Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Narzędzia do identyfikacji talentów - czy warto z nich korzystać?
Narzędzia do identyfikacji talentów - czy warto z nich korzystać?
Shutterstock
Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

3 powody, dla których warto pomyśleć o narzędziach do identyfikacji talentów

Czy era pracownika się skończyła? Po chwilowym zawahaniu w czasie pandemii wydaje się, że trend ten ma nadal mocną pozycję. I w najbliższym czasie, z powodu sytuacji demograficznej, raczej się to nie zmieni. Rynek pracy się kurczy. Dla pracodawców oznacza to wyższe koszty rekrutacji i zatrudnienia oraz konieczność wnikliwej weryfikacji kandydatów do pracy. Bo w obecnych czasach nie mogą sobie pozwolić na utratę talentów. Przede wszystkim tych już zatrudnionych.

Talenty to pracownicy z potencjałem. Kreatywni innowatorzy o naturalnych predyspozycjach do wymyślania niestandardowych rozwiązań, potrafiący dostrzec te elementy w działalności firmy, w których można usprawnić procesy i zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa. Paradoksalnie bardzo często nie zajmują eksponowanych stanowisk. A są prawdziwą wartością firmy. Dlatego trzeba ich odkryć i stworzyć im takie warunki rozwoju, aby w pełni mogli wykorzystać swój potencjał.

#1 Łatwiejsza identyfikacja talentów

W każdej firmie są pracownicy z potencjałem. Czasem jednak na przykład zajmują stanowiska, na których wymaga się od nich tylko odtwórczej pracy, którą wykonują sumiennie, choć pewnie lepiej sprawdziliby się tam, gdzie wymagane są kreatywne rozwiązania. To nie zawsze są nowi, młodzi pracownicy. Czasami prawdziwym talentem okazuje się osoba, która od lat pracuje w firmie, poznała ją od podszewki i tym bardziej potrafi wskazać obszary, w których można wprowadzić nowe rozwiązania. A jednak przez te lata nie została odkryta. Jak temu zaradzić?

Współczesne zarządzanie personelem polega również na poszukiwaniu niewykorzystanych możliwości wewnątrz zespołu, czyli mówiąc wprost, na poszukiwaniu talentów. Nie robi się tego po omacku. Powstały już zaawansowane narzędzia menedżerskie, które pozwalają na identyfikację talentów na podstawie zebranych w systemie informacji (ocen wydajności, oceny rocznej, informacji zwrotnych od zespołu, wybieranych szkoleń, innych kryteriów określonych w systemie) – wyjaśnia Wojciech Miszewski, konsultant SuccessFactors w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrażaniu rozwiązań SAP w obszarze HR. – Jednak warto podkreślić, że odkrycie jest dopiero początkiem procesu zarządzania talentami – dodaje.

#2 Lepsze zarządzanie ryzykiem utraty talentów

Zaawansowane narzędzia pozwalają określić przybliżone ryzyko utraty talentu (odejścia z firmy) oraz skutków, jakie może to wywołać w organizacji. Znając te wartości, menedżerowie mogą zawczasu podjąć działania, które owo ryzyko ograniczą. W sytuacji optymalnej opracowuje się długofalowe, zazwyczaj dwuletnie, plany rozwoju talentów, obejmujące przede wszystkim szkolenia, które pozwolą pełniej wykorzystać możliwości danej osoby, a przede wszystkim delegować jej bardziej odpowiedzialne zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Widząc, jakie kwalifikacje i umiejętności posiada dana osoba, możemy umożliwić jej wykorzystanie tych kompetencji przy realizacji coraz bardziej zaawansowanych zadań. Ważne, aby wcześniej wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, jakie plany w stosunku do danego pracownika ma pracodawca i jaką ścieżkę rozwoju mu proponuje. Powinna ona oczywiście uwzględniać preferencje pracownika. Działanie wbrew jego oczekiwaniom może przynieść więcej szkody niż korzyści – podkreśla ekspert Quercus Sp. z o.o.

Plan rozwoju powinien być dopasowany indywidualnie do preferencji danej osoby i uwzględniać nie tylko jej możliwości, kierunek rozwoju, ale także wiek (przedstawiciele różnych generacji preferują różne formy kontaktu i nauki). Dzięki dedykowanym narzędziom można dość precyzyjnie zaplanować ścieżkę rozwoju danego pracownika. System podpowiada, w jakich obszarach dana osoba może się sprawdzić i wskazuje, jakie umiejętności powinna zdobyć, aby móc objąć konkretną pozycję.

#3 Skuteczne planowanie sukcesji

Narzędzia służące identyfikacji talentów pozwalają również pracownikom na tworzenie własnych planów rozwoju. Mogą oni na przykład przeglądać i wybrać ścieżkę kariery. System określa, czy i na ile ich profil kompetencji pasuje do wymagań na danym stanowisku i wskazuje ewentualne luki do uzupełnienia.

Specjalne moduły pozwalają menedżerom również planować sukcesje w firmie, a zatem planować awans młodszych pracowników, jak również – i o tym nie zapominajmy – wyszukiwać stanowiska, na których mogą sprawdzić się pracownicy w wieku emerytalnym, którzy jeszcze chcieliby pracować. Musimy mieć świadomość, że z jednej strony mamy obecnie niż demograficzny, a z drugiej – niebawem pracownicy z wyżu uzyskają uprawnienia emerytalne. Firma musi być na to przygotowana – przypomina Wojciech Miszewski.

W zarządzaniu talentami kluczowe jest nie tyle samo opracowanie planu rozwoju, ile przedstawienie go pracownikowi, tak aby wiedział, do czego dąży. Ten cel warto umiejscowić w czasie, by był realny do osiągnięcia, nawet jeśli jego realizacja wymaga uzupełnienia luk kompetencyjnych. Jeśli talent poczuje się doceniony i będzie wiedział, że pracodawca ma wobec niego dalekosiężne plany (zgodne z jego preferencjami) – będzie bardziej zaangażowany. A większe zaangażowanie to nie tylko wyższa efektywność, ale i trwalsze relacje.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

  Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

  Płatne szkolenia dla pracowników

  Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

  O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

  Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

  Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

  Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

  Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

  13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

  Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

  Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

  Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

  Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

  Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

  Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

  Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

  Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

  Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

  Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

  Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

  Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

  Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

  Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

  Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

  Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

  Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

  Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

  Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

  Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

  Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

  Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

  Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

  Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

  Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

  Work-life balance w Kodeksie pracy

  Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

  Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

  Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.

  Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

  W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

  Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

  Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?

  Przerwa w urlopie macierzyńskim

  Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14.