| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak przygotować i przeprowadzić pierwsze szkolenie

Jak przygotować i przeprowadzić pierwsze szkolenie

Początki zawsze są trudne, jednak poprzez odpowiednie przygotowanie (zarówno pod kątem merytorycznym, jak i emocjonalnym) można zminimalizować odczuwany stres. Jak wypaść dobrze i nie dać się zaskoczyć? Jak czerpać satysfakcję z przekazywania wiedzy innym? Jak wejść na ścieżkę, która pozwoli stać się profesjonalistą w swoim fachu?

Nie każdy nadaje się na trenera, chociaż wielu uważa, że to żadna sztuka – „przygotować jakieś materiały, chwilę pogadać i zgarnąć kasę”.

Profil trenera

Osoba, która planuje zostać trenerem, powinna mieć ku temu odpowiednie predyspozycje: cechy osobowościowe, wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Spełnienie celu możliwe będzie tylko poprzez ciężką pracę nad sobą, wypracowanie własnego stylu i twórcze podejście do prowadzonych zajęć. Michał Górny, trener i menedżer projektów w DOOR Poland i FranklinCovey, podkreśla, że początki nie są łatwe, a sukces przychodzi powoli, choć warto czekać. Trzeba zacząć od dobrej definicji wizji końca i przemyśleć swój wybór – taki zawód to zdobycie umiejętności i doświadczenia, ale niekoniecznie gwarancja łatwego powrotu do innych ścieżek kariery.

Trener jest także nauczycielem, a nauczyciel z ogromną wiedzą, lecz bez umiejętności nauczania, nie będzie efektywnym ani cenionym przez swych uczniów, którzy myślami są już na przerwie. Warto więc pracować nad sposobem przekazywania wiedzy tak, żeby została ona zapamiętana, a przede wszystkim wykorzystywana w praktyce.

Siła relacji międzyludzkich

Rynek szkoleniowy w Polsce nieprzerwanie się rozwija, a początkujący trenerzy mogą czerpać wzorce z pracy najlepszych, wśród których znajdują się osoby chętnie dzielące się nabytymi umiejętnościami – należy więc tę wartość wykorzystać, np. poprzez wymianę doświadczeń na forach internetowych, podczas spotkań oficjalnych i tych mniej formalnych. Dobrą szkołą dla młodych trenerów jest obserwacja starszych stażem kolegów oraz uczestnictwo w prowadzonych przez nich warsztatach. Obok obserwacji, warto wspomóc się literaturą, szkołą trenerską, szkoleniami czy studiami podyplomowymi. Należy pozyskiwać wiedzę ze zróżnicowanych źródeł – zwłaszcza na początku kształtowania ścieżki zawodowej.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »