| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Kadra kierownicza to jedna z najważniejszych grup w każdym przedsiębiorstwie. Od niej zależą w dużym stopniu wyniki poszczególnych zespołów czy działów. Jak wynagradzana jest w Polsce ta część kadry i jak kształtują się jej zarobki w kontekście pracy w konkretnym dziale?

Wynagrodzenie kierownika działu marketingu wynosi 9371 zł brutto miesięcznej płacy całkowitej. Jest to o ponad tysiąc złotych więcej niż wynagrodzenie kierownika działu sprzedaży). Tak wysoka płaca wynika ze świadomości zarządów dotyczącej dużego wpływu marketingu na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Marketing obok sprzedaży i finansów to obszar firmy uważany za kluczowy dla generowania zysków i właśnie w związku z tym kierownicy działu marketingu z jednej strony obłożeni są trudnymi obowiązkami, dużym zakresem odpowiedzialności, a z drugiej, dobrze za to wynagradzani.

Finanse finansisty

Kolejnym kluczowym dla sprawnego funkcjonowania organizacji stanowiskiem jest kierownik działu finansowego. Zatrudniony na nim może liczyć na miesięczną płacę całkowitą wynosząca średnio 9686 zł brutto, czyli nawet nieco wyższą od tej zazwyczaj proponowanej kierownikom działu marketingu.

Do obowiązków osoby zatrudnianej na tym stanowisku należy między innymi: bezpośredni nadzór nad całym działem finansowym (który może liczyć ponad dziesięć osób), wdrażanie ustalonych zasad i celów polityki finansowej przedsiębiorstwa, tworzenie i wprowadzanie finansowych procedur operacyjnych, sporządzanie wszelakich analiz i raportów finansowych, ponosi on też odpowiedzialność za wdrażanie planów finansowych. Tak duże oczekiwania wymagają od osób zajmujących to stanowisko odpowiednio dużego doświadczenia, predyspozycji osobowościowych oraz wykształcenia kierunkowego, często wspieranego odbytymi kursami. To wszystko w połączeniu z ogromną odpowiedzialnością i presją nakładaną przez zarządy na działy finansowe, powinno tłumaczyć wysokie zarobki kierowników omawianego działu.

W świecie księgowego

W swojej codziennej pracy zajmuje się on nadzorem merytorycznym i organizacyjnym nad pracą całego działu, zarządzaniem średniej wielkości zespołem, nadzorowaniem obiegu dokumentów księgowych, informowaniem zarządu o bieżącej sytuacji finansowej oraz współpracą z instytucjami finansowymi (na przykład ZUS czy US). Jak wynika z wykresu, osoba piastująca to stanowisko może liczyć na dużo mniejsze średnie uposażenie niż stanowiska, o których pisaliśmy wcześniej. Kwota 6577 zł brutto w porównaniu do ponad 9500 zł brutto, którą oferuje się kierownikom finansowym, jest rzeczywiście o wiele niższa.

Wpływ na to na pewno mają czynniki, takie jak większa powtarzalność czynności księgowych, która pozwala łatwiej zarządzać porównywalnym wielkościowo zespołem, oraz mniejszy wpływ działalności tego działu na wyniki przedsiębiorstwa. Na pewno nie pozostaje też bez znaczenia fakt, że coraz popularniejszy staje się w Polsce outsourcing funkcji księgowych, co jest często tańsze od posiadania w swojej strukturze specjalnego wydzielonego działu zajmującego się jedynie księgowością. Duża liczba firm oferujących obsługę procesów księgowych sprawia, że oferują one korzystne ceny i tym samym stanowią realną konkurencję dla zatrudniania własnych księgowych. Determinuje to również spadek kwot, na które księgowi mogą liczyć na etacie w firmie, ma również przełożenie na wynagrodzenie kierownika omawianego działu. Wykres pokazuje dokładnie, jak zbliżone są to płace – dla kierownika działu administracji średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite wynosi 6363 zł brutto, więc jest bardzo zbliżone do wynagrodzenia kierownika działu księgowości wynoszącego 6577 zł brutto.

Czytaj także

Autor:

starszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »