REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frustracja zawodowa. Kiedy można będzie dostać na nią L4

Dziennikarka medyczno-prawna
Kiedy praca nie daje satysfakcji
Kiedy praca nie daje satysfakcji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Frustracja zawodowa – jak z nią walczyć? Brak dobrej komunikacji w miejscu pracy, rosnące oczekiwania pracodawcy i nasze własne, nie ułatwiają zapanowania nad emocjonalną stabilnością. Niezadowolenie i towarzyszący stres zmienia się we frustrację zawodową. Czym jest frustracja zawodowa? Czy można dostać na nią L4? 

Permanentne wyczerpanie, narastające uczucie frustracji i znudzenia pracą – symptomy te mogą wskazywać na syndrom wypalenia zawodowego. Stan frustracji zawodowej blokuje organizm i prowadzi do utraty motywacji. Istnieją jednak sposoby, które pomagają przejąć kontrolę nad emocjami, aby ta frustracja zawodowa już się więcej nie pojawiła. 

Autopromocja

Czym jest frustracja zawodowa

Frustracją nazywamy stan niezaspokojenia pewnych określonych potrzeb. Niezaspokojenie potrzeb w sferze zawodowej większości osób kojarzy się z niską płacą. Jak wskazują jednak eksperci, dobre wynagrodzenie to nie wszystko, pracownik oczekuje zaspokojenia wielu innych potrzeb. Chce być w pracy doceniany za swoją kompetencję, chce mieć wpływ na decyzyjność, odczuwać bezpieczeństwo. Gwarancja stałej umowy, przewidywalnych zadań, szkoleń, jak i dobrej organizacji – to składa się na satysfakcję z pracy, ale nie tylko. Pracownicy są różni. Dla niektórych satysfakcja z pracy, to możliwość zmienności, wyzwań, adrenaliny, stymulacji i kontaktów 

Przyczyną pojawienia się frustracji zawodowej są codzienne problemy w pracy, które z upływem czasu coraz bardziej ciążą, powodując chroniczny stres. Jeśli jego stan jest mały bądź średni pracownik odczuwa mobilizację do działania, ale jeśli jest duży – pojawia się wypalenie, panika i frustracja zawodowa. 

Raport z 2021 roku pn. „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy” opracowany w ramach kampanii „Zrozum.Poczuj.Działaj!” przez Pracodawców RP i Grupę ArteMis, we współpracy z Partnerem Merytorycznym Instytut One – Zdrowie i Harmonia – wskazał, że 85 proc. ankietowanych uważa, że wypalenie zawodowe jest dużym problemem społecznym.

problemy zaburzeń psychicznych

Problemy zaburzeń psychicznych, które w opinii respondentów głownie dotyczą pracowników (pytanie wielokrotnego wyboru)

 

Inne

Czynniki wpływające na frustrację zawodową 

Frustracja nierozerwalnie łączy się ze stresem. Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym częściej w naszym życiu pojawia się frustracja zawodowa. Oto, co wpływa na frustrację: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Niewłaściwy obieg informacji – pracownik nie wie, co ma robić lub dowiaduje się zbyt późno, omijają go istotne informacje, nie docierają ważne dokumenty. Denerwuje się, bo wszystko dzieje się nie z jego winy, a niestety ponosi tego konsekwencje. 
 • Za dużo zadań – pracownik dostaje zadań za kilka osób. Wciąż zostaje po godzinach, aby zdążyć z terminami, przynosi pracę do domu, nie może odpocząć, jesteś zmęczony i przepracowany. 
 • Brak określonego celu - pracuje, ale właściwie nie wie, po co. Wykonuje różne działania, bardziej lub mniej interesujące; nie zna celu, ani sensu. Brak określonego celu wpływa na motywację i efektywność, a w efekcie doprowadza do frustracji. 
 • Nieliczenie się ze zdaniem – pracownik próbuje przeforsować swój pomysł, który zdecydowanie ułatwiłby mu pracę, jednakże kierownictwo z góry zakłada, że nie ma on racji, jedynie zdanie przełożonych jest wiążące. 
 • Za łatwe lub zbyt trudne zadania – pracownik wykonuje zadania znacznie poniżej poziomu jego kompetencji bądź przeciwnie (są za trudne i nie może sobie poradzić). Nikt go nie słucha, kiedy zgłasza, że tak jest i że to wpływa na zahamowanie pracy lub sprawia, że spada jego produktywność. 
 • Monotonia – wykonywanie codziennie tej samej, monotonnej i powtarzalnej pracy, sprawia, że zadania pracownik robi automatycznie, jest zmęczony, wypala się i denerwuje. 
 • Nieprawidłowa ocena – pracownik jest oceniany za coś, na co zupełnie nie ma wpływu. Zdarza się także, że nie zgłasza się żadnych uwag do jego pracy, a na ocenie pracowniczej dowiaduje się, jak źle ją wykonuje. Nie ma żadnych zasad udzielania informacji zwrotnych ze strony przełożonych, co wpływa na poziom wykonywanych przez pracownika zadań. 
 • Zła atmosfera pracy – przyczyną są głównie plotki, każdy obgaduje się za plecami, powstają konflikty lub przeciwnie – nikt ze sobą nie rozmawia. Pracodawca spogląda nieprzychylnym okiem. Atmosfera w pracy staje się nie do zniesienia – przyjście do pracy jest staje się wysiłkiem.
 

Jak przeciwdziałać frustracji zawodowej

Istnieją skuteczne sposoby, aby powstrzymać frustrację zawodową bądź jej przeciwdziałać. Wystarczą dobre chęci i zaangażowanie ze strony samego zainteresowanego. 

 • Nie bać się porażek – mylić się jest rzeczą ludzką. Najważniejsza jest nauka na błędach. Coś się nie udało, wiemy już, co zrobić, by sytuacja się nie powtórzyła. 
 • Rozmowa z pracodawcą – gdy czujemy, że kontakty z szefem są kiepskie, mamy wrażenie, że nas nie lubi – warto poprosić o rozmowę, podczas której opowie się mu o swoich obawach. Dowiedz się, czy coś się dzieje i czy możesz coś z tym zrobić. 
 • Nagradzanie siebie – jeśli praca jest dla nas czymś nieprzyjemnym, ale musimy do niej przychodzić, dobrze jest postarać się znaleźć jakiś pozytyw. Jednym z nich może być nagroda za udany dzień pracy – gdy udało się wykonać powierzone zadanie. Nagrodą może być wszystko, co sprawi nam przyjemność. 
 • Margines błędu – w planowaniu pracy należy dać sobie margines błędu. Dzięki temu frustracja, że znowu nie udało się nam wykonać wszystkich zdań, nie będzie nas dotyczyć. 
 • Wyznaczaj cele – chcąc widzieć sens swoich zadań, powinniśmy wyznaczyć sobie cel, do którego będziemy dążyć. Dzięki temu każde zajęcie nabiera sensu.

L4 na wypalenie zawodowe

W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła wypalenie zawodowe, jako oficjalną diagnozę medyczną, wpisując tę przypadłość do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Co to oznacza w praktyce? Otóż, specjaliści będą mogli wypisać zwolnienie lekarskie osobom, u których zostanie zdiagnozowane wypalenie zawodowe.

W Polsce na dzień dzisiejszy pracownicy nie mogą liczyć na tego rodzaju zwolnienie – wciąż trwają prace nad wdrożeniem (m.in. tłumaczeniem na język polski ICD-11). Działania w tym temacie mają potrwać do 30 czerwca br. Zwolnienia lekarskie na wypalenie zawodowe będzie można otrzymać w Polsce prawdopodobnie w 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że lekarz nie będzie mógł wystawić L4 z powodu innych schorzeń wynikających z pracy.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA