| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt zmiany rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej

Projekt zmiany rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej

Pracodawcy nie będą musieli przechowywać kopii zawiadomień przesyłanych do urzędów pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Dojdzie im jednak obowiązek przechowywania pism dotyczących udzielenia pracownikowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Nowelizacja przepisów rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) jest konieczna ze względu na ostatnie zmiany w Kodeksie pracy oraz w ustawie o promocji zatrudnienia.
Przypomnijmy, że obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła 3 nowe rodzaje urlopów: dodatkowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop ojcowski. Urlopy te będą udzielane na wniosek pracownika począwszy od 1 stycznia 2010 r. Stąd potrzeba dokumentacji dotyczącej udzielania tych urlopów.
Natomiast od 1 lutego 2009 r. pracodawcy zostali zwolnieni z obowiązku zawiadomienia w formie pisemnej, w okresie do 5 dni, właściwego powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej. Obowiązek przechowywania tego zawiadomienia stał się bezprzedmiotowy. Zmianie ulegnie też wzór kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Zostanie z niego wykreślone oświadczenie o pozostawaniu lub niepozostawaniu w rejestrze bezrobotnych i poszukujących pracy.
Zmiany mają charakter wyłącznie porządkowy. Mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »