reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Szkolenia językowe dla pracowników

Szkolenia językowe dla pracowników

Przed pytaniem „Jakie szkolenie wybrać, aby rozsądnie wykorzystać dostępny budżet, a jednocześnie zapewnić maksymalną efektywność szkoleń?” staje większość firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku przez przyciągnięcie najlepszych pracowników. Decydując się na szkolenia językowe dla pracowników, należy spojrzeć nie tylko na ich cenę czy renomę oferującej je firmy, ale przede wszystkim na potrzeby i możliwości naszej organizacji.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów szkoleniowych, które doskonale można dopasować do indywidualnych wymagań. Przyjrzyjmy się szkoleniom językowym, tak aby móc maksymalnie wykorzystać przeznaczony na nie budżet, a jednocześnie zapewnić ich jak największą efektywność.

Regularne nauczanie

Najczęściej wybieranymi szkoleniami są szkolenia ciągłe, czyli takie, które odbywają się regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Ich największą zaletą jest to, że kursanci mają stały kontakt z językiem, dzięki czemu uczą się szybciej i efektywniej. Jednakże to właśnie te szkolenia najczęściej stają się celem cięć finansowych, chociaż to na nich najłatwiej jest zaoszczędzić, nie rezygnując z nich całkowicie. Najprostszym rozwiązaniem, które pomoże obniżyć koszty szkoleń, będzie z pewnością zmniejszenie wymiaru godzin. Jednakże można się także pokusić o obcięcie kosztów bez szkody dla kursantów. Można na przykład raz w tygodniu łączyć grupy o podobnym poziomie, nawet jeśli są to grupy o innych specjalizacjach (np. Business English oraz General English). Dotyczy to oczywiście nie tylko grup wieloosobowych, lecz także lekcji typu one-to-one. Zajęcia te mogą odbywać się w parach lub kilkuosobowych grupach o podobnym poziomie. Dodatkową zaletą łączenia w grupy osób uczących się w trybie one-to-one jest wprowadzenie do procesu nauczania elementu konkurencji, którego najczęściej na tego typu zajęciach brakuje. Jeśli w procesie uczenia się słuchacz będzie miał kontakt nie tylko ze swoim nauczycielem, lecz także z innymi słuchaczami, będzie mógł ocenić swoje postępy na tle postępów innych, co z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na jego motywację. Ponadto kontakty z innymi osobami uczącymi się języka ćwiczą umiejętność rozumienia różnego typu wymów i akcentów. Po kilku zajęciach typu one-to-one z jednym nauczycielem słuchacz przyzwyczaja się do jednego typu wymowy i często ma trudności ze zrozumieniem innych osób. Jeśli natomiast zapewnimy mu kontakt z innymi osobami posługującymi się nauczanym językiem, unikniemy tego problemu.

Współpraca z komputerem

Innym typem szkoleń wybieranym coraz częściej przez firmy są szkolenia internetowe. Oferują one dostęp do treści szkoleniowych poprzez platformy internetowe. Główną zaletą tego typu szkoleń jest właśnie ich dostępność, gdyż kursanci sami wybierają czas i miejsce na naukę, co oczywiście wpływa znacznie na efektywność takich szkoleń. Ponadto treści zawarte w szkoleniu mogą być dowolnie modyfikowane i dopasowywane do potrzeb naszej firmy. Jeśli więc działamy w branży farmaceutycznej i mamy zamiar szkolić naszych pracowników działu sprzedaży, to możemy tak dobrać materiały szkoleniowe, aby opanowali oni przede wszystkim słownictwo z tej dziedziny. Decydując się na takie szkolenie, mamy prawo wglądu w postępy kursantów, możemy więc na bieżąco monitorować, czy szkolenie przynosi efekty i czy warto w nie nadal inwestować. I jeszcze jedno, wykupując tego typu szkolenie możemy, w zależności od podpisanej umowy, stać się jego właścicielami. W dłuższej perspektywie może to przynieść znaczące oszczędności, gdyż wykupione materiały możemy wykorzystywać do szkolenia kolejnych pracowników. Dzięki temu całkowity koszt szkolenia przeliczony na jednego kursanta jest znacznie niższy niż w przypadku innych typów szkoleń.

Wydawać by się więc mogło, że szkolenia internetowe to szkolenie doskonałe: ogólnodostępne, efektywne i tanie. Niestety, brak czynnika ludzkiego lub też urządzeń imitujących nauczyciela powoduje, że szkolenia te nie są tak efektywne, jakby się mogło wydawać. Nie dają one bowiem możliwości ćwiczenia umiejętności mówienia. Istnieją co prawda programy do rozpoznawania mowy, ale nie są one jeszcze w stanie zastąpić nauczyciela i poprawić błędów kursanta. Zanim więc zdecydujemy się na zakup szkolenia internetowego, warto zastanowić się nad szkoleniami typu blended learning.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama