reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Wynagrodzenia kadry kierowniczej – teoria i praktyka

Wynagrodzenia kadry kierowniczej – teoria i praktyka

Wynagrodzenia najwyższej kadry zarządzającej to tradycyjnie temat budzący duże emocje w organizacji. Wielomilionowe kontrakty gwarantujące kierującym udział w zyskach przedsiębiorstwa i ogromne odprawy w przypadku rozwiązania kontraktu to narzędzia motywujące kluczowe osoby w firmie, ale jednocześnie istotny element kosztów przedsiębiorstwa.

Lata kryzysu ekonomicznego sprawiły, że temat wynagrodzeń najwyższej kadry zarządzającej stał się tematem publicznej debaty, szczególnie w odniesieniu do instytucji z branży finansowej rozporządzającej majątkiem w imieniu swoich klientów. Powszechne praktyki stosowane przez menedżerów w instytucjach finansowych polegające na braniu zbyt dużego ryzyka celem osiągnięcia rezultatów gwarantujących wypłatę premii sprawiły, że finansowy świat zatrząsł się w posadach. Jednocześnie spowodował szybką reakcję organów nadzoru finansowego, które zmieniły status kodeksu dobrych praktyk dotyczących wynagradzania kluczowych stanowisk branży finansowej z rekomendacji na regulacje Capital Requirements Directive (CRD). Będą one wiązały bezwzględnie największe podmioty z branży finansowej.

Wejście w życie powyższych przepisów to kolejny powód, dla którego rady nadzorcze działające w imieniu właścicieli (akcjonariuszy) przy wsparciu działu HR powinny przyjrzeć się pakietom wynagrodzeń oferowanym obecnie dyrektorom.

Wynagradzanie za funkcję kierowniczą

Wynagradzanie kadry kierowniczej pociąga za sobą konieczność zmierzenia się ze specyficznymi problemami, tj. problemami niewystępującymi w przypadku systemów wynagrodzeń pozostałej części pracowników. Przede wszystkim zakres odpowiedzialności menedżerów jest zwykle znacznie szerszy niż pracowników, których obowiązki jasno wynikają z umowy o pracę oraz wewnętrznych regulacji organizacyjnych. Zakres obowiązków osób bezpośrednio kierujących przedsiębiorstwem o statusie spółki kapitałowej dość ogólnie określa art. 201 oraz art. 368 Kodeksu spółek handlowych. Członkowie zarządu odpowiadają także całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe w przypadku, gdy egzekucja tych należności okazała się niemożliwa z majątku spółki. Powołanie do organu zarządzającego przedsiębiorstwem, jeśli nie towarzyszy mu umowa o pracę, nie korzysta z ochrony prawa pracy ani zabezpieczenia społecznego. Poza odpowiedzialnością formalnoprawną, członkowie zarządu odpowiadają także przed zgromadzeniem właścicieli. Powyższe elementy nie mają zaś zastosowania do osób niepełniących funkcji w zarządach.

To jednak ten praktyczny rozdział funkcji właścicielskich i zarządczych wynikający z kultury prawnej danego państwa, a także możliwe rozproszenie licznych właścicieli rodzić mogą rozbieżność pomiędzy interesami menedżerów i udziałowców. Nowoczesne systemy wynagradzania kadry kierowniczej zmierzają zatem do takiej kompozycji różnych jego składników, aby, z jednej strony, uzyskać wymaganą niezależność organu zarządczego, a z drugiej strony, maksymalnie zintegrować interes menedżerów z interesem właścicielskim.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama