reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek przy pracy pracownika młodocianego

Wypadek przy pracy pracownika młodocianego

W naszym zakładzie (drukarnia) zatrudniamy kilku pracowników młodocianych. Jeden z nich podczas obsługi maszyny uległ wypadkowi. Czy w przypadku pracowników młodocianych obowiązują takie same procedury postępowania jak w przypadku innych pracowników?

 RADA

Jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, któremu ulegnie pracownik młodociany, należy zastosować takie same procedury jak w przypadku pracownika pełnoletniego.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności, po zaistnieniu wypadku pracownika młodocianego, był Pan zobowiązany do udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy oraz podjęcia wszelkich działań, które pozwolą na wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożenia. Niezbędne jest także zabezpieczenie miejsca, w którym wydarzył się wypadek, do czasu ustalenia jego przyczyn i okoliczności. Do miejsca wypadku nie powinny mieć dostępu osoby niepowołane.

Nie wolno także uruchamiać maszyn i urządzeń technicznych, których działanie zostało wstrzymane w związku z zaistniałym wypadkiem. Nie wolno również dokonywać jakichkolwiek zmian położenia maszyn, innych urządzeń i przedmiotów, które spowodowały wypadek lub będą pozwalały na odtworzenie okoliczności zdarzenia.

Jeżeli w Pana zakładzie działa społeczny inspektor pracy, decyzja o ponownym uruchomieniu maszyn i urządzeń może być wydana dopiero po konsultacji z inspektorem. W razie wypadku śmiertelnego lub ciężkiego zgoda pracodawcy na uruchomienie maszyn musi być uzgodniona z inspektorem pracy i prokuratorem. Zgodę można wydać dopiero po obejrzeniu miejsca wypadku oraz sporządzeniu szkiców lub fotografii miejsca zdarzenia.

Jakichkolwiek zmian w miejscu wypadku, bez uzgodnienia z wyżej wymienionymi organami, pracodawca będzie mógł dokonywać tylko wówczas, gdy zachodzi potrzeba ratowania ludzi, mienia lub niezbędne jest zapobieżenie grożącemu niebezpieczeństwu. Niezwłocznie także należy powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem będzie ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku, w tym:

• dokonanie oględzin miejsca zdarzenia,

• wykonanie szkiców lub fotografii,

• przesłuchanie poszkodowanego i świadków wypadku,

• zasięgnięcie w razie potrzeby opinii lekarza,

• kwalifikacja prawna wypadku (wypadek przy pracy lub wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy).

Zadaniem zespołu będzie także określenie środków profilaktycznych oraz wniosków.

WAŻNE!

Protokół powypadkowy powinien być sporządzony najpóźniej w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wypadku.

Jeżeli ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku będzie niemożliwe w wyżej wskazanym terminie, wówczas należy w protokole powypadkowym wskazać, z jakich przyczyn nastąpiło opóźnienie.

Uznanie przez zespół powypadkowy, że dane zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, wymaga uzasadnienia i udowodnienia. Z treścią protokołu należy zapoznać pracownika, który z kolei ma prawo złożyć do tego protokołu swoje zastrzeżenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama