REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika

Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika /Fot. Fotolia
Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tak, kolejny obco brzmiący wyraz już na dobre rozpanoszył się po naszych rodzimych przedsiębiorstwach. Niezależnie od tego co sądzimy o barbaryzmach językowych, dobrze jest wiedzieć co będzie kryło się pod hipotetycznym stwierdzeniem rekrutera, że z całą pewnością otrzymamy onboarding na najwyższym poziomie.

Nie miejcie obaw, to nic innego jak wdrożenie do pracy, z zachowaniem wszelkich norm i etykiety firmowej, tak aby pracownik jak najszybciej poczuł się na tyle swobodnie, by mógł szybko poczuć się częścią załogi. To zresztą jedno z najtrudniejszych i najważniejszych zadań osób odpowiedzialnych za rekrutacje w firmie. Otoczenie opieką i wyjaśnienie wszelkich niuansów, a także ciepłe powitanie, działają na takiej samej zasadzie jak pierwsze wrażenie – to na jego podstawie wyrabiamy sobie opinię, którą później trudno już zmienić.

Autopromocja

Szybka aklimatyzacja powoduje, że pracujemy wydajniej i efektywniej, zaś nawet nowe obowiązki stają się dużo łatwiejsze do opanowania. Świadomość, że otaczają nas ludzie, którzy nie mają problemów z udzielaniem porad, to najlepszy lek odstresowujący i dodający pewności siebie.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Onboarding nie jest wręczeniem notatek z rozpiską obowiązków do rąk rozemocjonowanego pracownika, a także regulaminem do zakucia na pamięć. To empatyczne gesty połączone z profesjonalizmem są kluczem do stworzenia satysfakcjonującej dwie strony relacji. Zawiera się w nim zarówno sposób postępowania, który wychodzi od rekrutera, ale i niejednokrotnie prezesa przedsiębiorstwa. Mądry manager wie, że osobiste przywitanie nowego pracownika i uściśnięcie mu dłoni jest nie tylko sympatycznym gestem, ale i buduje morale członka załogi.

Jednym z najczęściej pojawiających się zażaleń związanych z funkcjonowaniem w przedsiębiorstwie jest brak klarownej informacji odnośnie zakresu obowiązków pracownika. Tymczasem jest to kluczowe w procesie adaptacji, tak jak i indywidualne szkolenia wprowadzające oraz sprawny coaching.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: HRM

To również oprowadzenie pracownika po firmie, przedstawienie mu współpracowników, założenie adresu e-mail, podłączenie telefonu, wyjaśnienie jak wyglądają przerwy, czy do pokoi należy pukać, a także wszelkich innych niuansów, które dla doświadczonego pracownika mogą być oczywiste, a dla kogoś nowego już niekoniecznie. Na samym początku pracy często jesteśmy tak przytłoczeni kolejnymi informacjami, że szybko je zapominamy - nie warto więc obarczać wszystkim nowego pracownika, tylko albo dawkować mu wiedzę, albo pomóc mu wprowadzić je w życie.

Większość pracowników decyduje się na rozstanie z pracodawcami w pierwszych czterech miesiącach współpracy. Często wiąże się to bezpośrednio z tym, że zostają oni nieodpowiednio wprowadzeni do funkcjonowania w firmie. Zagubieni w natłoku obowiązków, nie rozumiejący procesów dziejących się wokół, traktowani w identyczny sposób jak pozostała część osób, nie radzą sobie ze stresem, czego efektem staje się rezygnacja z pracy. Tymczasem zdecydowanie bardziej opłacalne jest zainwestowanie w doświadczonego pracownika, niż nieustanne sięganie po coraz to nowych pracobiorców. Warto więc poświęcić swoją uwagę danej osobie i pomóc jej w adaptacji – nagrodą może być kompetentny pracownik, który zacznie lojalnie utożsamiać się z przedsiębiorstwem.

Zobacz: Zatrudnienie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA