REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta rodzinna po małżonku w separacji

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Renta rodzinna po małżonku w separacji. / Fot. Fotolia
Renta rodzinna po małżonku w separacji. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna po zmarłym małżonku przysługuje w sytuacji, gdy wdowa w dniu zgonu męża ma ukończone 50 lat lub jest niezdolna do pracy. Do renty rodzinnej uprawniona jest również osoba rozwiedziona, jeśli miała prawo do alimentów od zmarłego. Co w sytuacji śmierci małżonka w czasie trwania separacji?

ZUS nie wypłaci renty rodzinnej wdowie, która była w separacji

Żądanie zniesienia separacji złożone jeszcze za życie współmałżonka nie powoduje jej ustania. Jeśli wdowa nie ma prawa do alimentów, to nie dostanie renty rodzinnej – orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę ubezpieczonej.

Autopromocja

Powodem sporu był wniosek o wypłatę renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym. O wypłatę świadczenia ubiegała się wdowa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił jej prawa do wypłaty, uznając, że nie spełnia warunków do otrzymania świadczenia. Zainteresowana skierowała sprawę do sądu I instancji.

Sędziowie uznali, że odwołanie to zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie bowiem z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748), renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, którzy w chwili śmierci mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Przy czym sam fakt śmierci powoduje, że zmarły jest uznawany jako osoba całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy.

Polecany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Jednocześnie na podstawie art. 70 ustawy emerytalnej wdowa ma prawo do świadczenia, jeśli w dniu zgonu męża ma ukończone 50 lat lub jest niezdolna do pracy. Takie samo uprawnienie do renty ma osoba, która wychowuje jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do takiej formy wsparcia. W takim jednak przypadku musi być spełniony warunek, żeby dzieci pobierające z ZUS takie świadczenie albo miały mniej niż 16 lat albo się uczyły (ewentualnie studiowały). Ustawodawca wprowadził zasadę, że osoba rozwiedziona także ma prawo do świadczenia, jeśli w dniu zgonu miała prawa do alimentów od zmarłego ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasie postępowania wyjaśniającego sędziowie ustalili, że zmarły w 2012 roku pobierał emeryturę z zakładu. Małżonkowie zaś na podstawie prawomocnego wyroku, poczynając od 2006 roku, pozostawali w separacji. Świadkowie w sądzie twierdzili jednak, że między małżonkami nie było faktycznej separacji, bowiem oboje razem mieszkali i wspólnie łożyli na utrzymanie mieszkania. Z tego też powodu sędziowie uznali, że zainteresowanej należy się prawo do renty rodzinnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odwołał się od tego wyroku do sądu II instancji. Ten zaś po zbadaniu sprawy uznał, że kobieta nie może otrzymywać takiego świadczenia. Zgodnie bowiem z przepisami prawo do renty rodzinnej po zmarłym przysługuje tylko wówczas, kiedy były małżonek był zobowiązany do opłacania alimentów na jej rzecz. W tym jednak przypadku nie było żadnego dokumentu potwierdzającego fakt takiej wypłaty. Sędziowie zwrócili uwagę na to, że separacja orzeczona wyrokiem sądowym powoduje takie same skutki jak rozwód. Różni się jednak od niego tym, że małżonkowie pozostający w separacji nie mogą wstępować w związek małżeński.

Sąd apelacyjny podkreślił, że dla przyznania przez ZUS renty rodzinnej nie ma znaczenia, czy zainteresowana złożyła do sądu wniosek o zniesienie separacji. Nie doszło bowiem do formalnego jej zniesienia w formie orzeczenia sądowego, bowiem mąż zainteresowanej nagle zmarł. Wdowa złożyła kasację do SN, który jednak potwierdził prawidłowość oceny sprawy przez ZUS.

  • 1,27 mln osób pobiera renty rodzinne z ZUS
  • 1826 zł to wysokość przeciętnej renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS

Uprawnienia rozwiedzionej małżonki do uzyskania renty rodzinnej - wyrok TK

Orzecznictwo:

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 marca 2015 r., sygn. akt I UK 283/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

REKLAMA

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

REKLAMA

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

REKLAMA