REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównoważony wzrost w biznesie: Ekologiczne i społeczne wyzwania dla firm

Zrównoważony wzrost
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, zrównoważony wzrost stał się nie tylko mody. Jest także koniecznością. Firmy zdają sobie sprawę, że rozwój gospodarczy musi iść w parze z ochroną środowiska oraz społeczną odpowiedzialnością biznesu. Zrównoważony rozwój nie tylko przynosi korzyści dla naszej planety, ale także dla firm, które są w stanie zbudować trwałe relacje z klientami, pracownikami i społecznościami, w których działają.

W tym artykule przyjrzymy się aspektom zrównoważonego rozwoju w biznesie.

REKLAMA

Autopromocja

Zrównoważony wzrost: co to takiego

Zrównoważony wzrost w biznesie odnosi się do równoczesnego spełniania potrzeb dzisiejszego społeczeństwa, nie narażając przyszłych pokoleń na brak zasobów czy niebezpieczeństwa ekologiczne. Firmy zorientowane na zrównoważony rozwój starają się minimalizować negatywny wpływ na środowisko, angażują się w społeczne inicjatywy oraz dbają o swoich pracowników.

Integracja zrównoważonego rozwoju w strategii biznesowej

Jednym z kluczowych kroków, które firmy podejmują, jest integracja zrównoważonego rozwoju w swojej strategii biznesowej. To oznacza, że firmy muszą przeanalizować swoje procesy produkcyjne, dostawców, zużycie energii oraz odpady, szukając możliwości redukcji wpływu na środowisko. Firmy coraz częściej inwestują w technologie przyjazne dla środowiska, od źródeł energii odnawialnej po efektywne systemy recyklingu.

Ekologiczna odpowiedzialność biznesu

Firmy zwracają uwagę na swoje oddziaływanie na środowisko naturalne. Redukcja emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie zużycia wody oraz stosowanie ekologicznych materiałów to priorytety dla zrównoważonych firm. Innowacyjne firmy starają się nawet przewyższać standardy regulacyjne, tworząc własne cele zrównoważonego rozwoju, co zyskuje uznanie zarówno w oczach klientów, jak i społeczności.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu stała się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju. Firmy angażują się w lokalne społeczności, wspierając edukację, zdrowie i rozwój infrastruktury. Ponadto, dbają o prawa pracowników, zapewniając godziwe wynagrodzenie, bezpieczne warunki pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje dla zatrudnienia

Zrównoważony wzrost wpływa także na obszar zatrudnienia. Firmy, które przykładają wagę do zrównoważonego rozwoju, są atrakcyjnymi pracodawcami. Pracownicy chcą być częścią firm, które mają pozytywny wpływ na świat. Ponadto, rozwijające się sektory związane z energią odnawialną czy ekologicznymi technologiami tworzą nowe miejsca pracy, zarówno dla specjalistów, jak i osób bez doświadczenia zawodowego.

Podsumowanie: Zrównoważony wzrost w biznesie to nie tylko trend, ale konieczność. Firmy, które inwestują w ekologiczną i społeczną odpowiedzialność biznesu, nie tylko przyczyniają się do ochrony naszej planety, ale także budują trwałe i wartościowe relacje z klientami, pracownikami i społecznościami. Integracja zrównoważonego rozwoju w strategii biznesowej przynosi korzyści zarówno dla firm, jak i dla społeczeństwa, tworząc lepszą przyszłość dla wszystkich.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA