REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frustracja zawodowa. Kiedy można będzie dostać na nią L4

Dziennikarka medyczno-prawna
Kiedy praca nie daje satysfakcji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Frustracja zawodowa – jak z nią walczyć? Brak dobrej komunikacji w miejscu pracy, rosnące oczekiwania pracodawcy i nasze własne, nie ułatwiają zapanowania nad emocjonalną stabilnością. Niezadowolenie i towarzyszący stres zmienia się we frustrację zawodową. Czym jest frustracja zawodowa? Czy można dostać na nią L4? 

Permanentne wyczerpanie, narastające uczucie frustracji i znudzenia pracą – symptomy te mogą wskazywać na syndrom wypalenia zawodowego. Stan frustracji zawodowej blokuje organizm i prowadzi do utraty motywacji. Istnieją jednak sposoby, które pomagają przejąć kontrolę nad emocjami, aby ta frustracja zawodowa już się więcej nie pojawiła. 

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest frustracja zawodowa

Frustracją nazywamy stan niezaspokojenia pewnych określonych potrzeb. Niezaspokojenie potrzeb w sferze zawodowej większości osób kojarzy się z niską płacą. Jak wskazują jednak eksperci, dobre wynagrodzenie to nie wszystko, pracownik oczekuje zaspokojenia wielu innych potrzeb. Chce być w pracy doceniany za swoją kompetencję, chce mieć wpływ na decyzyjność, odczuwać bezpieczeństwo. Gwarancja stałej umowy, przewidywalnych zadań, szkoleń, jak i dobrej organizacji – to składa się na satysfakcję z pracy, ale nie tylko. Pracownicy są różni. Dla niektórych satysfakcja z pracy, to możliwość zmienności, wyzwań, adrenaliny, stymulacji i kontaktów 

Przyczyną pojawienia się frustracji zawodowej są codzienne problemy w pracy, które z upływem czasu coraz bardziej ciążą, powodując chroniczny stres. Jeśli jego stan jest mały bądź średni pracownik odczuwa mobilizację do działania, ale jeśli jest duży – pojawia się wypalenie, panika i frustracja zawodowa. 

Raport z 2021 roku pn. „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy” opracowany w ramach kampanii „Zrozum.Poczuj.Działaj!” przez Pracodawców RP i Grupę ArteMis, we współpracy z Partnerem Merytorycznym Instytut One – Zdrowie i Harmonia – wskazał, że 85 proc. ankietowanych uważa, że wypalenie zawodowe jest dużym problemem społecznym.

problemy zaburzeń psychicznych

Problemy zaburzeń psychicznych, które w opinii respondentów głownie dotyczą pracowników (pytanie wielokrotnego wyboru)

 

Inne

Czynniki wpływające na frustrację zawodową 

Frustracja nierozerwalnie łączy się ze stresem. Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym częściej w naszym życiu pojawia się frustracja zawodowa. Oto, co wpływa na frustrację: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Niewłaściwy obieg informacji – pracownik nie wie, co ma robić lub dowiaduje się zbyt późno, omijają go istotne informacje, nie docierają ważne dokumenty. Denerwuje się, bo wszystko dzieje się nie z jego winy, a niestety ponosi tego konsekwencje. 
 • Za dużo zadań – pracownik dostaje zadań za kilka osób. Wciąż zostaje po godzinach, aby zdążyć z terminami, przynosi pracę do domu, nie może odpocząć, jesteś zmęczony i przepracowany. 
 • Brak określonego celu - pracuje, ale właściwie nie wie, po co. Wykonuje różne działania, bardziej lub mniej interesujące; nie zna celu, ani sensu. Brak określonego celu wpływa na motywację i efektywność, a w efekcie doprowadza do frustracji. 
 • Nieliczenie się ze zdaniem – pracownik próbuje przeforsować swój pomysł, który zdecydowanie ułatwiłby mu pracę, jednakże kierownictwo z góry zakłada, że nie ma on racji, jedynie zdanie przełożonych jest wiążące. 
 • Za łatwe lub zbyt trudne zadania – pracownik wykonuje zadania znacznie poniżej poziomu jego kompetencji bądź przeciwnie (są za trudne i nie może sobie poradzić). Nikt go nie słucha, kiedy zgłasza, że tak jest i że to wpływa na zahamowanie pracy lub sprawia, że spada jego produktywność. 
 • Monotonia – wykonywanie codziennie tej samej, monotonnej i powtarzalnej pracy, sprawia, że zadania pracownik robi automatycznie, jest zmęczony, wypala się i denerwuje. 
 • Nieprawidłowa ocena – pracownik jest oceniany za coś, na co zupełnie nie ma wpływu. Zdarza się także, że nie zgłasza się żadnych uwag do jego pracy, a na ocenie pracowniczej dowiaduje się, jak źle ją wykonuje. Nie ma żadnych zasad udzielania informacji zwrotnych ze strony przełożonych, co wpływa na poziom wykonywanych przez pracownika zadań. 
 • Zła atmosfera pracy – przyczyną są głównie plotki, każdy obgaduje się za plecami, powstają konflikty lub przeciwnie – nikt ze sobą nie rozmawia. Pracodawca spogląda nieprzychylnym okiem. Atmosfera w pracy staje się nie do zniesienia – przyjście do pracy jest staje się wysiłkiem.
 

Jak przeciwdziałać frustracji zawodowej

Istnieją skuteczne sposoby, aby powstrzymać frustrację zawodową bądź jej przeciwdziałać. Wystarczą dobre chęci i zaangażowanie ze strony samego zainteresowanego. 

 • Nie bać się porażek – mylić się jest rzeczą ludzką. Najważniejsza jest nauka na błędach. Coś się nie udało, wiemy już, co zrobić, by sytuacja się nie powtórzyła. 
 • Rozmowa z pracodawcą – gdy czujemy, że kontakty z szefem są kiepskie, mamy wrażenie, że nas nie lubi – warto poprosić o rozmowę, podczas której opowie się mu o swoich obawach. Dowiedz się, czy coś się dzieje i czy możesz coś z tym zrobić. 
 • Nagradzanie siebie – jeśli praca jest dla nas czymś nieprzyjemnym, ale musimy do niej przychodzić, dobrze jest postarać się znaleźć jakiś pozytyw. Jednym z nich może być nagroda za udany dzień pracy – gdy udało się wykonać powierzone zadanie. Nagrodą może być wszystko, co sprawi nam przyjemność. 
 • Margines błędu – w planowaniu pracy należy dać sobie margines błędu. Dzięki temu frustracja, że znowu nie udało się nam wykonać wszystkich zdań, nie będzie nas dotyczyć. 
 • Wyznaczaj cele – chcąc widzieć sens swoich zadań, powinniśmy wyznaczyć sobie cel, do którego będziemy dążyć. Dzięki temu każde zajęcie nabiera sensu.

L4 na wypalenie zawodowe

REKLAMA

W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła wypalenie zawodowe, jako oficjalną diagnozę medyczną, wpisując tę przypadłość do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Co to oznacza w praktyce? Otóż, specjaliści będą mogli wypisać zwolnienie lekarskie osobom, u których zostanie zdiagnozowane wypalenie zawodowe.

W Polsce na dzień dzisiejszy pracownicy nie mogą liczyć na tego rodzaju zwolnienie – wciąż trwają prace nad wdrożeniem (m.in. tłumaczeniem na język polski ICD-11). Działania w tym temacie mają potrwać do 30 czerwca br. Zwolnienia lekarskie na wypalenie zawodowe będzie można otrzymać w Polsce prawdopodobnie w 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że lekarz nie będzie mógł wystawić L4 z powodu innych schorzeń wynikających z pracy.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA