| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt zmiany rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej

Projekt zmiany rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej

Pracodawcy nie będą musieli przechowywać kopii zawiadomień przesyłanych do urzędów pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Dojdzie im jednak obowiązek przechowywania pism dotyczących udzielenia pracownikowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Nowelizacja przepisów rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) jest konieczna ze względu na ostatnie zmiany w Kodeksie pracy oraz w ustawie o promocji zatrudnienia.
Przypomnijmy, że obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła 3 nowe rodzaje urlopów: dodatkowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop ojcowski. Urlopy te będą udzielane na wniosek pracownika począwszy od 1 stycznia 2010 r. Stąd potrzeba dokumentacji dotyczącej udzielania tych urlopów.
Natomiast od 1 lutego 2009 r. pracodawcy zostali zwolnieni z obowiązku zawiadomienia w formie pisemnej, w okresie do 5 dni, właściwego powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej. Obowiązek przechowywania tego zawiadomienia stał się bezprzedmiotowy. Zmianie ulegnie też wzór kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Zostanie z niego wykreślone oświadczenie o pozostawaniu lub niepozostawaniu w rejestrze bezrobotnych i poszukujących pracy.
Zmiany mają charakter wyłącznie porządkowy. Mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK