reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Spowolnienie gospodarcze a niedobór talentów na rynku pracy

Spowolnienie gospodarcze a niedobór talentów na rynku pracy

Z przeprowadzonego przez Manpower badania wynika, że 48 proc. pracodawców w Polsce deklaruje trudności z obsadzeniem stanowisk z powodu braku kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. Dlatego konieczne jest, by pracodawcy już dziś zaplanowali i wdrożyli strategie zarządzania talentami, które pomogą im przyciągnąć, zatrzymać i zmotywować najbardziej wartościowych pracowników.

Wyniki badania 10 najbardziej poszukiwanych zawodów zostały opracowane na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych w styczniu tego roku, obejmujących reprezentatywną grupę prawie 39 tysięcy pracodawców w 33 krajach na całym świecie. Podobnie jak przed rokiem, prawie 1/3 pracodawców (30 proc.) ma problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów i ich zdaniem problemy te wynikają z braku odpowiednich kwalifikacji. Najwięcej pracodawców deklarujących trudności ze znalezieniem właściwych kandydatów jest w Rumunii i na Tajwanie (62 proc.), w Peru (56 proc.), Japonii (55 proc.), Australii (49 proc.), na Kostaryce i w Polsce (48 proc.). Najłatwiej jest znaleźć pracowników w Irlandii (5 proc.), Hiszpanii (8 proc.), Wielkiej Brytanii (11 proc.), Chinach (15 proc.) i Czechach (17 proc.).

Fizyczni najbardziej poszukiwani

W Polsce badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej próbie 750 pracodawców. Podobnie jak przed rokiem, aż połowa z nich (48 proc.) ma problemy z pozyskaniem pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach. Wyniki badania pokazują, że w dalszym ciągu najbardziej poszukiwanymi pracownikami w Polsce są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Nowym stanowiskiem na liście, które od razu znalazło się na drugim miejscu, jest menedżer projektów. Z roku na rok coraz więcej pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych. Osiem stanowisk wskazanych jako najtrudniejsze do obsadzenia w zeszłym roku ponownie znalazło się na liście tych najbardziej poszukiwanych (zobacz tabelę).

Przez ostatnie cztery lata procent pracodawców mających problemy z zatrudnianiem pracowników utrzymuje się na stałym poziomie. Wprawdzie sytuacja uległa nieznacznej poprawie, jednak jest daleka od ideału. Choć zwiększyła się liczba osób poszukujących pracy, nie mają one kompetencji poszukiwanych przez pracodawców. Pomimo światowej recesji i najwyższych od lat wskaźników bezrobocia, pracodawcy zmagają się z ciągłym niedoborem utalentowanych pracowników w istotnych dla nich obszarach. Przykładowo, obecnie w Indiach i Japonii wiele osób z branży IT poszukuje pracy, ale pracodawcy w tych krajach mówią o kłopotach ze znalezieniem pracowników na stanowiska IT. Z czego to wynika? Pracodawcy szukają osób, które poza wykształceniem informatycznym, wymaganymi certyfikatami i umiejętnością programowania będą posiadać też odpowiednie umiejętności menedżerskie oraz wiedzę operacyjną – a takich kandydatów nie jest łatwo znaleźć.

Siła marki

Gdy w wielu krajach wskaźniki bezrobocia biją rekordy wysokości, obsadzenie stanowisk wykwalifikowanych pracowników fizycznych, przedstawicieli handlowych, techników i inżynierów stanowi dla pracodawców na całym świecie wyzwanie. Właśnie dlatego siła marki pracodawcy zyskuje obecnie na znaczeniu – pracodawcy muszą składać atrakcyjne oferty kandydatom, których umiejętności są kluczowe do zdobycia przewagi konkurencyjnej i realizacji strategicznych celów. Spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają prawie wszystkie kraje, uświadamia pracodawcom, że są w minimalnym stopniu przygotowani do właściwego zarządzania talentami. Obecny czas jest wykorzystywany przez firmy do pozyskania dobrych i wartościowych pracowników. Fakt, że wielu pracodawców deklaruje chęć ich zatrudniania i jednocześnie zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, to sygnał dla pracowników, aby dbali o swój rozwój, a dla pracodawców – by dbali o talenty, które już pozyskali.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

dyrektor generalny Manpower Polska

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama