REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Ubezpieczenie zdrowotne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik prowadzący działalność gospodarczą ma prawo wyboru tytułu ubezpieczenia

Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 1300 zł brutto. Dodatkowo pracownik ten prowadzi własną działalność gospodarczą. Czy podlega on ubezpieczeniom społecznym, zdrowotnym, FP, FGŚP, czy tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Żona pracownika dostarczyła zaświadczenie lekarskie, że mąż przebywa w szpitalu. Nie jest to zwolnienie lekarskie, lecz odręcznie napisana informacja z datą, pieczątką i podpisem lekarza, że pracownik został przyjęty do szpitala. Czy na tej podstawie mogę wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Ubezpieczenie społeczne studenta przebywającego na urlopie dziekańskim

Zatrudniliśmy na umowę zlecenia studenta. Problem w tym, że przebywa on obecnie na urlopie dziekańskim. Czy w tej sytuacji będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Odprawa rentowa dla dyrektora

Pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy w imieniu pracodawcy, objętemu zakresem regulacji ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.), może przysługiwać odprawa rentowa na zasadach i w wysokości przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym pracy, niezależnie od jej przyznania przez podmiot określony w § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz.U. Nr 14, poz. 139).

Kiedy wartość korzyści materialnych przyznanych pracownikom podlega zwolnieniu ze składek

W celu zmotywowania pracowników pracodawcy często decydują się na przyznanie im różnego rodzaju profitów w postaci różnych form korzyści materialnych. Wśród nich występują takie, które, mimo że są przychodem ze stosunku pracy, nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim

Na podstawie umowy zlecenia pracuje u nas osoba, która równocześnie jest zatrudniona w innym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Do tej pory ze zlecenia nie opłacaliśmy składek na ubezpieczenia społeczne, bo miesięczne wynagrodzenie tej osoby z umowy o pracę było wyższe od minimalnego. Od 3 sierpnia br. nasz zleceniobiorca korzysta w drugim zakładzie z urlopu macierzyńskiego w związku z przysposobieniem dziecka. Czy w trakcie tego urlopu mamy obowiązek opłacać za tę osobę składki na ubezpieczenia społeczne?

Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.

Ubezpieczenia osób współpracujących przy prowadzeniu działalności lub wykonywaniu zlecenia

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, szczególnie gospodarczą, często prowadząc swoje przedsiębiorstwo korzystają z pomocy członków rodziny. Jednak aby osoby te nie pozostały poza systemem ubezpieczeniowym, ustawodawca określił dla nich tytuł do ubezpieczeń. Dlatego też małżonkowie i dzieci osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, którzy niejako współprowadzą tę działalność, zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Podobnie jest z osobami współpracującymi przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy zlecenia.

Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu

Od maja 2005 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od czerwca 2006 r. jestem zaś zatrudniony na pół etatu za wynagrodzeniem w wysokości 850 zł miesięcznie. W kwietniu bieżącego roku zawarłem umowę zlecenia z inną firmą. Mam wykonać dla niej projekt techniczny. Czy w związku z umową zlecenia podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dodam, że zgodnie z ustaleniami projekt mam wykonać w swoim domu. 

Czy dodatek z tytułu dojazdu do szkoły przysługuje na dziecko dojeżdżające do szkoły podstawowej

Jedna z pracownic, której wypłacam zasiłek rodzinny, po zmianie miejsca zamieszkania zwróciła się z wnioskiem o przyznanie dodatku z tytułu dojazdu jej dziecka do szkoły podstawowej, znajdującej się w innej miejscowości. Wiem, że do tej miejscowości jeżdżą tzw. gimbusy. Czy powinnam od tej pracownicy żądać jakiegoś dokumentu poświadczającego ponoszone przez nią koszty tego dojazdu?

REKLAMA