| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki

Wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki

W ostatnich dwóch latach nastąpił wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki w Polsce z 571 do 1180. Zwiększyła się też z 32 tys. do 43 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci. W tym czasie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i samorządy przekazały na rozwój i utrzymanie żłobków blisko miliard złotych.

Powrót rodziców do pracy a opieka nad dzieckiem

- Zależy nam, aby rodzice mieli możliwość powrotu do pracy nawet wtedy, gdy dziecko jest jeszcze małe. Do tego potrzebna jest rozbudowana sieć miejsc opieki. Jej rozwój to jeden z naszych głównych priorytetów - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. W sumie ministerstwo na rozwój żłobków przeznaczyło w latach 2011 - 2013 aż 500 mln złotych (środki z budżetu państwa oraz środki UE). - To za mało, żeby spełnić oczekiwania rodziców. Nie możemy patrzeć na żłobki i kluby dziecięce tylko jako na koszty dla budżetu, to inwestycja. Badania pokazują, że wzrost finansowania opieki nad najmłodszymi dziećmi przekłada się na większą aktywność rodziców. Inwestycja zwraca się w podatkach i składkach, które rodzice zaczynają dzięki temu płacić - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Ustawa żłobkowa

Przełom nastąpił w 2011 roku wraz z przyjęciem ustawy żłobkowej przygotowanej przez ministerstwo. Pojawiły się nowe formy opieki nad najmłodszymi dziećmi: kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu na koszt samorządów. Ustawa ułatwiła też legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić ją do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. O ile na początku 2011 roku funkcjonowało 511 placówek, to na koniec 2012 roku ich liczba wzrosła do 926, czyli aż o 81 proc. Większość placówek utworzyły samorządy i osoby fizyczne (łącznie 92 proc.). Dofinansowanie od samorządów otrzymywało blisko 74 proc. zarejestrowanych żłobków i klubów dziecięcych. - Najnowsze dane z czerwca pokazują, że w całej Polsce mamy już 1180 placówek dla najmłodszych dzieciaków - mówi minister Kosiniak-Kamysz. W porównaniu do 2011 roku ich liczba zwiększyła się o ponad 130 proc. Miejsc opieki starczy już dla 43 tys. dzieci. To o 11 tys. więcej niż jeszcze dwa lata temu.

Nowy sposób finansowania żłobków

Kolejne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wprowadziła nowela ustawy żłobkowej z lipca 2013 roku. Zmieniono sposób finansowania żłobków. Do tej pory budżet państwa pokrywa połowę kosztów utworzenia placówki. Obecnie wystarczy, że samorząd wyłoży 20 proc. środków, pozostałe 80 proc. dołoży rząd. O dofinansowanie od państwa może się też ubiegać więcej podmiotów - już nie tylko samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »