REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na umowie zlecenie - czy warto?

umowa zlecenie praca zatrudnienie
umowa zlecenie praca zatrudnienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć obowiązującą formą zatrudnienia w polskim prawie jest umowa o pracę, to wiele firm preferuje umowy cywilnoprawne: umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Szczególnie popularna jest ta ostatnia - to opłacalne rozwiązanie dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Czy warto pracować na umowie zlecenie? Jakie są wady oraz zalety tej formy zatrudnienia?

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Na czym polega? W ramach umowy zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać określoną czynność prawną na rzecz zleceniodawcy. Określenie „czynność prawna” na pierwszy rzut oka brzmi strasznie, ale w praktyce może to być niemal każda czynność, która nie jest zakazana przez prawo.

Autopromocja

Co więcej, w ramach jednej umowy możemy umówić się ze zleceniodawcą na wykonywanie więcej niż jednej czynności, powiększając zakres listy obowiązków. Ponadto do umowy zlecenie można wpisać dodatkowe klauzule, regulujące warunki współpracy. Muszą one być zgodne z prawem - niektóre zapisy są niedozwolone, nawet jeśli zakaz nie wynika bezpośrednio z treści Kodeksu cywilnego.

Wynagrodzenie za umowę zlecenie - wysokość, warunki

Osoby zatrudnione na umowie zlecenie otrzymują wynagrodzenie za wykonaną czynność, a nie za jej efekty. Jeśli zależy nam na otrzymaniu czegoś konkretnego (np. tekstu, grafiki, filmu), to właściwą formą współpracy będzie umowa o dzieło. Oczywiście obowiązki wyszczególnione w umowie zlecenie musimy wykonywać w sposób sumienny, ale w praktyce pracodawca płaci jedynie za samą czynność.

Najczęstszą formą rozliczenia w ramach umowy zlecenie jest stawka godzinowa. Firma zobowiązuje się zapłacić za każdą godzinę wykonywania zlecenia - w przypadku umów cywilnoprawnych nie ma czegoś takiego jak etat, a zleceniodawca musi zapłacić za cały czas poświęcony na pracę, zgodnie z rachunkiem przedstawionym przez zleceniobiorcę.

Oczywiście obowiązuje minimalna stawka godzinowa - nie można płacić mniej, niż wynosi jej aktualna wysokość: https://aleo.com/pl/blog/minimalna-stawka-godzinowa-2023/. Obecnie jest to 22,80 zł brutto, a od lipca 2023 roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 zł brutto. Jeśli pracodawca nie przestrzega zapisów umowy lub umowa zlecenie spełnia przesłanki umowy o pracę (stałe godziny i miejsce pracy), to warto zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy, która pomoże nam w sporze z nieuczciwym zleceniodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa zlecenie dla studenta - co warto wiedzieć?

Zleceniodawcy odprowadzają składki ZUS za osoby zatrudnione na umowie zlecenie. Wyjątkiem są studenci oraz uczniowie do 26. roku życia, dla których w praktyce kwota brutto jest kwotą netto. Oznacza to, że otrzymują oni na rękę pełną wypłatę, bez konieczności opłacania podatków oraz danin, o ile ich zarobki nie przekraczają progu dochodowego.

Pracując na umowie zlecenie, możemy pobrać wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zanieść go do działu kadr. Informacje o dochodach przydadzą się podczas składania wniosku o stypendium socjalne na uczelni lub wniosku o dofinansowania lub dopłaty. Warto się tym zainteresować, by maksymalnie wykorzystać benefity zapewniane przez państwo.

Źródło informacji: Aleo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  REKLAMA

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA