| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Z końcem stycznia 2008 r. mija termin na złożenie informacji ZUS IWA za 2007 r., w której pracodawcy powinni wykazać informacje pozwalające na ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W tekście udzielamy instrukcji, jak wypełnić ZUS IWA.

W liczbie poszkodowanych uwzględnia się ubezpieczonych, którzy ulegli wypadkowi przy pracy, jeżeli:

• protokół sporządzony na okoliczność wypadku został zarejestrowany w rejestrze wypadków w 2007 r. (w stosunku do pracowników),

• karta wypadku została sporządzana w 2007 r. (w stosunku do innych ubezpieczonych niż pracownicy).

Wypadkiem przy pracy w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,

• w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Kwalifikacji prawnej wypadku, jakiemu uległ pracownik, dokonuje zespół powypadkowy w protokole powypadkowym. Pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr wypadków przy pracy. W liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy, którą należy wykazać w informacji ZUS IWA za 2007 r., należy ująć jedynie tych poszkodowanych, których wypadek został spisany w protokole wypadkowym zarejestrowanym w rejestrze wypadków od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r.

Natomiast w odniesieniu do ubezpieczonych niebędących pracownikami, w informacji ZUS IWA należy uwzględniać tylko tych poszkodowanych, którzy w dniu wypadku podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu i dla których została sporządzona karta wypadku w 2007 r. Ubezpieczeni, którzy nie są pracownikami, nie są ujmowani w rejestrze wypadków.

Jedna i ta sama osoba, która uległa więcej niż jednemu wypadkowi przy pracy w trakcie danego roku kalendarzowego, powinna być uwzględniona w tej liczbie tyle razy, ile uległa wypadkowi.

Nie należy brać pod uwagę poszkodowanych w wypadkach, które miały miejsce w 2007 r., a nie wpisano ich do rejestru wypadków lub nie sporządzono karty wypadku w 2007 r.

(?) W czerwcu 2007 r. nastąpiło przekształcenie naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest zatrudnionych 46 osób, w spółkę akcyjną. Czy przekształcona spółka, tj. spółka akcyjna, będzie zobowiązana do złożenia informacji ZUS IWA za 2007 r.?

Informację ZUS IWA za dany rok kalendarzowy przekazują ci płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe, którzy byli zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku i co najmniej 1 dzień w styczniu następnego roku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »