REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
elektromobilność elektryki elektrycy samochody auta autka elektryczne dżinsy biała bluzka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zrównoważona mobilność to koncepcja, która ma na celu zapewnienie efektywnego i ekologicznie przyjaznego systemu transportu, który spełnia potrzeby dzisiejszych pokoleń, nie narażając na szkodę przyszłych pokoleń ani środowiska naturalnego. Jest to podejście, które skupia się na równoważeniu trzech kluczowych elementów: transportu publicznego, transportu prywatnego i transportu rowerowego oraz pieszego. 
rozwiń >

Zrównoważona mobilność stawia na rozwijanie alternatywnych środków transportu, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości życia mieszkańców miast i obszarów wiejskich. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom zrównoważonej mobilności.

REKLAMA

Autopromocja

Transport publiczny

Jednym z głównych elementów zrównoważonej mobilności jest rozwijanie i promowanie transportu publicznego. Obejmuje to rozbudowę sieci komunikacji miejskiej, zapewnienie atrakcyjnych cen biletów oraz dostępność dla wszystkich grup społecznych. Transport publiczny powinien być efektywny i dostępny, aby zachęcić ludzi do korzystania z niego zamiast prywatnych samochodów. Dzięki temu można zmniejszyć zatłoczenie dróg, skrócić czas podróży i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Transport rowerowy i pieszy

Kolejnym ważnym aspektem zrównoważonej mobilności jest promowanie transportu rowerowego i pieszego. To środki transportu, które nie emitują żadnych szkodliwych gazów cieplarnianych i nie generują zanieczyszczeń powietrza. Dlatego ważne jest stworzenie odpowiednich ścieżek rowerowych oraz chodników, które będą bezpieczne i wygodne dla użytkowników. Ponadto, zachęcanie do korzystania z rowerów i pieszych spacerów może poprawić zdrowie ludzi i zmniejszyć zatłoczenie ulic.

Elektryczna mobilność

W dzisiejszych czasach technologia oferuje nowe możliwości w dziedzinie elektrycznej mobilności. Elektryczne samochody, skutery elektryczne i rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Są one bardziej przyjazne dla środowiska niż pojazdy spalinowe, ponieważ nie emitują bezpośrednio gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń powietrza. Promowanie elektrycznej mobilności, w tym rozbudowa infrastruktury ładowarek, może być kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonej mobilności.

Redukcja emisji

Zrównoważona mobilność wiąże się również z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Obejmuje to zmniejszenie liczby pojazdów na drogach poprzez promowanie środków transportu publicznego i alternatywnych środków transportu. Ponadto, rozwijanie bardziej efektywnych i ekologicznych technologii pojazdów, takich jak samochody elektryczne czy pojazdy napędzane wodorem, może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2. Ważne jest również zachęcanie do carpoolingu oraz stosowanie strategii zarządzania ruchem, które zmniejszą korki i czas spędzony w trasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważona mobilność w mieście

Zrównoważona mobilność jest szczególnie istotna w miastach, gdzie skupia się większość ludności. Miejskie obszary często borykają się z problemami związanymi z zatłoczeniem ulic, zanieczyszczeniem powietrza i problemami zdrowotnymi wynikającymi z nadmiernego ruchu samochodowego. Dlatego miasta na całym świecie podejmują działania mające na celu promowanie zrównoważonej mobilności.

W miastach można zauważyć wiele inicjatyw mających na celu poprawę transportu publicznego, rozbudowę sieci ścieżek rowerowych i pieszych oraz wprowadzenie stref ograniczonego ruchu dla samochodów. Ponadto, coraz więcej miast wprowadza opłaty za wjazd do centrum lub ograniczenia wjazdu samochodów o dużym natężeniu ruchu w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i poprawy jakości życia mieszkańców.

Korzyści z zrównoważonej mobilności

Zrównoważona mobilność przynosi wiele korzyści dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Oto niektóre z głównych zalet:

  1. Ochrona środowiska: Redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na klimat.
  2. Zdrowie publiczne: Promowanie transportu rowerowego i pieszego oraz ograniczenie ruchu samochodowego może poprawić zdrowie mieszkańców poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i zachęcanie do aktywności fizycznej.
  3. Redukcja korków: Optymalizacja ruchu drogowego i promowanie alternatywnych środków transportu mogą pomóc w zmniejszeniu korków, co skraca czas podróży i zmniejsza frustrację kierowców.
  4. Ekonomiczne korzyści: Inwestowanie w zrównoważoną mobilność może przynosić korzyści gospodarce poprzez tworzenie miejsc pracy, rozwijanie sektora transportu publicznego i zmniejszenie kosztów związanych z koniecznością naprawy infrastruktury drogowej.

Podsumowując, zrównoważona mobilność to koncepcja, która stawia na rozwijanie alternatywnych środków transportu, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości życia mieszkańców miast i obszarów wiejskich. Dąży do równoważenia różnych form transportu, takich jak transport publiczny, transport rowerowy i pieszy oraz elektryczna mobilność, aby stworzyć bardziej efektywny, ekologiczny i przyjazny dla ludzi system transportowy. To podejście przynosi liczne korzyści dla środowiska, zdrowia publicznego i gospodarki, dlatego coraz więcej miast i regionów na całym świecie dąży do jej wdrożenia.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA