REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacje w szkoleniach zawodowych: Jak technologia zmienia procesy uczenia się na rynku pracy

Tradycyjne metody szkoleń i kursów są uzupełniane i czasem zastępowane nowoczesnymi technologiami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W erze cyfrowej technologia zmienia wiele aspektów naszego życia, w tym sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i zdobywamy wiedzę. Jednym z obszarów, który ulega znaczącym przekształceniom, jest edukacja zawodowa. Tradycyjne metody szkoleń i kursów są uzupełniane i czasem zastępowane nowoczesnymi technologiami, co ma ogromny wpływ na procesy uczenia się na rynku pracy. 

W tym artykule przyjrzymy się, jakie innowacje technologiczne wprowadzają zmiany w szkoleniach zawodowych i jakie korzyści oraz wyzwania niesie to dla pracowników i pracodawców.

REKLAMA

Autopromocja

Cyfrowe platformy szkoleniowe

Jednym z najbardziej widocznych wpływów technologii na szkolenia zawodowe są cyfrowe platformy szkoleniowe. Te platformy oferują dostęp do kursów i materiałów edukacyjnych online, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i tempa uczenia się. Pracownicy mogą uczyć się w dogodnym czasie i miejscu, co znacząco zwiększa elastyczność procesu edukacyjnego.

Zalety cyfrowych platform szkoleniowych:

 • Dostępność: Kursy online są dostępne 24/7, co pozwala pracownikom uczyć się wtedy, gdy to dla nich najwygodniejsze.
 • Dostosowanie: Platformy pozwalają dostosować kursy do poziomu wiedzy i umiejętności każdego uczestnika.
 • Monitoring postępów: Pracodawcy mogą śledzić postępy swoich pracowników i oceniać skuteczność szkoleń.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Sztuczna inteligencja (SI) i uczenie maszynowe (ML) znacząco wpłynęły na personalizację procesu uczenia się. Algorytmy SI mogą analizować zachowanie ucznia i dostosowywać materiały oraz tempo nauki do jego potrzeb. Przykładowo, systemy AI mogą sugerować dodatkowe materiały do nauki lub powtarzanie zagadnień, w których uczeń ma trudności.

Korzyści sztucznej inteligencji w szkoleniach zawodowych:

 • Personalizacja: Kursy dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia.
 • Efektywność: Algorytmy mogą ocenić, które metody szkoleniowe są najbardziej skuteczne.
 • Dostosowywanie poziomu trudności: Uczenie maszynowe może automatycznie dostosowywać poziom trudności zadań do poziomu wiedzy ucznia.

Wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologie, które rewolucjonizują szkolenia w dziedzinach, gdzie praktyka jest kluczowa, takich jak medycyna, inżynieria czy wojsko. Dzięki tym technologiom uczniowie mogą symulować rzeczywiste scenariusze i praktykować umiejętności w bezpiecznym środowisku wirtualnym.

Przykłady zastosowań VR i AR w szkoleniach:

 • Szkolenia medyczne: Studenci medycyny mogą wykonywać wirtualne operacje, praktykować diagnostykę i uczyć się procedur medycznych.
 • Szkolenia techniczne: Inżynierowie mogą pracować nad urządzeniami wirtualnie, zanim dotkną rzeczywistych maszyn.
 • Szkolenia wojskowe: Żołnierze mogą trenować taktykę i działania bojowe w wirtualnych symulacjach.

E-learning mobilny

Smartfony i tablety umożliwiają dostęp do materiałów szkoleniowych w dowolnym miejscu i czasie. To sprawia, że e-learning staje się bardziej dostępny i mobilny. Pracownicy mogą uczyć się w drodze do pracy, podczas przerw lub w dowolnym innym momencie, który pasuje do ich harmonogramu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety e-learningu mobilnego:

 • Mobilność: Uczenie się w podróży lub w trakcie przerw staje się rzeczywistością.
 • Szybki dostęp: Materiały są zawsze dostępne w jednym miejscu.
 • Efektywność czasu: Wypełnianie wolnych chwil produktywnym uczeniem się.

Wyzwania i przyszłość szkoleń zawodowych

Choć technologia przynosi wiele korzyści w dziedzinie szkoleń zawodowych, towarzyszą jej także wyzwania. Jednym z nich jest konieczność odpowiedniego szkolenia pracowników w zakresie korzystania z nowych narzędzi i platform edukacyjnych. Ponadto, istnieje ryzyko, że niektóre umiejętności interpersonalne mogą być zaniedbywane na rzecz nauki online. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę między tradycyjnymi metodami nauczania a nowymi technologiami.

Przyszłość szkoleń zawodowych będzie prawdopodobnie polegać na połączeniu najlepszych elementów tradycyjnych i cyfrowych metod nauczania. Będziemy świadkami ciągłego rozwoju technologii edukacyjnych, które będą dostosowywać się do indywidualnych potrzeb i tempa uczenia się każdego ucznia. Jednak kluczem do sukcesu będzie gotowość do nauki i adaptacji w erze cyfrowej, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W końcu, umiejętność ciągłego doskonalenia się stanie się jednym z najważniejszych aktywów na rynku pracy.

Podsumowując, innowacje w szkoleniach zawodowych przynoszą liczne korzyści, takie jak dostępność, personalizacja i efektywność. Jednak wymagają także odpowiednich przygotowań i elastyczności w procesie edukacji. Przemysł 4.0 zmienia zasady gry na rynku pracy, a ci, którzy będą gotowi do nauki i adaptacji, będą mieli przewagę w tej dynamicznej erze cyfrowej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA