów portalu jest jego aktualność. W świecie dynamicznych zmian przepisów, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka gwarantuje bieżącą wiedzę, która jest niezbędna w pracy każdego księgowego czy specjalisty ds. kadr, polecam go każdemu
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA