| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak uniknąć ubezpieczenia w ZUS - obowiązek złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego

Jak uniknąć ubezpieczenia w ZUS - obowiązek złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego

Do 31 maja 2011 r. osoby podlegające ubezpieczeniu rolników i jednocześnie prowadzące działalność gospodarczą muszą złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o kwocie podatku z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za 2010 r.

Osoby ubezpieczone w KRUS, podejmujące działalność gospodarczą lub współpracę przy takiej działalności, mogą zachować – po spełnieniu ustawowych warunków – prawo do kontynuowania ubezpieczeń w kasie rolniczej. Dla rolnika-przedsiębiorcy oznacza to możliwość dalszego opłacania składek w KRUS i zwolnienie z ponoszenia obciążeń z tego tytułu w ZUS.

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 roku >>

Przedsiębiorca korzystający z tego przywileju musi corocznie do końca maja przedkładać w KRUS zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku z działalności za poprzedni rok podatkowy. Jeśli kwota podatku przekroczy tzw. kwotę graniczną, przedsiębiorca zostanie wyłączony z ubezpieczenia rolników od 31 maja, a od 1 czerwca musi się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS.

Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej >>

W zaświadczeniu, przekazanym do KRUS do 31 maja tego roku, wskazana przez urząd skarbowy kwota podatku z działalności gospodarczej nie może przekroczyć 2863 zł. Prowadząc działalność gospodarczą w 2011 r., warto pamiętać, że roczna kwota graniczna za ten rok wynosi 2929 zł. Jeżeli rolnik przekroczy tę kwotę w obecnym roku podatkowym, ubezpieczeniu w KRUS będzie podlegał już tylko do końca maja 2012 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK