REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spaghetti, stringi, dżejsony, czyli jak dogadać się działem IT. 10 niezbędnych określeń

Spaghetti, stringi, dżejsony, czyli jak dogadać się działem IT. 10 niezbędnych określeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spaghetti code kojarzy Ci się tylko z jedzeniem, a słowo dżejsony brzmi jak nowy model jeansów? Z okazji obchodzonego w październiku Europejskiego Tygodnia Kodowania, No Fluff Jobs wspólnie z Babbel prezentują najpopularniejsze sformułowania i potoczne zwroty z branży IT, dzięki którym łatwiej dogadasz się w pracy.

10 określeń, które pomogą Ci łatwiej zrozumieć dział IT

Komunikacja pomiędzy działami w firmie to dla wielu osób trudna codzienność. Zdarza się, że żargon i specjalistyczna terminologia używana przez naszych kolegów z innych działów staje się przyczyną stresu i powodem wielu niezręcznych sytuacji i nieporozumień. Dodatkowa trudność wynika z faktu, że liczne sformułowania pochodzą z języka angielskiego, co często pogłębia brak równowagi w stopniu zrozumienia: z badania, przeprowadzonego przez platformę Babbel wynika, że 63 proc. pracowników pokolenia Gen Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia, podczas gdy w pokoleniu Baby boomers i X (45-65 lat) robi to tylko 36 proc. pracowników. 

Autopromocja

Aby wypełnić tę lukę, platforma do nauki języków Babbel i portal z ogłoszeniami pracy IT No Fluff Jobs przygotowały krótki słownik z najpopularniejszymi słowami używanymi przez specjalistów IT, które wesprą sprawną komunikację w pracy. Sprawdź, czy na pewno je znasz: 

1.  wysiwyg - akronim od zdania “What you see is what you get” (pl. “To, co widzisz, jest tym, co dostajesz”) oznaczający, że to, co widzimy na bieżąco na naszym monitorze jest odzwierciedleniem tego jak w rzeczywistości będzie wyglądać np. nasza strona www.  
 

2. inty (od integer) -  liczba całkowita bez części dziesiętnej. Może być dodatnia, ujemna lub równa zero. Przykłady liczb całkowitych: -3, 0, 5, 100 itd.

3. buildowanie - kolejność aktualizacji oprogramowania, dzięki któremu potencjalny użytkownik jest w stanie rozróżnić jego konkretne wersje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. spaghetti/spaghetti code - termin określający skomplikowany, trudny do zrozumienia kod źródłowy programu.

5.  zrobić refactor/refactoring - nanoszenie poprawek do napisanego już kodu programu, w celu jego usprawnienia. Porządkowanie kodu ma zmniejszyć ryzyko powstawania błędów.

 6. commity - ostateczne zatwierdzenie tymczasowo dokonanych zmian w kodzie. W commicie oprócz informacji o zmianach są zapisywane jeszcze inne dane, takie jak: data, autor, opis (tzw. commit message).

7. branch- oddzielna wersja tej samej bazy kodu, dzięki rozgałęzieniom dwaj programiści mogą pracować nad oddzielnymi wersjami tej samej strony internetowej, bez przeszkadzania sobie nawzajem.

8. pociąć stronę/widok - edytowanie strony przez grafika, w celu prawidłowego ułożenia wyświetlanej treści na stronie internetowej

9. stringi - literał łańcuchowy, czyli po prostu ciąg znaków, musi kończyć się i zaczynać od znaku cudzysłowu.

10. dżejsony (od JSON) - Standardowy format tekstowy do reprezentowania danych strukturalnych oparty na składni obiektów JavaScript. Jest on powszechnie używany do przesyłania danych w aplikacjach internetowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA