REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal pracownika jako narzędzie employer branding

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Portal pracownika narzędziem employer brandingu
Portal pracownika narzędziem employer brandingu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Portal pracownika jest jednym z narzędzi employer branding. Jeśli chcemy stworzyć silną markę pracodawcy, należy spojrzeć na działanie firmy z wielu różnych perspektyw. Budowanie wizerunku należy rozpocząć już od wnętrza firmy. W jaki sposób Portal pracownika przyczynia się do realizacji tego celu? Wyjaśniamy poniżej.

Czym jest Portal pracownika?

Portal pracownika to narzędzie HR, które umożliwia rozwiązywanie spraw pracowniczych online. Zatrudnieni mogą rozwiązać swoje kadrowo-płacowe kwestie bez konieczności osobistego kontaktu z działem HR. Co więcej, zyskują też stały dostęp do najważniejszych firmowych informacji. Portal zapewnia wgląd do dokumentów kadrowych, wysyłkę elektronicznych pasków płacowych, złożenie elektronicznych wniosków urlopowych czy dystrybucję PIT.

Autopromocja

Portal pracownika jako narzędzie employer branding

Sprawna obsługa spraw pracowniczych

Portal pracownika to wyjście naprzeciw potrzebom pracownika. To narzędzie, które ma pomóc w realizacji spraw kadrowo-płacowych, czyniąc pracownika bardziej samodzielnym. Platforma jest szczególnie przydatna w dużych firmach, gdzie struktura zatrudnienia jest wielopoziomowa, a załatwienie jednej sprawy wymaga kontaktu odpowiednio z działem HR, menadżerem lub innym przełożonym. Portal pracownika skraca ten proces.

Zarówno pracownik, jak i osoby decyzyjne, rozwiązują sprawy w wybranym momencie z dowolnego miejsca. Nie ma potrzeby wysyłania dodatkowych maili, wykonywania dodatkowych telefonów czy bezpośredniego pojawienia się w siedzibie firmy. Korzyści oczywiście są dwustronne, gdyż takie rozwiązanie znacznie odciąża pracowników działu kadrowo-płacowego, którym nie przerywa się pracy z zapytaniem, o ilość dni urlopu do wykorzystania. Mówiąc krótko, pracownik ma problem i ma szybką możliwość jego rozwiązania.

Grunt to dobra komunikacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tworząc employer branding w miejscu pracy należy przede wszystkim zadbać o aspekty komunikacyjne. Jeśli chcemy dbać o dobre stosunki, musimy zapewnić sprawny przepływ najważniejszych komunikatów między stronami. Portal pracownika to przestrzeń do zamieszczenia aktualności, materiałów e-learningowych czy wszelkiego rodzaju ogłoszeń firmowych. W ten sposób można przekazać informacje na temat zbliżającej się konferencji, szkoleniach wewnętrznych czy zbiórki pieniędzy na szczytny cel.

Za pomocą Portalu pracownika można także poinformować pracownika o kwestiach organizacyjnych, umieszczając na platformie regulaminy pracy i wynagradzania. Regulaminy ustalają wewnętrzny porządek i organizację pracy w danej firmie. Określają prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika, wynikające ze stosunku pracy.

Po umieszczeniu ich w portalu pracownik zyskuje stały dostęp do najważniejszych informacji. W razie wątpliwości co do zasad usprawiedliwienia nieobecności w pracy czy odpowiedzialności materialnej, nie musi szukać w firmie tradycyjnej gablotki z ogłoszeniami – wystarczy, że zaloguje się do Portalu pracownika. Dzięki temu osoba zatrudniona ma jasność zasad panujących w danym zakładzie pracy.

Portal pracownika – korzyści

Coraz więcej pracodawców stawia na działania, które mają budować ich markę na rynku pracy. Cel? Nabór nowych pracowników, a także zatrzymanie w swoich szeregach tych najbardziej utalentowanych. Oczywistym jest fakt, że atrakcyjny pracodawcy przyciągnie w swoje progi większą liczbę kandydatów na dane stanowiska pracy.

Strategie employer branding różnią się od siebie – w zależności od specyfiki danej firmy. Działania można prowadzić wewnątrz, jak i zewnątrz organizacji. Są jednak uniwersalne schematy, które mogą sprawić, że to zadowolony pracownik stanie się najlepszą wizytówką firmy.

Portal pracownika skutecznie pozwala osiągnąć ten cel. Pracodawca, który dba o komunikację w firmie i zapewnia skuteczną realizację spraw pracowniczych, z pewnością zyskuje w oczach osób zatrudnionych. Pracownik jest wówczas zawsze na bieżąco i zawsze doinformowany. Portal pracownika zapewnia sprawny przepływ informacji i zasobów, skutecznie umacniając więź na linii pracodawca-pracownik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ela
    2023-04-11 17:29:10
    :)
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

REKLAMA

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

REKLAMA

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA