| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Testy inteligencji wielorakich - zastosowanie do oceny potencjału pracowników

Testy inteligencji wielorakich - zastosowanie do oceny potencjału pracowników

Moja córka miała ostatnio w szkole przeprowadzane testy inteligencji wielorakich. Zastanawiam się, czy takie testy można zastosować do oceny potencjału pracowników?

Uwaga na ograniczenia

Przy stosowaniu testów inteligencji musimy zdawać sobie jednak sprawę, że mają one bardzo wiele ograniczeń. Przede wszystkim ich rzetelność i trafność zależą od warunków, w jakich są przeprowadzane. Testy takie powinny być prowadzone dla każdego członka zespołu w identycznych warunkach z założeniem, że znajdą się oni aktualnie w takim samym stanie emocjonalnym, mają taki sam poziom koncentracji i zmęczenia. Inaczej testy nie są w 100 procentach miarodajne, a przecież oczywiste jest, że uzyskanie takich warunków badania wymagałoby od nas przeprowadzania badania w warunkach eksperymentalnych. Dodatkowo należy pamiętać, że nie można w prosty sposób przełożyć poziomu danego typu inteligencji na konkretną dziedzinę. Jest wiele czynników, które wpływają pośrednio na osiągnięcia zawodowe, i nie należy o tym zapominać. Również między samymi występującymi w danym profilu typami inteligencji mogą zachodzić wielorakie zależności. Może się zdarzyć sytuacja, w której jeden typ inteligencji staje się katalizatorem dla rozwoju innych typów, np. osoba o wysokim poziomie inteligencji językowej z łatwością rozwinie inteligencję interpersonalną. W sytuacji odwrotnej będziemy mieli do czynienia z tzw. wąskim gardłem – ta sama osoba o wysokim poziomie inteligencji interpersonalnej nie będzie w stanie jej rozwinąć ze względu na brak kompetencji językowych.

Uważam, że nie powinniśmy również zapominać, że zarówno w edukacji, jak i w większości miejsc pracy dominującą rolę odgrywa inteligencja językowa i logiczno-matematyczna. Tę samą wadę ma większość testów – są to narzędzia, które już na etapie badania dyskryminują osoby o niższych poziomach wymienionych zdolności ze względu na swoją budowę, która w oczywisty sposób uprzywilejowuje te dwa typy.

Indywidualne podejście

Niemniej jednak wydaje się, że temat inteligencji wielorakich, którym do tej pory zajmowano się głównie na gruncie edukacji, mógłby wnieść nową wartość do środowiska biznesowego. Teoria IW pozwala na indywidualne podejście do każdej osoby i na obiektywne dobieranie zespołów. Eliminujemy w ten sposób tendencję do wyboru osób o profilach zbliżonych do naszego, a tym samym takich, z którymi dobrze się rozumiemy. Dzięki innemu spojrzeniu na kompetencje współpracowników nie tylko docenimy ich specyficzne zdolności i predyspozycje różne od naszych, ale będziemy dla nich także bardziej wyrozumiali, ponieważ zdamy sobie sprawę, że różnice między nami wynikają z innego sposobu przetwarzania informacji i podejścia do problemów.

Tego typu testy są narzędziem, które ma na celu przede wszystkim zarysowanie nam ogólnych predyspozycji i profilu danej osoby. Nie możemy jednak na tej tylko podstawie decydować np. o awansie zawodowym pracownika. Jest to jednak doskonały sposób na lepsze poznanie, zrozumienie i wykorzystanie zdolności własnych, jak też innych członków naszego zespołu.


PRZYPISY

1 H. Gardner, „Inteligencje wielorakie. Nowe horyzonty w teorii i praktyce”, Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2009.

2 J. Strelau, „Inteligencja człowieka”, Wydawnictwo Żak, Warszawa 2006, s. 23–28.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »