REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i dlaczego warto monitorować pracę zdalną?

Subskrybuj nas na Youtube
praca zdalna
praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy często wskazują, że główną obawą podczas wprowadzania pracy home office jest brak całościowej kontroli nad projektami i pracownikami, którzy owe projekty realizują. Okazuje się bowiem, że według nich monitoring powinien być nieodzownym elementem pracy zdalnej – zwłaszcza, jeśli praca ta bazuje na newralgicznych danych lub na współpracach outsourcingowych.

O co chodzi z tą pracą zdalną?

W 2020 roku przeprowadzono obszerne badania pod hasłem „Evolution of Work”. Podczas nich stworzono raporty oparte na analizach ADP Research Institute. Na podstawie danych od 2 tysięcy pracowników, stwierdzono, że Ci oczekują przede wszystkim elastyczności w swoim środowisku pracy oraz możliwości realizowania projektów, które mają realny wpływ na rozwój firmy. Nic więc dziwnego, że trend pracy zdalnej ma się doskonale, a pracownicy coraz chętniej przechodzą na tzw. home office.

REKLAMA

Autopromocja

Badania GOV wskazały, że praca zdalna stała się szczególnie popularna w 2020 roku, kiedy to świat ogarnęła pandemia. To wtedy liczba pracowników home office wzrosła do 10%, plasując Polskę znacznie wyżej w światowym rankingu. Po tych zamianach coraz chętniej podejmujemy się również współpracy z firmami i specjalistami działającymi w ramach outsourcingu.

Bardzo często w kontekście pracy zdalnej podważa się jej efektywność i skuteczność. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wskazał jednak, że ponad 80% pracowników uważa, że system zdalny poprawia ich efektywność, dzięki czemu wykonują polecania szybciej, niż robili to w biurze.

Wśród innych zalet i korzyści pro-pracowniczych wymienia się: bezpieczeństwo (na co wskazało 70% respondentów), większą elastyczność i oszczędność czasu, który można przeznaczyć na kontakty rodzinne (50% respondentów).

Dlaczego warto monitorować pracę zdalną?

Monitorowanie pracy zdalnej nie musi być kojarzone z brakiem zaufania czy potrzebą niezdrowej kontroli. W rzeczywistości chodzi o zabezpieczenie finansów, a także projektu, który musi być zrealizowany terminowo i zgodnie z założonymi celami. W pracy zdalnej realizacja może budzić wątpliwości – zwłaszcza z punktu widzenia pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rzeczywistości monitoring w pracy, to:

• Zwiększanie efektywności pracowników,

• Ograniczenie cyberslackingu – czyli wykorzystywania godzin pracy do realizowania prywatnych zadań i obowiązków,

• Ograniczenie działań, które mogłyby naruszyć bezpieczeństwo przedsiębiorstwa,

• Nadzorowanie poufnych danych, które mogłyby wyciekać i naruszać wizerunek firmy,

• Optymalizacja procesów w danym przedsiębiorstwie,

• Nadzorowanie pracy specjalistów zewnętrznych,

• Kontrola pracownika, który wcześniej wykazał się skłonnościami do naruszeń,

• Ograniczenie zachowań zagrażających i niepożądanych – np. uruchamianie określonych aplikacji, otwieranie poufnych folderów etc.

W procesie monitorowania i kontroli niezbędny jest Privileged Access Management (PAM) od https://senhasegura.eu/pl, który zezwala na kontrolowanie podmiotów, którym udostępniono środowisko sieciowe Twojej firmy. Dzięki nim zwiększasz bezpieczeństwo usług – m.in. poprzez przerwanie niepożądanych sesji, a następnie zablokowanie dostępów danego pracownika. PAM umożliwia ci oszczędzać pieniądze, podnosi poziom bezpieczeństwa sieci IT i ułatwia zachowanie kontroli nad pracami outsourcingowymi.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA