REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Programy emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja ustawy o PPE, IKE i IKZE - poprawki

Nowelizacja ustawy o PPE, IKE i IKZE została pozytywnie zaopiniowana przez komisje senackie - zaproponowano poprawki. Zmiany w ustawie dotyczą m.in. warunków uczestnictwa w PPE. Zrezygnowano z tzw. zakazu fakultatywnego, polegającego na ograniczeniu wnoszenia składki dodatkowej do programu.

PPK 2019 - jak dokonać potrąceń z wynagrodzenia po przystąpieniu do PPK

Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK, co do zasady, są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający. Jak zatem prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia? Sprawdź kwoty wolne od potrąceń w 2019 r. uwzględniające 2% składkę podstawową na PPK finansowaną przez pracownika i zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Korzyści z oszczędzania na rachunkach emerytalnych IKE i IKZE

Podstawową korzyścią gromadzenia środków na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) oraz indywidualnym koncie ubezpieczenia emerytalnego (IKZE) to ulgi podatkowe.

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) - jak inwestować środki

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) daje kilka możliwości inwestycyjnych. Jak zatem zainwestować środki pracowników w praktyce?

Reforma OFE w 2018 roku

Nowy system emerytalny oparty na pracowniczych planach kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę, przekształcenie OFE - to główne cele projektu ustawy ws. zmian w systemie emerytalnym. Przekształcenie OFE ma nastąpić w styczniu 2018 roku.

Nowe pracownicze programy emerytalne od 2018 r.

Najprawdopodobniej od 2018 r. pracodawcy będą mieli obowiązek włączyć się w III filar. Obok PPE w systemie emerytalnym będą funkcjonować pracownicze plany kapitałowe (PPK). Co zmiany oznaczają dla pracodawców?

Na czym polega pracowniczy program emerytalny (PPE)?

W ramach pracowniczego programu emerytalnego pracodawca odprowadza składki podstawowe za swoich pracowników – uczestników PPE, które w przyszłości staną się częścią emerytury danego pracownika.

Gromadzenie środków w ramach pracowniczego programu emerytalnego

Pracownik, który podejmuje decyzję o przystąpieniu do pracowniczego programu emerytalnego (PPE) musi liczyć się z konsekwencjami oraz obowiązkami, m.in. z koniecznością opłacania podatku dochodowego od składki podstawowej.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Pracownicze programy emerytalne są dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Mogą one stanowić narzędzie motywujące pracowników. Pracownicze programy emerytalne działają od 15 lat, należy do nich jednak jedynie 2,5 proc. pracujących Polaków. Czy zatem warto w nie inwestować?

Pracowniczy program emerytalny

Z punktu widzenia zasad wynagradzania w firmie pracowniczy program emerytalny (PPE) jest dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Natomiast kluczową kwestią dla konstrukcji PPE jest fakt, iż jest to świadczenie, które może, ale nie musi być zaoferowane pracownikom przez pracodawcę prowadzącego program.

PPE - dodatkowy dochód dla emeryta

Pracownicze Programy Emerytalne są dobrowolną formą grupowego oszczędzania na emeryturę, organizowaną przez pracodawcę przy współudziale pracowników. Są tworzone w ramach dobrowolnego III filaru systemu emerytalnego. Środki zgromadzone w ramach PPE są własnością uczestnika programu i mogą podlegać wypłacie lub wypłacie transferowej.

Wypłata środków z pracowniczego programu emerytalnego

Środki zgromadzone w ramach PPE podlegają wypłacie m.in. na wniosek uczestnika PPE, gdy ukończy 60 lat. Wypłata środków może być dokonana jednorazowo albo ratalnie.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki

Rozmowy nt. dziedziczenia środków z OFE

Na początku tego tygodnia minister Michał Boni ma rozmawiać z szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim o sprawie dziedziczenia składek z OFE, które mają trafiać na subkonta osobiste w ZUS. Dziedziczenie tej części składki i jego zasady nie są jeszcze rozstrzygnięte.

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Niepełna emerytura

Prawo do niepełnej emerytury przysługuje tym ubezpieczonym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie mogą natomiast wykazać się odpowiednio długim okresem ubezpieczenia.

Reforma emerytalna

Dokończenie reformy emerytalnej wymaga przeprowadzenia wielu prac legislacyjnych, które muszą zakończyć się w 2008 r.

REKLAMA