| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bezrobocie nie powinno rosnąć - początek ożywienia na rynku pracy?

Bezrobocie nie powinno rosnąć - początek ożywienia na rynku pracy?

W lipcu Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu maleje.

Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach, a czynniki sezonowe sprzyjać będą jego obniżaniu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Stan koniunktury gospodarczej oraz nastroje przedsiębiorstw wskazują jednak, iż rynek pracy nadal oczekuje na potwierdzenie trwałości ożywienia. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu 2010 r. do 11,6 proc. z 11,9 proc. w maju, jednak biorąc pod uwagę czynniki o charakterze sezonowym nie odnotowano istotnej zmiany w stosunku do miesiąca poprzedniego" - napisano w komunikacie.

Pracodawcy zatrudniają i zwalniają >>

Z badania wynika, że drugi miesiąc z rzędu odnotowywane jest nieznaczne pogorszenie ocen bieżącej sytuacji gospodarczej wśród menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych.

"Nie wpływa ono jednak na planowany poziom zatrudnienia w firmach. Od początku ubiegłego roku przybywa firm deklarujących wzrost zatrudnienia, ubywa zaś tych, które liczbę pracujących zamierzają ograniczać. Tym niemniej od kwietnia 2008 roku wartość wskaźnika ocen bieżącego poziomu zatrudnienia w firmach produkcyjnych przyjmuje ujemne wartości, co oznacza przewagę liczby zwolnień nad przyjęciami do pracy. Świadczy to o wstępnej fazie ożywienia na rynku pracy. (...). Warto jednak podkreślić, że poprawia się wydajność pracy i rosną wynagrodzenia, co wpływa na ograniczenie ilości kreowanych nowych miejsc pracy" - napisano.

Letni spadek bezrobocia >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK