| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r.

Świadczenie pielęgnacyjne ma być wyższe już od maja 2014 r. Będzie wynosiło 1000 zł. Od stycznia 2015 r. wzrośnie do kwoty 1200 zł, a od stycznia 2016 r. osiągnie wysokość 1300 zł.

- Intencją rządu jest, aby realizacja harmonogramu podwyższenia świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych była najszybsza, jak to tylko możliwe – powiedział na niedzielnym briefingu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, w sprawie postulatów rodziców niepełnosprawnych dzieci wczoraj w Sejmie padła konkretna deklaracja premiera Donalda Tuska. Dziś odpowiednie przepisy są już gotowe. - Zgodnie z wczorajszą obietnicą premiera został przygotowany projekt ustawy zakładający przyśpieszenie podniesienia świadczenia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i dojścia do minimalnej pensji w jak najszybszym czasie – powiedział minister.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Zgodnie z propozycją, świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie od maja 2014 r. - do 1000 zł netto, od 1 stycznia 2015 r. - do 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - do 1300 zł netto. Środki na podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców niepełnosprawnych dzieci będą pochodzić z przesunięcia funduszy. - Jest to propozycja oparta o racjonalne obliczenia. Jutro przedstawię ten projekt premierowi, we wtorek odbywa się posiedzenie Rady Ministrów, które może dokonać przesunięć środków w celu zabezpieczenia wydatków na ten rok, a następnie zwołanie komisji polityki społecznej i rodziny w środę – podkreślił minister. Dodał, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącym komisji Sławomirem Piechotą, który deklaruje gotowość do jak najszybszego zwołania posiedzenia komisji i środa jest najszybszym terminem.

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wsparcie dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci to także m.in. dodatki i świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe. Wiceminister, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda poinformował o formach wsparcia, z których mogą skorzystać osoby niepełnosprawne. - Dofinansowanie do wózka elektrycznego może wynieść do 7 tys. zł, do turnusu rehabilitacyjnego do 1,3 tys. zł. Dofinansowanie do turnusu przysługuje raz w roku. W całym kraju działa także 680 warsztatów terapii zajęciowej – powiedział wiceminister Duda.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

PFRON dofinansowuje również m.in. wynagrodzenia pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Dopłaca także do turnusów rehabilitacyjnych (do 1,3 tys. zł), sprzętu rehabilitacyjnego (do 19,1 tys. zł) oraz likwidacji barier architektonicznych (do 57,4 tys. zł).

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą otrzymać także świadczenia z pomocy społecznej. - 3,4 mld zł z pomocy społecznej przeznaczyliśmy w 2013 r. na wsparcie rodzin z osobą niepełnosprawną. Wsparcie z pomocy społecznej otrzymało 412 tys. rodzin z osobą niepełnosprawną – powiedziała wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK