| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Ochrona przeciwpożarowa cz. III

Ochrona przeciwpożarowa cz. III

Obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, z równoczesnym obowiązkiem zapewnienia ich konserwacji oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy w firmie.

3.      nie wyposażony w wąż pożarniczy zawór hydrantowy zwany „Zaworem 52”. umieszczany na pionie nawodnionym w budynkach wysokich i wysokościowych.

Hydranty wewnętrzne powinny spełniać wymagania określone w aktualnych obowiązujących Polskich Normach dotyczących tych urządzeń, będących odpowiednikami norm europejskich (EN). W budynkach wzniesionych przed dniem 25 lipca 2003 r., do czasu przebudowy lub rozbudowy instalacji wodociągowej przeciwpożarowej dopuszcza się stosowanie hydrantów wewnętrznych starszego typu, pod warunkiem że były one zgodne z obowiązującymi w tym czasie Polskimi Normami lub posiadały stosowne świadectwa zgodności (certyfikaty).

Hydranty wewnętrzne powinny być instalowane przy drogach komunikacji ogólnej tzn. korytarzach, hollach, przy wejściach do budynków i klatek schodowych, w przedsionkach przeciwpożarowych lub na klatkach schodowych a w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych przy wyjściach na przestrzeń otwartą.

Stałe urządzenia gaśnicze

Niektóre obiekty o szczególnym znaczeniu dla administracji krajowej lub dziedzictwa narodowego powinny być wyposażane w automatyczne stałe urządzenia gaśnicze. Pełny wykaz obiektów, w których istnieje obowiązek stosowania takich urządzeń wymieniony jest w § 23 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80 poz. 563).

Pożarowa instalacja sygnalizacyjno alarmowa oraz dźwiękowe systemy ostrzegawcze

Podobnie jak w przypadku obowiązku wyposażania obiektów w stałe urządzenia gaśnicze, istnieją obiekty, które należy obowiązkowo wyposażać w systemy automatycznej sygnalizacji pożarowej i automatycznego powiadamiania straży pożarnej oraz systemy dźwiękowych systemów ostrzegawczych umożliwiających rozgłaszanie sygnałów i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa. Wykaz tych obiektów zawierają § 24 i 25 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80 poz. 563).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »