REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i dlaczego warto monitorować pracę zdalną?

praca zdalna
praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy często wskazują, że główną obawą podczas wprowadzania pracy home office jest brak całościowej kontroli nad projektami i pracownikami, którzy owe projekty realizują. Okazuje się bowiem, że według nich monitoring powinien być nieodzownym elementem pracy zdalnej – zwłaszcza, jeśli praca ta bazuje na newralgicznych danych lub na współpracach outsourcingowych.

O co chodzi z tą pracą zdalną?

W 2020 roku przeprowadzono obszerne badania pod hasłem „Evolution of Work”. Podczas nich stworzono raporty oparte na analizach ADP Research Institute. Na podstawie danych od 2 tysięcy pracowników, stwierdzono, że Ci oczekują przede wszystkim elastyczności w swoim środowisku pracy oraz możliwości realizowania projektów, które mają realny wpływ na rozwój firmy. Nic więc dziwnego, że trend pracy zdalnej ma się doskonale, a pracownicy coraz chętniej przechodzą na tzw. home office.

Autopromocja

Badania GOV wskazały, że praca zdalna stała się szczególnie popularna w 2020 roku, kiedy to świat ogarnęła pandemia. To wtedy liczba pracowników home office wzrosła do 10%, plasując Polskę znacznie wyżej w światowym rankingu. Po tych zamianach coraz chętniej podejmujemy się również współpracy z firmami i specjalistami działającymi w ramach outsourcingu.

Bardzo często w kontekście pracy zdalnej podważa się jej efektywność i skuteczność. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wskazał jednak, że ponad 80% pracowników uważa, że system zdalny poprawia ich efektywność, dzięki czemu wykonują polecania szybciej, niż robili to w biurze.

Wśród innych zalet i korzyści pro-pracowniczych wymienia się: bezpieczeństwo (na co wskazało 70% respondentów), większą elastyczność i oszczędność czasu, który można przeznaczyć na kontakty rodzinne (50% respondentów).

Dlaczego warto monitorować pracę zdalną?

Monitorowanie pracy zdalnej nie musi być kojarzone z brakiem zaufania czy potrzebą niezdrowej kontroli. W rzeczywistości chodzi o zabezpieczenie finansów, a także projektu, który musi być zrealizowany terminowo i zgodnie z założonymi celami. W pracy zdalnej realizacja może budzić wątpliwości – zwłaszcza z punktu widzenia pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rzeczywistości monitoring w pracy, to:

• Zwiększanie efektywności pracowników,

• Ograniczenie cyberslackingu – czyli wykorzystywania godzin pracy do realizowania prywatnych zadań i obowiązków,

• Ograniczenie działań, które mogłyby naruszyć bezpieczeństwo przedsiębiorstwa,

• Nadzorowanie poufnych danych, które mogłyby wyciekać i naruszać wizerunek firmy,

• Optymalizacja procesów w danym przedsiębiorstwie,

• Nadzorowanie pracy specjalistów zewnętrznych,

• Kontrola pracownika, który wcześniej wykazał się skłonnościami do naruszeń,

• Ograniczenie zachowań zagrażających i niepożądanych – np. uruchamianie określonych aplikacji, otwieranie poufnych folderów etc.

W procesie monitorowania i kontroli niezbędny jest Privileged Access Management (PAM) od https://senhasegura.eu/pl, który zezwala na kontrolowanie podmiotów, którym udostępniono środowisko sieciowe Twojej firmy. Dzięki nim zwiększasz bezpieczeństwo usług – m.in. poprzez przerwanie niepożądanych sesji, a następnie zablokowanie dostępów danego pracownika. PAM umożliwia ci oszczędzać pieniądze, podnosi poziom bezpieczeństwa sieci IT i ułatwia zachowanie kontroli nad pracami outsourcingowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA