reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

W projekcie dotychczas uczestniczyło 86 osób spośród 1000 pracowników naszej firmy. Nie wiem, jaki jest to odsetek palaczy, ale szacuję, że może to stanowić znaczący procent. Myślę, że jest to dużo, zwłaszcza że, jak widać po skuteczności programu, były to w większości osoby wewnętrznie zmotywowane.

Zarząd Spółki i całe kierownictwo wysoko ocenia rezultaty projektu. Już na etapie przygotowania programu kierownictwo bardzo zaangażowało się w jego uruchomienie. Teraz bardzo cieszymy się, że wielu pracowników skorzystało z tej oferty i skutecznie rzuciło nałóg. Słowa podziękowania w tym miejscu należą się również naszym partnerom społecznym, jakimi są związki zawodowe. To również ich zaangażowanie przyczyniło się do wygenerowania tego programu, którego pozytywnymi skutkami już teraz możemy się cieszyć.

Wyzwolenie z nikotynowej pułapki – bez silnej woli, bez farmakologii

Jak z palaczy chętnych do rozstania z nałogiem uczynić zdecydowanych nikotynowych abstynentów?

Metoda Allena Carra jest jedną z najskuteczniejszych metod rzucania palenia. Obywa się bez zakazów i ostrzeżeń. Jej podstawą jest demitologizacja palenia, zdemaskowanie tego nałogu jako czynności pozbawionej sensu. Trenerzy realizujący metodę „Allen Carr’s Easy Way to Stop Smoking” skupiają się na uzależnieniu psychicznym, wyjaśniają i pomagają zrozumieć palaczom mechanizm pułapki nikotynowej, uświadamiają im rzeczywiste powody palenia. Takie podejście zmienia nastawienie uczestnika sesji do palenia papierosów, uwalnia od lęków, które trzymają go w nałogu. Trenerzy starają się, aby palacz poznał i sam podał w wątpliwość powody, dla których sięga po papierosa. W metodzie Allena Carra silna wola nie jest warunkiem zaprzestania palenia. Podstawą jest przekonanie palacza, że rzucając swoje przyzwyczajenie, nie ponosi żadnej straty. Przeciwnie – były palacz ma poczucie satysfakcji, że już nie musi palić.

Pierwsze seminarium rzucania palenia trwa 6 godzin, bierze w nim udział 15 osób. Liczne przerwy na papierosa dają uczestnikom możliwość... wypalenia tylu papierosów, ile dusza zapragnie. Aż będą gotowi, aby przestać. Każdy uczestnik może jeszcze dwa razy wziąć udział w sesji wzmacniającej – jeżeli uzna to za potrzebne.

Metoda Allena Carra daje efekty szybkie i trwałe – bez chemii, hipnozy, akupunktury, bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej, tzn. plastrów czy gum nikotynowych. To sprawia, że jest coraz częściej wybierana przez zarządzających organizacjami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama