REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popularne gry wideo rozwijają umiejętności zawodowe i pomagają w rekrutacji pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
GTA
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samomotywacja, zdolności przywódcze, umiejętność podejmowania decyzji, praca zespołowa – w kształtowaniu tych przydatnych w życiu zawodowym cech mogą pomagać gry. Tak wynika z badań prowadzonych przez Randstad. W obliczu wyzwań pracodawców związanych z poszukiwaniem kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach, gry stają się także miejscem, w którym można dotrzeć do osób o odpowiednich kompetencjach.

Wyzwania z dotarciem do wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy sprzyjają poszukiwaniu nowych sposobów rekrutacji. W sytuacji, w której jedynie 9 proc. polskich pracowników podejmuje aktywne działania, by znaleźć nowe miejsce zatrudnienia, publikowanie ofert pracy w serwisach ogłoszeniowych, może nie wystarczać. Od kilku lat rekruterzy aktywnie wykorzystują media społecznościowe, by dotrzeć do osób o właściwych kompetencjach, które nie rozważają zmiany pracy, ale nie wykluczają podjęcia rozmowy o nowych zawodowych perspektywach.

REKLAMA

Rekrutacja kandydatów w grach

REKLAMA

Do tej grupy kandydatów łatwiej docierać w miejscach, w których spędzają czas wolny. Należy też do nich świat gier wideo. Dlatego Randstad w Holandii zdecydował się na eksperyment z rekrutacją w grze GTA Online. Lokalni pracodawcy w ostatnim czasie szczególnie poszukują operatorów wózków widłowych, tymczasem świat tej gry pozwala spróbować swoich sił za sterami takiego pojazdu. Nie brakuje entuzjastów takiej rozrywki i to właśnie do nich skierowali się rekruterzy Randstad, tworząc cyfrowy oddział Randstad w grze. W efekcie pierwsi kandydaci są już po wstępnym etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

– Społeczeństwo zazwyczaj postrzega gry jako coś w kategoriach tabu. Grom zarzuca się, że pobudzają agresję i uzależniają. Jednak badania akademickie pokazują, że te relacje są bardzo słabe i że gracze są w stanie odróżnić przemoc w grze od realnego świata. Jednocześnie, jeśli miliardy ludzi na całym świecie codziennie grają w gry, byłoby marnotrawstwem nie docenić pozytywnego potencjału, jaki mają one do zaoferowania, takiego jak rozwój umiejętności zawodowych – podkreśla dr Oscar van Mourik, który w Randstad odpowiada za badanie wpływu gier na rozwój kompetencji.

To nie jedyny eksperyment holenderskiego Randstad w świecie gier. Specjaliści z agencji zatrudnienia nawiązali współpracę z polską firmą Gamedust z Poznania, która stworzyła grę „Best Forklift Operator”. Jest to symulator jazdy wózkiem widłowym, który umożliwia także m.in. grę za pomocą okularów i kontrolerów VR. Twórcy gry wspólnie ze ekspertami Randstad opracowali jej specjalną wersję, która przygotowuje graczy do egzaminu umożliwiającego uzyskanie uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym.

Badania potwierdzają: gry pomagają rozwijać umiejętności zawodowe

REKLAMA

Randstad przeprowadził też w Holandii badania, które wykazują, że gry pomagają rozwijać wiele umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym. Twórcy analizy wzięli pod lupę takie gry, jak Fortnite, Warzone, League of Legends, FIFA, PUBG, Zelda i Minecraft. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W badanie zaangażowanych było blisko 4 tysiące graczy. Mieli oni za zadanie zidentyfikować przydatne w pracy umiejętności, które można ich zdaniem rozwijać w każdej z gier. Za pomocą potwierdzone badań diagnostycznych mieli też określić w jakim stopniu rozwijają za pomocą tych gier wskazane cechy. Okazało się, że najwięcej umiejętności rozwija gra Fortnite: zdolności komunikacyjne, krytyczne myślenie, spostrzegawczość, motywację, wytrwałość i pracę zespołową. Jednocześnie najsilniej umiejętności wykształcają PUBG (motywację) i League of Legends (umiejętności przywódcze).

Tradycyjna rekrutacja, oparta na CV z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, ma swoje ograniczenia. Jak się okazuje korelacja pomiędzy życiorysem a wynikami w pracy jest bardzo słaba (Schmidt i Hunter 1998), dlatego powinniśmy zgłębić nowe strategie łączenia właściwych ludzi z właściwą pracą. Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że ludzie rozwijają umiejętności zawodowe poprzez hobby, jakim są gry, a ponieważ na całym świecie nie brakuje entuzjastów gier, byłoby świetnie docenić ich pasję, a jednocześnie wykorzystać jako sposób na poszerzenie perspektyw zawodowych – wyjaśnia dr Oscar von Mourik. Jak zauważa, na co dzień pytamy kandydatów o ich doświadczenie zawodowe, aby dopasować je do oferty pracy. Jak miło byłoby połączyć zainteresowania i hobby w tym samym procesie? Sprawiłoby to, że cały proces byłby bardziej osobisty, sprawiał przyjemność i jednocześnie zapewniłby skuteczniejsze sposoby dopasowania talentów do oferowanych stanowisk.

Ostateczne wyniki eksperymentów określą przyszłe kierunki ekspansji rozwiązań rekrutacyjnych opartych na grach w innych krajach, w tym w Polsce.

Źródło: Ranstad

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA