| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka

Świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka

Rodzicom dziecka przysługuje becikowe w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Należy się ono po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka – becikowe

Bez względu na wysokość dochodu matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka, w praktyce nazywana becikowym. Wysokość tej zapomogi wynosi 1000 zł na jedno dziecko. Warunkiem koniecznym do wypłaty zapomogi jest złożenie wniosku o jej wypłatę w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a jeżeli wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Od 1 listopada 2009 r.  przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (tak jak przy wystąpieniu z wnioskiem o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka) konieczne jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Trudności z wypłatą becikowego >>

Jednorazowa zapomoga od rady gminy

Oprócz dodatku z tytułu urodzenia dziecka przysługującego osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka w kwocie 1000 zł, bez względu na dochód rodziny (becikowe), ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje jeszcze jedną zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Zapomogę taką mogą otrzymać w drodze uchwały rady gminy osoby zamieszkałe na terenie objętym jej działaniem. Rada gminy ma prawo zatem ustalać szczegółowe warunki i zasady przyznawania tej zapomogi oraz jej wysokość. Ponieważ zapomoga ta jest finansowana ze środków własnych gminy, w praktyce może się okazać, że niektóre z gmin w ogóle nie będą jej wypłacać ze względu na brak lub bardzo ograniczone środki.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK