| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Nie jest więc dopuszczalne zawarcie z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o pracę na okres próbny jeśli zmianie ulegnie jedynie nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, bez zasadniczej zmiany wykonywanych obowiązków. Takie działanie mogłoby zostać uznane za próbę obejścia prawa, a ta, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie o sygnaturze I PKN 215/99 powoduje nieważność postanowień określających rodzaj umowy. W wyniku zawarcia umowy o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, umowę taką uważa się za zawarta na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę. W konsekwencji, niedopuszczalne będzie również przedłużenie okresu próbnego na okres przekraczający 3 miesiące. Wówczas umowa taka również będzie uznana za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy na czas określony.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe również w przypadku wystąpienia długiej przerwy w zatrudnieniu i tego samego pracodawcy. Wówczas możliwe jest bowiem, iż pracownik utracił umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Utrata kwalifikacji jest możliwa również w konsekwencji dokonanych zmian po stronie pracodawcy w zakładzie pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK