REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Narzędzia do identyfikacji talentów - czy warto z nich korzystać?
Narzędzia do identyfikacji talentów - czy warto z nich korzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

3 powody, dla których warto pomyśleć o narzędziach do identyfikacji talentów

Czy era pracownika się skończyła? Po chwilowym zawahaniu w czasie pandemii wydaje się, że trend ten ma nadal mocną pozycję. I w najbliższym czasie, z powodu sytuacji demograficznej, raczej się to nie zmieni. Rynek pracy się kurczy. Dla pracodawców oznacza to wyższe koszty rekrutacji i zatrudnienia oraz konieczność wnikliwej weryfikacji kandydatów do pracy. Bo w obecnych czasach nie mogą sobie pozwolić na utratę talentów. Przede wszystkim tych już zatrudnionych.

REKLAMA

Autopromocja

Talenty to pracownicy z potencjałem. Kreatywni innowatorzy o naturalnych predyspozycjach do wymyślania niestandardowych rozwiązań, potrafiący dostrzec te elementy w działalności firmy, w których można usprawnić procesy i zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa. Paradoksalnie bardzo często nie zajmują eksponowanych stanowisk. A są prawdziwą wartością firmy. Dlatego trzeba ich odkryć i stworzyć im takie warunki rozwoju, aby w pełni mogli wykorzystać swój potencjał.

#1 Łatwiejsza identyfikacja talentów

W każdej firmie są pracownicy z potencjałem. Czasem jednak na przykład zajmują stanowiska, na których wymaga się od nich tylko odtwórczej pracy, którą wykonują sumiennie, choć pewnie lepiej sprawdziliby się tam, gdzie wymagane są kreatywne rozwiązania. To nie zawsze są nowi, młodzi pracownicy. Czasami prawdziwym talentem okazuje się osoba, która od lat pracuje w firmie, poznała ją od podszewki i tym bardziej potrafi wskazać obszary, w których można wprowadzić nowe rozwiązania. A jednak przez te lata nie została odkryta. Jak temu zaradzić?

Współczesne zarządzanie personelem polega również na poszukiwaniu niewykorzystanych możliwości wewnątrz zespołu, czyli mówiąc wprost, na poszukiwaniu talentów. Nie robi się tego po omacku. Powstały już zaawansowane narzędzia menedżerskie, które pozwalają na identyfikację talentów na podstawie zebranych w systemie informacji (ocen wydajności, oceny rocznej, informacji zwrotnych od zespołu, wybieranych szkoleń, innych kryteriów określonych w systemie) – wyjaśnia Wojciech Miszewski, konsultant SuccessFactors w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrażaniu rozwiązań SAP w obszarze HR. – Jednak warto podkreślić, że odkrycie jest dopiero początkiem procesu zarządzania talentami – dodaje.

#2 Lepsze zarządzanie ryzykiem utraty talentów

REKLAMA

Zaawansowane narzędzia pozwalają określić przybliżone ryzyko utraty talentu (odejścia z firmy) oraz skutków, jakie może to wywołać w organizacji. Znając te wartości, menedżerowie mogą zawczasu podjąć działania, które owo ryzyko ograniczą. W sytuacji optymalnej opracowuje się długofalowe, zazwyczaj dwuletnie, plany rozwoju talentów, obejmujące przede wszystkim szkolenia, które pozwolą pełniej wykorzystać możliwości danej osoby, a przede wszystkim delegować jej bardziej odpowiedzialne zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Widząc, jakie kwalifikacje i umiejętności posiada dana osoba, możemy umożliwić jej wykorzystanie tych kompetencji przy realizacji coraz bardziej zaawansowanych zadań. Ważne, aby wcześniej wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, jakie plany w stosunku do danego pracownika ma pracodawca i jaką ścieżkę rozwoju mu proponuje. Powinna ona oczywiście uwzględniać preferencje pracownika. Działanie wbrew jego oczekiwaniom może przynieść więcej szkody niż korzyści – podkreśla ekspert Quercus Sp. z o.o.

Plan rozwoju powinien być dopasowany indywidualnie do preferencji danej osoby i uwzględniać nie tylko jej możliwości, kierunek rozwoju, ale także wiek (przedstawiciele różnych generacji preferują różne formy kontaktu i nauki). Dzięki dedykowanym narzędziom można dość precyzyjnie zaplanować ścieżkę rozwoju danego pracownika. System podpowiada, w jakich obszarach dana osoba może się sprawdzić i wskazuje, jakie umiejętności powinna zdobyć, aby móc objąć konkretną pozycję.

#3 Skuteczne planowanie sukcesji

Narzędzia służące identyfikacji talentów pozwalają również pracownikom na tworzenie własnych planów rozwoju. Mogą oni na przykład przeglądać i wybrać ścieżkę kariery. System określa, czy i na ile ich profil kompetencji pasuje do wymagań na danym stanowisku i wskazuje ewentualne luki do uzupełnienia.

Specjalne moduły pozwalają menedżerom również planować sukcesje w firmie, a zatem planować awans młodszych pracowników, jak również – i o tym nie zapominajmy – wyszukiwać stanowiska, na których mogą sprawdzić się pracownicy w wieku emerytalnym, którzy jeszcze chcieliby pracować. Musimy mieć świadomość, że z jednej strony mamy obecnie niż demograficzny, a z drugiej – niebawem pracownicy z wyżu uzyskają uprawnienia emerytalne. Firma musi być na to przygotowana – przypomina Wojciech Miszewski.

W zarządzaniu talentami kluczowe jest nie tyle samo opracowanie planu rozwoju, ile przedstawienie go pracownikowi, tak aby wiedział, do czego dąży. Ten cel warto umiejscowić w czasie, by był realny do osiągnięcia, nawet jeśli jego realizacja wymaga uzupełnienia luk kompetencyjnych. Jeśli talent poczuje się doceniony i będzie wiedział, że pracodawca ma wobec niego dalekosiężne plany (zgodne z jego preferencjami) – będzie bardziej zaangażowany. A większe zaangażowanie to nie tylko wyższa efektywność, ale i trwalsze relacje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA