| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Na co należy zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacji

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacji

Jestem menedżerem HR w firmie farmaceutycznej. Udzielam wsparcia merytorycznego poszczególnym menedżerom m.in. w zakresie rekrutacji i doboru pracowników, głównie do działu sprzedaży. Oprócz trudności związanych ze znalezieniem odpowiedniego pracownika, coraz częściej pojawiają się problemy z nowo przyjętymi kandydatami, a konkretnie z osiąganiem przez nich wyznaczonych celów, a nawet motywacją do pracy. Ponieważ problemy te pojawiają się w relatywnie niedługim czasie od rozpoczęcia pracy przez pracownika, wiążę je z możliwością popełniania błędów w procesie rekrutacji. W jaki sposób mogę zniwelować ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniego kandydata?

W opisanej sytuacji pojawia się kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, szczególnie w przypadku osób z doświadczeniem zawodowym, które podczas wywiadu zawodowego będą mogły odwołać się do konkretnych doświadczeń.

Rekrutacja na wczoraj

Na błędy w ocenie kandydata, których konsekwencją jest zatrudnienie niewłaściwej osoby, wpływ ma kilka czynników. Jednym z nich jest ograniczony czas na znalezienie i zatrudnienie profilowej osoby, który determinuje i ogranicza możliwości podejmowanych działań. W sytuacji gdy wakat na danym stanowisku oznacza realne straty dla prowadzonego biznesu, a upływający czas tylko je potęguje, kwestia zapełnienia wakatu w relatywnie krótkim czasie staje się ważniejsza, niż uzupełnienie tegoż wakatu osobą odpowiednią, której trzeba poszukać dłużej.

Aby złagodzić dysonans podecyzyjny, przymykamy oko na pewne braki w doświadczeniu kandydata, łudząc się, że w miarę upływu czasu uda się je zniwelować. Tymczasem ów kandydat postawiony wobec konkretnych zadań, nie mając odpowiednich kompetencji, może sobie z nimi nie poradzić, czego skutkiem będzie negatywna ocena jego pracy po okresie próbnym i konieczność uruchamiania kolejnego procesu rekrutacyjnego.

CV idealnie dopasowane do stanowiska

Jeśli mamy odpowiednią ilość czasu, ponieważ rekrutację na dane stanowisku zaplanowaliśmy wcześniej, zamieściliśmy ogłoszenie, na które napływa duża liczba aplikacji, natomiast mamy wątpliwości co do ich jakości, gdyż przeważająca większość jest niezgodna z poszukiwanym przez nas profilem, w momencie uzyskania CV tzw. idealnego kandydata powinniśmy dołożyć wszelkich starań do obiektywnej jego oceny. Częstym błędem podejmowanym zarówno przez rekruterów, jak i osoby odpowiadające za rekrutacje ze strony biznesu jest nadmiernie pozytywny stosunek do kandydata na etapie selekcji jego aplikacji, a co za tym idzie, traktowanie rozmowy rekrutacyjnej jako formalnej konieczności, podczas której tylko potwierdzimy chęć zatrudnienia wybranej osoby w naszej organizacji.

Pracodawca niejednokrotnie nie ma świadomości, że część kandydatów „dopasowuje” niejako swoje CV do wymagań precyzowanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym, podnosząc lub obniżając swoje kwalifikacje nie tylko w zakresie kompetencji językowych czy edukacyjnych, lecz także w zakresie wykonywanych obowiązków i stopnia uszeregowania w strukturze organizacyjnej firmy.

Jeśli więc rozmowę rekrutacyjną przeprowadzi osoba niedoświadczona, nie sprawdzając informacji zawartych w CV kandydata, może dojść do zatrudnienia osoby o wątpliwej konstrukcji moralnej, która z premedytacją przedstawiła pracodawcy nieprawdziwe informacje o swoich doświadczeniach zawodowych i kompetencjach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »