Kategorie

Kształtowanie cech przywódczych menedżerów

Nie ma uniwersalnej recepty na przywództwo, tak jak nie ma uniwersalnych cech charakterystycznych dla liderów – to, co sprawdza się u jednego przywódcy, nie sprawdza się u drugiego.

„Może ci się wydawać, że jesteś przewodnikiem, ale jeśli nikt za tobą nie idzie, to jesteś tylko na spacerze” – to stwierdzenie Raya Hunta, prekursora jeździectwa naturalnego oraz autora metod pracy z psychiką koni – stało się mottem przewodnim programu rozwojowego dla liderów – Premium Leadership. Uczestnicy programu mają szansę odkryć, budować lub doskonalić swoje cechy przywódcze nie tylko z pomocą trenerów, coachów, ale głównie w kontakcie z końmi.

Pozycja w stadzie

O właściwościach terapeutycznych koni wiadomo nie od dziś. Potencjał tkwiący w tych zwierzętach okazał się również doskonałym narzędziem do prowadzenia warsztatów rozwojowych dla menedżerów i liderów biznesu. W trakcie pracy uczestnicy warsztatu, wchodząc w rolę przywódcy konia, mogą natychmiast zweryfikować swoją postawę oraz sposób działania i wywierania wpływu. Konie wiedzą, że ich życie zależy od sprawności przywódcy, więc dokładnie sprawdzają siłę i umiejętności tego, kto w tym momencie zajmuje tę pozycję w stadzie – menedżera.

Koń prawdę ci powie

Reklama

Wydawać by się mogło, że ćwiczenie np. przeprowadzenia konia po wyznaczonym torze nie powinno nikomu sprawić żadnej trudności. Jednak w praktyce nie jest to wcale takie proste. Jeśli osoba, która prowadzi konia, nie jest do końca zdecydowana, nie wie, jak i dokąd go poprowadzić, jeśli nie nawiąże z nim odpowiedniej relacji – koń ją zignoruje lub przejmie prowadzenie. Dokładnie przekłada się to na relacje lider–zespół. Konie pozwalają uczestnikom warsztatu niemal natychmiast poznać, jakimi naprawdę są liderami.

Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w kontaktach z końmi, nawet lepiej gdy się go nie posiada, ponieważ np. doświadczenie w jeździectwie sportowym może skutkować wyuczoną już postawą wobec zwierzęcia, która nie zawsze odpowiada celom szkolenia. Zdarza się jednak, że taki uczestnik, mimo kilku lat doświadczeń z końmi, odkrywa zupełnie inną niż dotąd relację ze zwierzęciem.

Reklama

Wrażliwość konia na autentyczność swojego przywódcy obnaża wszelkie pozy i maski, jakich on może używać. Koń ich po prostu nie kupuje – pokazuje tylko prawdziwe cechy przywódcy. Przebywanie z tymi zwierzętami uczy menedżerów autentyczności, a czas z nimi spędzony pozwala na bycie sobą.

Koncepcja pracy z końmi – jako źródłem niezależnego feedbacku – była dla mnie ogromnie pociągająca i równocześnie dość niezwykła – mówi Magdalena Kuhn-Rodak, certyfikowany coach, jedna z uczestniczek warsztatów. – Przekonałam się o tym już podczas pierwszego ćwiczenia. Prowadzony przeze mnie koń doskonale wyczuwał, kiedy wiedziałam, dokąd chcę go zaprowadzić i momentalnie przejmował inicjatywę, kiedy byłam niezdecydowana – cały mój wewnętrzny dialog lub jego brak, był całkowicie dla konia słyszalny. Absolutnie zachwycające było ćwiczenie budowania autorytetu i szacunku. Ta magia, której byłam uczestnikiem i świadkiem, pozwoliła mi z innej perspektywy spojrzeć na przywództwo, uświadomiła mi moje mocne strony i obszary do rozwoju. Po każdym ćwiczeniu z koniem otrzymywałam feedback od prowadzących i uczestników – taka szybka ocena 360 stopni. W trakcie warsztatu podjęłam pewne zobowiązania – to zresztą zakłada formuła warsztatu. Z powodzeniem wdrożyłam je w życie – mówi.

Skoki przez barierę

Program jest podzielony na dwa etapy. Dwudniowy warsztat z końmi pozwala na zdiagnozowanie stylu przywództwa każdego z uczestników i kończy się stworzeniem indywidualnego planu rozwoju przywództwa. Po warsztatach uczestnicy mają możliwość kontynuowania rozwoju w trzymiesięcznym programie coachingowym, podczas którego lider i coach pracują wspólnie nad realizacją celów postawionych w trakcie warsztatów.

– Tego typu warsztat, oprócz istotnych doświadczeń osobistych, stanowi też duże przeżycie emocjonalne dla uczestników. Menedżerowie stykają się z barierą lęku przed zbliżeniem do dużego zwierzęcia, którego reakcję trudno im przewidzieć. Pokonanie tej bariery i przekroczenie dotychczasowej granicy ryzyka wyzwala nowe pokłady siły i wzmaga poczucie wartości. Zdarzają się też sytuacje, w których dotychczasowy, utarty sposób działania lidera zupełnie nie skutkuje w przypadku koni. Dla lidera z wieloletnim stażem takie doświadczenie nie należy do łatwych, szczególnie gdy po omówieniu i zagłębieniu się w temacie sam odkrywa, że dla jego zespołu też nie był to odpowiedni sposób działania – mówi Lucyna Wiskowska, jedna z autorek programu, właścicielka Instytutu Lidera.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.