REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce?

Krystian  Rakoniewski
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.
Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2010 r. obowiązuje umowa z 7 października 2009 r. o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią (Dz. U. z 22.09.2010 r., nr 172, poz. 1160, 1162). Przynosi ona ważne zmiany dla Polaków pracujących w Australii oraz dla Australijczyków pracujących w Polsce

Umowa reguluje między innymi stosunki między Polską i Australią w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent dla osób, które podlegają lub podlegały ubezpieczeniom społecznym w Polsce i które posiadają okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym (tj. między 16 rokiem życia a wiekiem emerytalnym).

Autopromocja

Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.

Umowa dotyczy w szczególności określonych świadczeń udzielanych w ramach:

1. w odniesieniu do Polski - powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz systemu ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS) tj.:

- emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,
- jednorazowych odszkodowań oraz rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- zasiłków pogrzebowych.

2. w odniesieniu do Australii

- emerytur z tytułu stałego pobytu w Australii (Age pension- tzw. I filar emerytalny).

Umowy nie stosuje się do tzw. gwarancji emerytalnej (Superannuation Guarantee) przysługującej z tytułu składek opłacanych do australijskiego systemu emerytalnego (tzw. II filar emerytalny).

Umowa ma między innymi na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której dany pracownik podlega jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w obu krajach. Ponadto umowa ustanawia zasadę, że pracownicy podlegają ubezpieczeniom społecznym w państwie, w którym wykonują pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od tej zasady umowa przewiduje wyjątek, zgodnie z którym pracownik oddelegowany może w okresie oddelegowania zasadniczo nie dłuższym niż 5 lat (60 miesięcy) podlegać ubezpieczeniom społecznym w państwie, z którego został wysłany. 

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Tym samym pracownik oddelegowany z Polski do Australii może nadal pozostać ubezpieczony w polskim ZUS. W celu potwierdzenia prawa do opłacania składek w Polsce pracownik powinien uzyskać poświadczenie formularza PL–AU1.
Odpowiednio pracownik z Australii, który na okres oddelegowania do Polski uzyska poświadczenie formularza AU–PL1 będzie mógł podlegać australijskiemu systemowi ubezpieczeń i opłacać składki w Australii.

W ten sposób uniknie on opłacania składek do ZUS. Dodatkowo zwolnione z opłacania składek w Polsce mogą być pod pewnymi warunkami osoby delegowane przez pracodawcę z terytorium Australii do podmiotu związanego z tym pracodawcą w Polsce (jeżeli podmiot polski i pracodawca australijski są członkami tej samej grupy, objętej własnością całkowita lub większościową).

W praktyce, w wyniku zawartej umowy, jest możliwe między innymi:

- podleganie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez osoby migrujące w celu wykonywania pracy (pracownicy delegowani) tylko w kraju pochodzenia, tj. albo w Polsce albo w Australii, po uzyskaniu poświadczenia odpowiedniego formularza,
- uzyskanie emerytur i rent przez osoby, które pracowały w Polsce i Australii i obecnie nie mają wystarczających okresów ubezpieczenia do nabycia prawa do świadczeń w jednym z tych krajów lub obydwu,
- wypłacanie świadczeń osobom uprawnionym, zamieszkującym na terytorium drugiego kraju.

Zatem zasadniczo wejście w życie 1 października 2010 r. umowy polsko – australijskiej w zakresie zabezpieczenia społecznego może skutkować zarówno powstaniem obowiązku w zakresie ubezpieczeń społecznych dla pracowników oddelegowanych do jednego z krajów, jak i możliwością nabycia dodatkowych uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych w poszczególnych krajach przez osoby posiadające okresy ubezpieczeniowe w obu krajach.

Tekst umowy z Australią

Porozumienie do umowy

Inne tego typu umowy

Źródło: www.taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA