REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku
Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.
rozwiń >

Kiedy składamy zamówienie w Internecie, możemy nie zdawać sobie sprawy, jak skomplikowany proces następuje zaraz po kliknięciu w przycisk „Zapłać”. Kurierzy znajdujący się na pierwszej linii robią wszystko co mogą, aby przesyłka dotarła na czas, a pracownicy i kierowcy w magazynach i sortowniach reagują na wzrost liczby paczek i dbają o prawidłową realizację procesu sortowania. 

Autopromocja

To nie czas na zmiany

W szczycie paczkowym bezpieczeństwo pozostaje najważniejsze, zwłaszcza dla pracowników magazynu. Ustanowione procedury bezpieczeństwa są podstawowymi filarami ochrony w środowiskach, w których czas i jego synchronizacja ma ogromne znaczenie, a wszelkie opóźnienia mogą być wymagające, aby sprostać oczekiwaniom klientów.

W tym czasie ważne jest, aby nie zmieniać procedur pochopnie, a wszelkie projekty zrealizować wcześniej… i przetestować, aby być przygotowanym na potencjalne zakłócenia i zminimalizować ryzyko wypadków w miejscu pracy.

Po pierwsze gotowość

Jak w każdej branży – szkolenia z zakresu bezpieczeństwa (i nie tylko) stanowią podstawę gotowości pracowników. Regularne ćwiczenia zdefiniowanych przez organizacje scenariuszy awaryjnych oraz szkolenia przypominające filary bezpieczeństwa mogą znacznie ograniczyć liczbę wypadków w miejscu pracy. Pracownicy, którzy przechodzą kompleksowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, są zdecydowanie mniej narażeni na wypadki w okresach dużego obciążenia pracą, a przypomnienie podstawowych zasad przed szczytem paczkowym powinno bazować tak na własnych doświadczeniach organizacji z poprzednich lat, jak i przewidywać, z czym przyjdzie zmierzyć się obecnie. 

Nie można zapomnieć o wskazówkach z zakresu ergonomii – prawidłowe techniki transportu ręcznego zmniejszają ryzyko urazów układu mięśniowo-szkieletowego, zmniejszając liczbę przypadków nadwyrężeń lub skręceń nawet o 60 proc.

Po drugie praktyka

Co więcej, włączenie praktycznych ćwiczeń podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa doskonali refleks pracowników i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Dane pokazują, że pracownicy, którzy angażują się w symulowane ćwiczenia, wykazują o 50 proc. wyższy wskaźnik zapamiętywania procedur bezpieczeństwa, co przekłada się na zmniejszenie liczby incydentów lub ograniczenie ich skutków w miejscu pracy. Zwłaszcza w okresie szczytu paczkowego znaczenie ma sprawność działań i szybka reakcja.

Trudno wyobrazić sobie szkolenia bez części praktycznej do obsługi wózków widłowych, czy zdobycia prawa jazdy, ale katalog zagadnień do włączenia części demonstracyjnej jest praktycznie nieograniczony – od zasad udzielania pierwszej pomocy na szkoleniu dla kilku osób, do ćwiczeń ewakuacyjnych obejmujących całą lokalizację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie weryfikacja i promocja

W połączeniu z tymi inicjatywami, okresowe przeglądy bezpieczeństwa stają się niezbędne. Przeprowadzanie oceny przed, w trakcie jak i po szczycie sezonu daje obraz potencjalnych zagrożeń i pozwala je zredukować w odpowiednim czasie.

Równolegle konieczne jest promowanie kultury skoncentrowanej na bezpieczeństwie. Zachęcanie pracowników do aktywnego udziału w dyskusjach na temat bezpieczeństwa i zgłaszania potencjalnych zagrożeń wzmaga zbiorową odpowiedzialność za środowisko pracy. Ustanowienie systemu zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych prowadzi do spadku liczby wypadków i zakłóceń nie tylko w szczytowych sezonach. Programy typu Near-Miss realnie inicjują proaktywne działania w celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom.

Po czwarte integracja

Integrując te praktyki z codziennymi operacjami, branża kurierska nie tylko nadaje priorytet bezpieczeństwu pracowników, ale także znacznie zmniejsza ryzyko podczas sezonu paczkowego. 

Dzięki ukierunkowanym i kompleksowym szkoleniom w zakresie bezpieczeństwa, którym towarzyszy kultura czujności i proaktywne działania, branża jest w stanie zapewnić bezpieczny i wydajny okres szczytowy dla wszystkich pracowników.

Nie na ostatnią chwilę

Sezon paczkowy w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i Mikołajki powoduje zwiększenie ruchu towarów, pojazdów i personelu w magazynach logistycznych. Wzmożona czujność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przyjętych w danej organizacji stają się czynnikami niepodlegającymi negocjacjom, a scenariusze na wypadek zakłóceń dopinane są wiele tygodni wcześniej. 

Dlaczego zatem my, klienci, składamy zamówienia w ostatnim momencie? 

Paweł Pawlik

Paweł Pawlik jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa, zdrowia i ergonomii pracy, z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu i wdrażaniu projektów BHP w międzynarodowych organizacjach o rozproszonej strukturze. Zajmuje się także kreowaniem polityki firmowej w zakresie BHP oraz promowaniem wellbeingu wśród pracowników. Członek Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy.

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA