REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównoważona mobilność

elektromobilność elektryki elektrycy samochody auta autka elektryczne dżinsy biała bluzka
elektromobilność elektryki elektrycy samochody auta autka elektryczne dżinsy biała bluzka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zrównoważona mobilność to koncepcja, która ma na celu zapewnienie efektywnego i ekologicznie przyjaznego systemu transportu, który spełnia potrzeby dzisiejszych pokoleń, nie narażając na szkodę przyszłych pokoleń ani środowiska naturalnego. Jest to podejście, które skupia się na równoważeniu trzech kluczowych elementów: transportu publicznego, transportu prywatnego i transportu rowerowego oraz pieszego. 
rozwiń >

Zrównoważona mobilność stawia na rozwijanie alternatywnych środków transportu, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości życia mieszkańców miast i obszarów wiejskich. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom zrównoważonej mobilności.

Autopromocja

Transport publiczny

Jednym z głównych elementów zrównoważonej mobilności jest rozwijanie i promowanie transportu publicznego. Obejmuje to rozbudowę sieci komunikacji miejskiej, zapewnienie atrakcyjnych cen biletów oraz dostępność dla wszystkich grup społecznych. Transport publiczny powinien być efektywny i dostępny, aby zachęcić ludzi do korzystania z niego zamiast prywatnych samochodów. Dzięki temu można zmniejszyć zatłoczenie dróg, skrócić czas podróży i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Transport rowerowy i pieszy

Kolejnym ważnym aspektem zrównoważonej mobilności jest promowanie transportu rowerowego i pieszego. To środki transportu, które nie emitują żadnych szkodliwych gazów cieplarnianych i nie generują zanieczyszczeń powietrza. Dlatego ważne jest stworzenie odpowiednich ścieżek rowerowych oraz chodników, które będą bezpieczne i wygodne dla użytkowników. Ponadto, zachęcanie do korzystania z rowerów i pieszych spacerów może poprawić zdrowie ludzi i zmniejszyć zatłoczenie ulic.

Elektryczna mobilność

W dzisiejszych czasach technologia oferuje nowe możliwości w dziedzinie elektrycznej mobilności. Elektryczne samochody, skutery elektryczne i rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Są one bardziej przyjazne dla środowiska niż pojazdy spalinowe, ponieważ nie emitują bezpośrednio gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń powietrza. Promowanie elektrycznej mobilności, w tym rozbudowa infrastruktury ładowarek, może być kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonej mobilności.

Redukcja emisji

Zrównoważona mobilność wiąże się również z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Obejmuje to zmniejszenie liczby pojazdów na drogach poprzez promowanie środków transportu publicznego i alternatywnych środków transportu. Ponadto, rozwijanie bardziej efektywnych i ekologicznych technologii pojazdów, takich jak samochody elektryczne czy pojazdy napędzane wodorem, może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2. Ważne jest również zachęcanie do carpoolingu oraz stosowanie strategii zarządzania ruchem, które zmniejszą korki i czas spędzony w trasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważona mobilność w mieście

Zrównoważona mobilność jest szczególnie istotna w miastach, gdzie skupia się większość ludności. Miejskie obszary często borykają się z problemami związanymi z zatłoczeniem ulic, zanieczyszczeniem powietrza i problemami zdrowotnymi wynikającymi z nadmiernego ruchu samochodowego. Dlatego miasta na całym świecie podejmują działania mające na celu promowanie zrównoważonej mobilności.

W miastach można zauważyć wiele inicjatyw mających na celu poprawę transportu publicznego, rozbudowę sieci ścieżek rowerowych i pieszych oraz wprowadzenie stref ograniczonego ruchu dla samochodów. Ponadto, coraz więcej miast wprowadza opłaty za wjazd do centrum lub ograniczenia wjazdu samochodów o dużym natężeniu ruchu w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i poprawy jakości życia mieszkańców.

Korzyści z zrównoważonej mobilności

Zrównoważona mobilność przynosi wiele korzyści dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Oto niektóre z głównych zalet:

 1. Ochrona środowiska: Redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na klimat.
 2. Zdrowie publiczne: Promowanie transportu rowerowego i pieszego oraz ograniczenie ruchu samochodowego może poprawić zdrowie mieszkańców poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i zachęcanie do aktywności fizycznej.
 3. Redukcja korków: Optymalizacja ruchu drogowego i promowanie alternatywnych środków transportu mogą pomóc w zmniejszeniu korków, co skraca czas podróży i zmniejsza frustrację kierowców.
 4. Ekonomiczne korzyści: Inwestowanie w zrównoważoną mobilność może przynosić korzyści gospodarce poprzez tworzenie miejsc pracy, rozwijanie sektora transportu publicznego i zmniejszenie kosztów związanych z koniecznością naprawy infrastruktury drogowej.

Podsumowując, zrównoważona mobilność to koncepcja, która stawia na rozwijanie alternatywnych środków transportu, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości życia mieszkańców miast i obszarów wiejskich. Dąży do równoważenia różnych form transportu, takich jak transport publiczny, transport rowerowy i pieszy oraz elektryczna mobilność, aby stworzyć bardziej efektywny, ekologiczny i przyjazny dla ludzi system transportowy. To podejście przynosi liczne korzyści dla środowiska, zdrowia publicznego i gospodarki, dlatego coraz więcej miast i regionów na całym świecie dąży do jej wdrożenia.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA