REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Narzędzia do identyfikacji talentów - czy warto z nich korzystać?
Narzędzia do identyfikacji talentów - czy warto z nich korzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

3 powody, dla których warto pomyśleć o narzędziach do identyfikacji talentów

Czy era pracownika się skończyła? Po chwilowym zawahaniu w czasie pandemii wydaje się, że trend ten ma nadal mocną pozycję. I w najbliższym czasie, z powodu sytuacji demograficznej, raczej się to nie zmieni. Rynek pracy się kurczy. Dla pracodawców oznacza to wyższe koszty rekrutacji i zatrudnienia oraz konieczność wnikliwej weryfikacji kandydatów do pracy. Bo w obecnych czasach nie mogą sobie pozwolić na utratę talentów. Przede wszystkim tych już zatrudnionych.

REKLAMA

Autopromocja

Talenty to pracownicy z potencjałem. Kreatywni innowatorzy o naturalnych predyspozycjach do wymyślania niestandardowych rozwiązań, potrafiący dostrzec te elementy w działalności firmy, w których można usprawnić procesy i zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa. Paradoksalnie bardzo często nie zajmują eksponowanych stanowisk. A są prawdziwą wartością firmy. Dlatego trzeba ich odkryć i stworzyć im takie warunki rozwoju, aby w pełni mogli wykorzystać swój potencjał.

#1 Łatwiejsza identyfikacja talentów

REKLAMA

W każdej firmie są pracownicy z potencjałem. Czasem jednak na przykład zajmują stanowiska, na których wymaga się od nich tylko odtwórczej pracy, którą wykonują sumiennie, choć pewnie lepiej sprawdziliby się tam, gdzie wymagane są kreatywne rozwiązania. To nie zawsze są nowi, młodzi pracownicy. Czasami prawdziwym talentem okazuje się osoba, która od lat pracuje w firmie, poznała ją od podszewki i tym bardziej potrafi wskazać obszary, w których można wprowadzić nowe rozwiązania. A jednak przez te lata nie została odkryta. Jak temu zaradzić?

Współczesne zarządzanie personelem polega również na poszukiwaniu niewykorzystanych możliwości wewnątrz zespołu, czyli mówiąc wprost, na poszukiwaniu talentów. Nie robi się tego po omacku. Powstały już zaawansowane narzędzia menedżerskie, które pozwalają na identyfikację talentów na podstawie zebranych w systemie informacji (ocen wydajności, oceny rocznej, informacji zwrotnych od zespołu, wybieranych szkoleń, innych kryteriów określonych w systemie) – wyjaśnia Wojciech Miszewski, konsultant SuccessFactors w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrażaniu rozwiązań SAP w obszarze HR. – Jednak warto podkreślić, że odkrycie jest dopiero początkiem procesu zarządzania talentami – dodaje.

#2 Lepsze zarządzanie ryzykiem utraty talentów

REKLAMA

Zaawansowane narzędzia pozwalają określić przybliżone ryzyko utraty talentu (odejścia z firmy) oraz skutków, jakie może to wywołać w organizacji. Znając te wartości, menedżerowie mogą zawczasu podjąć działania, które owo ryzyko ograniczą. W sytuacji optymalnej opracowuje się długofalowe, zazwyczaj dwuletnie, plany rozwoju talentów, obejmujące przede wszystkim szkolenia, które pozwolą pełniej wykorzystać możliwości danej osoby, a przede wszystkim delegować jej bardziej odpowiedzialne zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Widząc, jakie kwalifikacje i umiejętności posiada dana osoba, możemy umożliwić jej wykorzystanie tych kompetencji przy realizacji coraz bardziej zaawansowanych zadań. Ważne, aby wcześniej wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, jakie plany w stosunku do danego pracownika ma pracodawca i jaką ścieżkę rozwoju mu proponuje. Powinna ona oczywiście uwzględniać preferencje pracownika. Działanie wbrew jego oczekiwaniom może przynieść więcej szkody niż korzyści – podkreśla ekspert Quercus Sp. z o.o.

Plan rozwoju powinien być dopasowany indywidualnie do preferencji danej osoby i uwzględniać nie tylko jej możliwości, kierunek rozwoju, ale także wiek (przedstawiciele różnych generacji preferują różne formy kontaktu i nauki). Dzięki dedykowanym narzędziom można dość precyzyjnie zaplanować ścieżkę rozwoju danego pracownika. System podpowiada, w jakich obszarach dana osoba może się sprawdzić i wskazuje, jakie umiejętności powinna zdobyć, aby móc objąć konkretną pozycję.

#3 Skuteczne planowanie sukcesji

Narzędzia służące identyfikacji talentów pozwalają również pracownikom na tworzenie własnych planów rozwoju. Mogą oni na przykład przeglądać i wybrać ścieżkę kariery. System określa, czy i na ile ich profil kompetencji pasuje do wymagań na danym stanowisku i wskazuje ewentualne luki do uzupełnienia.

Specjalne moduły pozwalają menedżerom również planować sukcesje w firmie, a zatem planować awans młodszych pracowników, jak również – i o tym nie zapominajmy – wyszukiwać stanowiska, na których mogą sprawdzić się pracownicy w wieku emerytalnym, którzy jeszcze chcieliby pracować. Musimy mieć świadomość, że z jednej strony mamy obecnie niż demograficzny, a z drugiej – niebawem pracownicy z wyżu uzyskają uprawnienia emerytalne. Firma musi być na to przygotowana – przypomina Wojciech Miszewski.

W zarządzaniu talentami kluczowe jest nie tyle samo opracowanie planu rozwoju, ile przedstawienie go pracownikowi, tak aby wiedział, do czego dąży. Ten cel warto umiejscowić w czasie, by był realny do osiągnięcia, nawet jeśli jego realizacja wymaga uzupełnienia luk kompetencyjnych. Jeśli talent poczuje się doceniony i będzie wiedział, że pracodawca ma wobec niego dalekosiężne plany (zgodne z jego preferencjami) – będzie bardziej zaangażowany. A większe zaangażowanie to nie tylko wyższa efektywność, ale i trwalsze relacje.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA