REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyzwania HR w branży handlowo-spożywczej

Wyzwania HR w branży handlowo-spożywczej - Justyna Orzeł
Wyzwania HR w branży handlowo-spożywczej - Justyna Orzeł

REKLAMA

REKLAMA

Jakie wyzwania stoją przed pracownikami działów HR w branży handlowo-spożywczej? Najważniejszym z nich wydaje się być temat rekrutacji. Warto angażować studentów i uczniów do pracy jeszcze na etapie edukacji.

Justyna Orzeł, Dyrektor Zasobów Ludzkich w Carrefour Polska, firmie znajdującej się w gronie Członków Strategicznych Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

REKLAMA

Autopromocja

Rekrutacja w branży handlowo-spożywczej

Pracodawcy powinni dbać o to, aby uczniowie i studenci „zasmakowali” w karierze jeszcze na etapie edukacji. Ułatwi to ich efektywne wejście na rynek pracy oraz zwiększy podaż pożądanych przez firmy pracowników.

W branży handlowo-spożywczej dużym wyzwaniem w obszarze HR jest z pewnością temat rekrutacji. Chodzi tutaj o pozyskiwanie talentów zarówno wśród specjalistów średniej i wyższej kadry menedżerskiej, ale także wykwalifikowanych pracowników niższego szczebla, takich jak cukiernicy, piekarze, czy wędliniarze, dla których mamy wiele ofert pracy w Carrefour. Naszą receptą na wsparcie procesów rekrutacyjnych jest aktywne angażowanie się w praktyczną edukację młodych ludzi, jeszcze na etapie planowania przez nich swojego przyszłego rozwoju zawodowego.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Potrzeby rekrutacyjne na każdym szczeblu

Problemem z którym spotykamy się w obszarze rekrutacji specjalistów i menedżerów jest fakt, że percepcja firm z branży spożywczej (takich jak Carrefour) odbywa się głównie przez pryzmat sklepów. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy ze skali działalności takich firm, z tego że mogą być one perspektywicznym pracodawcą, także dla wysoko wykwalifikowanej kadry z różnych specjalności, np. architektów, prawników, logistyków czy technologów żywienia. Kolejna poprzeczka to brak odpowiedniego przygotowania absolwentów uczelni wyższych do podjęcia pracy w zawodzie. Myślę tu szczególnie o niedoborze wiedzy praktycznej (którą można zdobyć np. podczas praktyk, czy staży) oraz tzw. kompetencji miękkich, istotnych z punktu widzenia rynku pracy. Jest to często wynikiem programu edukacji, który nie przykłada dostatecznej wagi do kształcenia praktycznego, skupiając się wyłącznie na przekazywaniu wiedzy teoretycznej. Tymczasem takie umiejętności, jak praca w zespole, komunikatywność, zarządzanie czasem, analiza i rozwiązywanie problemów - to w naszej branży ogromne, wręcz niezbędne atrybuty pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei rekrutacja wyspecjalizowanych pracowników niższego szczebla to z kolei efekt pogłębiającego się deficytu absolwentów szkół zawodowych. Malejąca podaż niezbędnych dla nas piekarzy, cukierników czy wędliniarzy stanowi dla Carrefour ogromne wyzwanie, zwłaszcza że nie zapowiada się na to, by zainteresowanie szkolnictwem zawodowym dynamicznie wzrosło, przynajmniej w najbliższym czasie. Szkolnictwo zawodowe w ogólnym ujęciu wciąż kojarzy się z niską jakością nauczania, oderwaną od realiów biznesu oraz z brakiem prestiżu, co przekłada się na małe zainteresowanie uczniów aplikowaniem do szkół zawodowych. Zamiast tego nadal króluje społeczny trend, zgodnie z którym młodzi ludzie (przy aprobacie rodziców) w zdecydowanej większości wybierają licea ogólnokształcące, jako naturalną ścieżkę edukacji. Wielu młodych ludzi jest więc nieświadomych tego, że branża handlowo-spożywcza ma wiele do zaoferowania zarówno absolwentom szkół wyższych, jak i właśnie szkół zawodowych.

Zadaj pytanie: FORUM

Wzbudzamy apetyt na handel, tworzymy przepis na mistrza

REKLAMA

Aby zachęcić uczniów i studentów do rozwoju w firmie Carrefour, postanowiliśmy aktywnie zaangażować się w ich edukację praktyczną. Chcemy przygotować ich do sprawnego wchodzenia na rynek pracy, wskazując rzeczywiste perspektywy zatrudnienia. W marcu uruchomiliśmy pierwszą edycję Programu Edukacyjnego Smak Kariery organizowanego wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami oraz BFS Group. W ramach Programu realizujemy szereg inicjatyw skierowanych do studentów oraz gimnazjalistów, którzy stoją przed wyborem miejsca swojego dalszego kształcenia. Na studentów czeka m.in. możliwość udziału w cyklu warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Carrefour Polska oraz w programie ambasadorskim, który da młodym ludziom możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami naszej firmy oraz stworzy okazję do wzbogacania wiedzy i kompetencji istotnych w branży handlowo-spożywczej. Trwa również rekrutacja na odznaczony Znakiem Jakości Program Staży, poprzez który chcemy pomagać studentom zdobywać pierwsze, ciekawe doświadczenia w naszym dziale handlowym, logistyki, HR czy IT i uzupełniać ich wiedzę praktyczną. Program Smak Kariery ma też na celu „odczarowanie” negatywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego. W tym celu będziemy organizować spotkania informacyjne dla rodziców gimnazjalistów, na których zaprezentujemy rzeczywiste możliwości budowania swojego rozwoju zawodowego w branży handlowo-spożywczej i przybliżymy sam charakter pracy w tej branży. Ma to na celu uświadomienie rodzicom, że nie tylko studia wyższe dają gwarancję zatrudnienia. Naszą intencją jest też zwrócenie uwagi rodziców na konieczność zaszczepiania u młodych ludzi myślenia o swojej przyszłości zawodowej jeszcze na etapie edukacji gimnazjalnej.

Szkolnictwo zawodowe, ale też wyższe, mierzy się z koniecznością nadążenia ze swoją ofertą edukacyjną za realnymi potrzebami i oczekiwaniami biznesu co do potencjalnych pracowników. W branży handlowo-spożywczej przekłada się to także na trudność w zrekrutowaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach. Firma Carrefour wychodzi z inicjatywą i sama aktywnie angażuje się w kształcenie praktyczne młodych ludzi. Dostrzegamy w tym szansę na zaspokojenie potrzeb obydwu stron – przygotowujemy młodzież do wejścia na ścieżkę kariery i zachęcamy do aktywności w tym zakresie, jednocześnie inwestując w nasze przyszłe, potencjalne kadry. Jesteśmy przekonani, że zwróci się to nam z nawiązką.

Transformacja działów HR

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy, ale dla wybranej grupy na 2025 r. [projekt]

Wciąż nie weszło w życie rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby. Być może stanie się to 2025 r., ponieważ aktualnie obowiązujące rozporządzenie jest z 2003 r., a przecież realia życia się znacznie zmieniły przez ten czas.

W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

REKLAMA