| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rzecznik Praw Pracowniczych - nowa instytucja?

Rzecznik Praw Pracowniczych - nowa instytucja?

Polska Partia Socjalistyczna i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje powstanie nowej instytucji - Rzecznika Praw Pracowniczych. Rzecznik miałby za zadanie reagować na wszelkie formy dyskryminacji pracowników, niewypłacanie przez pracodawców wynagrodzenia i inne naruszenia Kodeksu pracy.

Według Miszczuk największym problemem nie jest bezrobocie, lecz zła jakość pracy, wynikająca - jak wymieniła - m.in. z niepewności zatrudnienia, tzw. umów śmieciowych, niskich płac, czy niewypłacania pensji przez pracodawców. Dodatkowo coraz więcej pracowników jest wyjętych spod kodeksu pracy, zmuszonych do samozatrudnienia, i nie ma żadnej ochrony prawnej, nie może się zrzeszać. "To są ci zatomizowani pracownicy, którzy z jednej strony nie mogą liczyć na pomoc państwa, ponieważ nie są przewidziani w ustawach, a z drugiej strony nie mogą się zrzeszać z innymi pracownikami w ramach związków zawodowych, ponieważ nie przysługuje im takie prawo" - tłumaczyła wiceprzewodnicząca.

Polecamy serwis: KADRY

Wiceprzewodnicząca wskazała też, że większość polskich zakładów pracy to małe firmy, zatrudniające mniej niż 9 osób. "Żeby założyć związek zawodowy potrzeba 10 pracowników" - podkreśliła. "A więc w większości aktywnych podmiotów gospodarczych nie mogą działać związki zawodowe" - dodała.

Miszczuk przypomniała, że w niektórych firmach istnieje już instytucja rzecznika praw pracowniczych, jednak pełni ona nieco odmienną rolę od tej, którą przewidują związkowcy i PPS. Obecnie w niektórych przedsiębiorstwach taki rzecznik jest mediatorem między pracodawcą, a załogą i ma zażegnywać potencjalne konflikty - wyjaśniła Miszczuk.

Wynagrodzenie minimalne brutto w 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK