6 nowych zawodów - klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego
REKLAMA
REKLAMA
6 nowych zawodów
Wprowadzenie sześciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – czterech dla branży budowlanej i dwóch dla transportu wodnego – zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia o szkolnictwie branżowym. Chodzi o projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. O wprowadzenie nowych zawodów do MEiN wystąpili minister rozwoju i technologii oraz minister infrastruktury.
REKLAMA
4 nowe zawody w budownictwie
Minister rozwoju i technologii wystąpił o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego czterech nowych zawodów przyporządkowanych do branży budowlanej. Są to:
- monter konstrukcji targowo-wystawienniczych,
- technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,
- technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, a także
- technik izolacji przemysłowych.
Kształcenie w zawodzie monter konstrukcji targowo-wystawienniczych będzie realizowane w branżowej szkole I stopnia. Zawód ten będzie stanowił również podbudowę do kształcenia w zawodzie technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego.
Kształcenie w zawodzie technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter konstrukcji targowo-wystawienniczych.
Kształcenie w zawodzie technik montażu i automatyki stolarki budowlanej będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter stolarki budowlanej.
Kształcenie w zawodzie technik izolacji przemysłowych będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter izolacji przemysłowych.
2 nowe zawody w transporcie wodnym
Minister infrastruktury wystąpił o wprowadzenie do klasyfikacji dwóch nowych zawodów przyporządkowanych do branży transportu wodnego:
- technik elektroautomatyk okrętowy i
- technik przemysłu jachtowego.
Kształcenie w zawodzie technik elektroautomatyk okrętowy będzie realizowane w technikum i w dwuletniej szkole policealnej prowadzącej kształcenie wyłącznie w formie dziennej.
Kształcenie w zawodzie technik przemysłu jachtowego będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter jachtów i łodzi.
Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 września 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat