| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Integracja pod dachem, czyli alternatywa dla treningów outdoor

Integracja pod dachem, czyli alternatywa dla treningów outdoor

Dla wielu firm sezon letni jest czasem intensywnej produkcji i sprzedaży, dlatego wyjazdy integracyjne przesuwają na zimę. Mimo że latem pogoda bardziej sprzyja zajęciom outdoorowym w terenie, to ziąb na dworze przestanie być problemem, gdy słowo „outdoor” zamienimy na „w formie gier”.


Piotr Kupicha

Twórca i lider grupy FEEL. W tym roku na festiwalu sopockim zdobył wraz z zespołem Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Na co dzień jest trenerem w Training Partners, prowadzi szkolenia outdoor i muzyczne wydarzenia integracyjne. Jest certyfikowanym trenerem Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor.

Poprzez muzykę można integrować pracowników. Tworząc na jeden dzień zespół muzyczny z uczestników zajęć, można wpłynąć na ich emocje, nastawienie do siebie. To pomoże im wzajemnie się otworzyć, wyzwolić pozytywne nastawienie.

Nagranie teledysku to projekt jak każdy inny. Trzeba napisać tekst piosenki, wybrać instrumenty, stworzyć scenografię i choreografię. Żeby się udało, ktoś musi zostać liderem, podzielić zadania, poukładać pracę. Podczas naszych wydarzeń muzycznych polega to na tym, że przywozimy instrumenty, sprzęt nagraniowy i tworzymy z grupą wideoklip. A ludzie tak naprawdę realizują projekt biznesowy - tyle że nietypowy. I wyciągają wnioski przydatne w zespole biznesowym - po rozmowach ze mną, z innymi trenerami.

Tego typu wyjazd to nie tylko muzyka. Kto nie lubi grać i śpiewać, przygotowuje scenografię albo zajmuje się technicznym nagraniem obrazu i dźwięku. Robiąc to wszystko, próbujemy dostroić się do samych siebie, poznać się bliżej. Grupa osób, która na co dzień ze sobą współpracuje w firmie, powinna od czasu do czasu popracować w takiej pozabiznesowej formie.

Miłym akcentem jest płyta DVD, którą każdy otrzymuje. Jest na niej profesjonalnie nagrany klip, który uczestnicy sami zaaranżowali. Napisali tekst, opracowali scenariusz, zaśpiewali, zagrali i wytańczyli. Choć oczywiście często ja gram i śpiewam razem z nimi. Nie zawsze grupa potrafi sobie poradzić ze stroną wokalną i instrumentalną tak dobrze, jak by chciała. Wtedy im pomagam, np. nadając „orkiestrze” rytm.

Po szkoleniu pozostają też duże emocje, które sprawiają, że uczestnicy są do siebie bardziej pozytywnie nastawieni. Spędzili ze sobą dzień, zgodnie współpracowali, zrobili razem coś nietypowego i zapis tego wszystkiego mają na krążku. Wreszcie, mają wiele przemyśleń na temat komunikacji w zespole, pracy zespołowej, roli lidera. W końcu zespół rockowy to przede wszystkim zespół.

Rafał Szczepanik

autor jest trenerem i szefem działu szkoleń outdoor w firmie Training Partners; prezesem Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor i członkiem brytyjskiego Institute for Outdoor Learning. Jest autorem książki „Budowanie zespołu”, poświęconej szkoleniom outdoor.

Kontakt: rafal.szczepanik@trenerzy.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK