Kategorie

Szkolenia językowe dla pracowników

Maria Sieńko
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
Przed pytaniem „Jakie szkolenie wybrać, aby rozsądnie wykorzystać dostępny budżet, a jednocześnie zapewnić maksymalną efektywność szkoleń?” staje większość firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku przez przyciągnięcie najlepszych pracowników. Decydując się na szkolenia językowe dla pracowników, należy spojrzeć nie tylko na ich cenę czy renomę oferującej je firmy, ale przede wszystkim na potrzeby i możliwości naszej organizacji.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów szkoleniowych, które doskonale można dopasować do indywidualnych wymagań. Przyjrzyjmy się szkoleniom językowym, tak aby móc maksymalnie wykorzystać przeznaczony na nie budżet, a jednocześnie zapewnić ich jak największą efektywność.

Regularne nauczanie

Najczęściej wybieranymi szkoleniami są szkolenia ciągłe, czyli takie, które odbywają się regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Ich największą zaletą jest to, że kursanci mają stały kontakt z językiem, dzięki czemu uczą się szybciej i efektywniej. Jednakże to właśnie te szkolenia najczęściej stają się celem cięć finansowych, chociaż to na nich najłatwiej jest zaoszczędzić, nie rezygnując z nich całkowicie. Najprostszym rozwiązaniem, które pomoże obniżyć koszty szkoleń, będzie z pewnością zmniejszenie wymiaru godzin. Jednakże można się także pokusić o obcięcie kosztów bez szkody dla kursantów. Można na przykład raz w tygodniu łączyć grupy o podobnym poziomie, nawet jeśli są to grupy o innych specjalizacjach (np. Business English oraz General English). Dotyczy to oczywiście nie tylko grup wieloosobowych, lecz także lekcji typu one-to-one. Zajęcia te mogą odbywać się w parach lub kilkuosobowych grupach o podobnym poziomie. Dodatkową zaletą łączenia w grupy osób uczących się w trybie one-to-one jest wprowadzenie do procesu nauczania elementu konkurencji, którego najczęściej na tego typu zajęciach brakuje. Jeśli w procesie uczenia się słuchacz będzie miał kontakt nie tylko ze swoim nauczycielem, lecz także z innymi słuchaczami, będzie mógł ocenić swoje postępy na tle postępów innych, co z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na jego motywację. Ponadto kontakty z innymi osobami uczącymi się języka ćwiczą umiejętność rozumienia różnego typu wymów i akcentów. Po kilku zajęciach typu one-to-one z jednym nauczycielem słuchacz przyzwyczaja się do jednego typu wymowy i często ma trudności ze zrozumieniem innych osób. Jeśli natomiast zapewnimy mu kontakt z innymi osobami posługującymi się nauczanym językiem, unikniemy tego problemu.

Współpraca z komputerem

Reklama

Innym typem szkoleń wybieranym coraz częściej przez firmy są szkolenia internetowe. Oferują one dostęp do treści szkoleniowych poprzez platformy internetowe. Główną zaletą tego typu szkoleń jest właśnie ich dostępność, gdyż kursanci sami wybierają czas i miejsce na naukę, co oczywiście wpływa znacznie na efektywność takich szkoleń. Ponadto treści zawarte w szkoleniu mogą być dowolnie modyfikowane i dopasowywane do potrzeb naszej firmy. Jeśli więc działamy w branży farmaceutycznej i mamy zamiar szkolić naszych pracowników działu sprzedaży, to możemy tak dobrać materiały szkoleniowe, aby opanowali oni przede wszystkim słownictwo z tej dziedziny. Decydując się na takie szkolenie, mamy prawo wglądu w postępy kursantów, możemy więc na bieżąco monitorować, czy szkolenie przynosi efekty i czy warto w nie nadal inwestować. I jeszcze jedno, wykupując tego typu szkolenie możemy, w zależności od podpisanej umowy, stać się jego właścicielami. W dłuższej perspektywie może to przynieść znaczące oszczędności, gdyż wykupione materiały możemy wykorzystywać do szkolenia kolejnych pracowników. Dzięki temu całkowity koszt szkolenia przeliczony na jednego kursanta jest znacznie niższy niż w przypadku innych typów szkoleń.

Wydawać by się więc mogło, że szkolenia internetowe to szkolenie doskonałe: ogólnodostępne, efektywne i tanie. Niestety, brak czynnika ludzkiego lub też urządzeń imitujących nauczyciela powoduje, że szkolenia te nie są tak efektywne, jakby się mogło wydawać. Nie dają one bowiem możliwości ćwiczenia umiejętności mówienia. Istnieją co prawda programy do rozpoznawania mowy, ale nie są one jeszcze w stanie zastąpić nauczyciela i poprawić błędów kursanta. Zanim więc zdecydujemy się na zakup szkolenia internetowego, warto zastanowić się nad szkoleniami typu blended learning.


Uczenie zmiksowane

Reklama

Szkolenia typu blended learning powstały jako połączenie szkoleń internetowych i szkoleń ciągłych. Łatwo więc zgadnąć, że będą się na nie składały dwa typy zajęć: zajęcia oparte na treściach zawartych na platformie internetowej oraz zajęciach z udziałem nauczyciela.

Szkolenia tego typu mają zatem wysoką efektywność, ponieważ ich uczestnicy mają stały dostęp do interaktywnych treści szkoleniowych, a dodatkowo uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela, z którym mogą skonsultować wyniki swojej pracy. Jedynym minusem tego typu szkoleń jest ich koszt, na który składa się nie tylko koszt zakupu, a często stworzenia od podstaw, szkolenia internetowego, lecz także koszty związane z zajęciami prowadzonymi przez lektora. Oczywiście jeśli myślimy poważnie o inwestowaniu w szkolenia tego typu i planujemy prowadzić je przez dłuższy czas, obejmując nimi dużą liczbę pracowników, ich koszt w przeliczeniu na jednego pracownika ulegnie znacznemu zmniejszeniu i najprawdopodobniej będzie niższy niż w przypadku zwykłych szkoleń ciągłych. Blended learning jest więc popularny głównie w firmach, które mogą zaplanować swoje wydatki szkoleniowe z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Zatapianie w języku

Ostatnim typem szkoleń, o których warto w tym artykule wspomnieć, są szkolenia wyjazdowe oferujące „zanurzenie się w języku”. Szkolenia te umożliwiają maksymalnie efektywne wykorzystanie poświęconego na nie czasu, ponieważ wszystkie prowadzone podczas nich dyskusje odbywają się w nauczanym języku. Tematyka zajęć jest dowolna, ale zazwyczaj koncentruje się wokół jednej określonej dziedziny, na przykład negocjacji w biznesie, zarządzania jakością czy nawet alternatywnych źródeł energii. Wszystko oczywiście zależy od tego, czym zajmuje się nasza firma i jakim szkoleniem jesteśmy zainteresowani. I to jest właśnie największy atut tego typu szkoleń. Mają one bowiem na celu imitować sytuacje z życia codziennego, a „życie codzienne” w każdej organizacji wygląda inaczej. Jeśli więc na przykład zdecydujemy się na szkolenie z zakresu zarządzania jakością i dostarczymy firmie szkoleniowej materiały dotyczące działalności naszej firmy i wprowadzonych w niej rozwiązań w zakresie zarządzania jakością, to możemy oczekiwać, że podczas szkolenia zostaną poruszone tematy związane z firmami działającymi w naszej branży, ich problemami oraz wprowadzonymi przez nie rozwiązaniami. Przez cały czas szkolenia nad wszystkim będzie czuwał nauczyciel, którego zadaniem będzie zapewnienie takich warunków, aby uczniowie czuli się tak, jak gdyby był to ich prawdziwy dzień w pracy. Nietrudno zgadnąć, że szkolenia tego typu nie należą do najtańszych, a my przecież mamy ciąć koszty, a nie je generować. Jednakże wystarczy spojrzeć na zalety tego typu szkoleń, aby przekonać się, że to, co wydaje się drogie, przynosi nam wymierne korzyści. Po pierwsze, szkolimy pracowników dokładnie w tej dziedzinie, w której chcemy, aby się szkolili; poznają więc specyficzne dla niej słownictwo, jednocześnie ćwicząc umiejętność porozumiewania się w nauczanym języku. Po drugie, uczestnicy takich zajęć mogą wykorzystać podane podczas szkoleń przykłady w swojej pracy. Rozwiązania zaproponowane w innych firmach czy rezultat twórczej pracy podczas szkolenia mogą stać się bodźcem do zmian w naszej organizacji i prowadzić do budowania jej przewagi konkurencyjnej na rynku. Szkolenia tego typu mogą stać się także doskonałym elementem motywującym dla naszych pracowników. Możemy je połączyć z wyjazdami integracyjnymi i oprócz zajęć z wybranej dziedziny podszkolić naszych pracowników z języka używanego podczas mniej formalnych spotkań. Możemy też zaproponować je jako nagrodę na przykład dla działu osiągającego najlepsze wyniki. Decydując się na takie szkolenie, dostajemy coś w rodzaju pakietu szkoleniowo-motywująco-integracyjnego, którego cena jest dużo niższa, niż gdybyśmy chcieli zaproponować naszym pracownikom każdy z elementów osobno.

Podane w artykule przykłady są przeglądem najbardziej popularnych typów szkoleń językowych. Warto jednak pamiętać, że firmy szkoleniowe mają zróżnicowane produkty i być może kontakt z nią poskutkuje wypracowaniem zupełnie innych, nowatorskich rozwiązań. Mam jednak nadzieję, że przykłady te przekonają Państwa do myślenia o szkoleniach językowych w kategoriach inwestycji na przyszłość, a więc planowania budżetu na nie w taki sposób, aby przynosiły wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie.

UWAGA

Szkolenia typu blended learning zyskują sobie coraz większą popularność głównie dlatego, że posiadają większość zalet szkoleń internetowych: ich dostępność, możliwość adaptacji materiału oraz monitorowania wyników kursantów, jak również szkoleń ciągłych, tj. kontakt z nauczycielem i innymi kursantami.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?