REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popularne gry wideo rozwijają umiejętności zawodowe i pomagają w rekrutacji pracowników

GTA
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samomotywacja, zdolności przywódcze, umiejętność podejmowania decyzji, praca zespołowa – w kształtowaniu tych przydatnych w życiu zawodowym cech mogą pomagać gry. Tak wynika z badań prowadzonych przez Randstad. W obliczu wyzwań pracodawców związanych z poszukiwaniem kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach, gry stają się także miejscem, w którym można dotrzeć do osób o odpowiednich kompetencjach.

Wyzwania z dotarciem do wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy sprzyjają poszukiwaniu nowych sposobów rekrutacji. W sytuacji, w której jedynie 9 proc. polskich pracowników podejmuje aktywne działania, by znaleźć nowe miejsce zatrudnienia, publikowanie ofert pracy w serwisach ogłoszeniowych, może nie wystarczać. Od kilku lat rekruterzy aktywnie wykorzystują media społecznościowe, by dotrzeć do osób o właściwych kompetencjach, które nie rozważają zmiany pracy, ale nie wykluczają podjęcia rozmowy o nowych zawodowych perspektywach.

REKLAMA

Autopromocja

Rekrutacja kandydatów w grach

Do tej grupy kandydatów łatwiej docierać w miejscach, w których spędzają czas wolny. Należy też do nich świat gier wideo. Dlatego Randstad w Holandii zdecydował się na eksperyment z rekrutacją w grze GTA Online. Lokalni pracodawcy w ostatnim czasie szczególnie poszukują operatorów wózków widłowych, tymczasem świat tej gry pozwala spróbować swoich sił za sterami takiego pojazdu. Nie brakuje entuzjastów takiej rozrywki i to właśnie do nich skierowali się rekruterzy Randstad, tworząc cyfrowy oddział Randstad w grze. W efekcie pierwsi kandydaci są już po wstępnym etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

– Społeczeństwo zazwyczaj postrzega gry jako coś w kategoriach tabu. Grom zarzuca się, że pobudzają agresję i uzależniają. Jednak badania akademickie pokazują, że te relacje są bardzo słabe i że gracze są w stanie odróżnić przemoc w grze od realnego świata. Jednocześnie, jeśli miliardy ludzi na całym świecie codziennie grają w gry, byłoby marnotrawstwem nie docenić pozytywnego potencjału, jaki mają one do zaoferowania, takiego jak rozwój umiejętności zawodowych – podkreśla dr Oscar van Mourik, który w Randstad odpowiada za badanie wpływu gier na rozwój kompetencji.

To nie jedyny eksperyment holenderskiego Randstad w świecie gier. Specjaliści z agencji zatrudnienia nawiązali współpracę z polską firmą Gamedust z Poznania, która stworzyła grę „Best Forklift Operator”. Jest to symulator jazdy wózkiem widłowym, który umożliwia także m.in. grę za pomocą okularów i kontrolerów VR. Twórcy gry wspólnie ze ekspertami Randstad opracowali jej specjalną wersję, która przygotowuje graczy do egzaminu umożliwiającego uzyskanie uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym.

Badania potwierdzają: gry pomagają rozwijać umiejętności zawodowe

REKLAMA

Randstad przeprowadził też w Holandii badania, które wykazują, że gry pomagają rozwijać wiele umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym. Twórcy analizy wzięli pod lupę takie gry, jak Fortnite, Warzone, League of Legends, FIFA, PUBG, Zelda i Minecraft. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W badanie zaangażowanych było blisko 4 tysiące graczy. Mieli oni za zadanie zidentyfikować przydatne w pracy umiejętności, które można ich zdaniem rozwijać w każdej z gier. Za pomocą potwierdzone badań diagnostycznych mieli też określić w jakim stopniu rozwijają za pomocą tych gier wskazane cechy. Okazało się, że najwięcej umiejętności rozwija gra Fortnite: zdolności komunikacyjne, krytyczne myślenie, spostrzegawczość, motywację, wytrwałość i pracę zespołową. Jednocześnie najsilniej umiejętności wykształcają PUBG (motywację) i League of Legends (umiejętności przywódcze).

Tradycyjna rekrutacja, oparta na CV z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, ma swoje ograniczenia. Jak się okazuje korelacja pomiędzy życiorysem a wynikami w pracy jest bardzo słaba (Schmidt i Hunter 1998), dlatego powinniśmy zgłębić nowe strategie łączenia właściwych ludzi z właściwą pracą. Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że ludzie rozwijają umiejętności zawodowe poprzez hobby, jakim są gry, a ponieważ na całym świecie nie brakuje entuzjastów gier, byłoby świetnie docenić ich pasję, a jednocześnie wykorzystać jako sposób na poszerzenie perspektyw zawodowych – wyjaśnia dr Oscar von Mourik. Jak zauważa, na co dzień pytamy kandydatów o ich doświadczenie zawodowe, aby dopasować je do oferty pracy. Jak miło byłoby połączyć zainteresowania i hobby w tym samym procesie? Sprawiłoby to, że cały proces byłby bardziej osobisty, sprawiał przyjemność i jednocześnie zapewniłby skuteczniejsze sposoby dopasowania talentów do oferowanych stanowisk.

Ostateczne wyniki eksperymentów określą przyszłe kierunki ekspansji rozwiązań rekrutacyjnych opartych na grach w innych krajach, w tym w Polsce.

Źródło: Ranstad

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA