Kategorie

Zawód: trener

Roman Rojewski
„Zawód trenera – możliwości rozwoju i certyfikacji kompetencji trenerskich” to hasło konferencji przeprowadzonej w Krakowie przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Spotkanie szkoleniowców i wykładowców, osób pełniących funkcję trenerów wewnętrznych i zewnętrznych, coachów oraz konsultantów z firm szkoleniowych było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad potrzebą profesjonalizacji zawodu trenera.

Krakowska konferencja była podsumowaniem projektu Szkoły Trenerów prowadzonej przez Stowarzyszenie MATRIK pt. „Profesjonalny trener – rozwój warsztatu szkoleniowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trener, czyli kto?

Reklama

Chociaż zawód trenera czy konsultanta zarządzania nie został jeszcze wpisany do oficjalnej klasyfikacji zawodów obowiązującej w Polsce, to przecież od kilkunastu lat jest to faktycznie wykonywana usługa, odpowiadająca na potrzeby naszego rynku szkoleń. Kim jest trener zarządzania w warunkach polskiej gospodarki? Jakich kwalifikacji potrzebuje, jakie powinien mieć wykształcenie, jakimi zasadami etycznymi powinien się kierować. I wreszcie – czy trenerowi do funkcjonowania na rynku pracy niezbędny jest jakiś uznany certyfikat? Takie pytania były kanwą programu krakowskiego spotkania, a potrzeba i możliwości certyfikacji zawodu trenera zdominowały wystąpienia prelegentów i konferencyjną debatę.

Formalnoprawne aspekty pracy trenera zarządzania przedstawiła pani Nina Dragosz w wykładzie pt. „Trener freelancer, trener wewnętrzny, trener pracodawca”. Prelegentka i pokazała blaski i cienie tych trzech form funkcjonowania osób wykonujących zadania trenera. Oficjalnej kodyfikacji wciąż brak, a zawód trenera przyciąga ludzi z różnym przygotowaniem formalnym i z różnymi doświadczeniami.

Dziś zawód trenera w Polsce balansuje na granicy radosnej twórczości – mówiła Nina Dragosz. – Dlatego certyfikacja tej profesji staje się niezbędna.


Trener czy trenerka?

Wykład dr Joanny Heidtman pt. „Trener kobieta, trener mężczyzna – różnice pracy w kontekście płci” wzbudził sporo emocji, choć w konsekwencji nie podzielił zebranych na zwolenników i przeciwników modnego ostatnio „parytetu”. Być może dlatego, że uczestnicy obojga płci byli na sali w prawie doskonałej równowadze.

Doktor Heidtman w krótkim a znakomitym wykładzie dowiodła, że różnica płci wpływa na pracę trenera (trenerki) tylko w takim stopniu, w jakim jesteśmy wszyscy niewolnikami archetypów i stereotypów na temat społecznego statusu mężczyzny i kobiety w danej kulturze. Mniejsze znaczenie ma odmienność tzw. stylów komunikacyjnych mężczyzn i kobiet, bowiem bywają mężczyźni z domieszką kobiecego i kobiety z domieszka męskiego stylu porozumiewania się.

Ani Wenus, ani Mars nie decydują o tym, jakim kto jest trenerem – mówiła Joanna Heidtman. – Decydujące znaczenie ma charakter i styl pracy osoby prowadzącej szkolenie.

Teoria czy praktyka?

Reklama

Dr Jarosław Orzechowski przedstawił przygotowane wspólnie z dr. Krzysztofem Brocławikiem wystąpienie pt. „Trener w biznesie, trener na uczelni. Różnica w pracy w kontekście instytucji”. Pokazując w dowcipny sposób mocne i słabe strony dwóch sposobów wypełniania roli prowadzącego – jednej opartej przede wszystkim na wiedzy teoretycznej, a drugiej na praktyce – doprowadził swój wywód do paradoksalnej konkluzji: „Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria”.

Podstawą pracy trenera jest rzetelna wiedza ekspercka – mówił Jarosław Orzechowski. – Dobra teoria zapewnia twardą i spójną podstawę oddziaływań szkoleniowych, ale pod warunkiem, że wystarczająco wyraziście przekłada się na praktykę.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?