| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ubezpieczenia członków organów spółek

Ubezpieczenia członków organów spółek

Członkowie zarządu, którzy pełnią swoje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania, nie są objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Umowa o świadczenie usług

Z członkiem zarządu może być również zawarta umowa zlecenia. Członek zarządu, wykonujący swoje obowiązki w ramach np. umowy o świadczenie usług, objęty jest obowiązkiem ubezpieczeń jako zleceniobiorca od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy.

W związku z tym obowiązkowe są dla niego ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ubezpieczenie chorobowe jest w takim przypadku dobrowolne. Członek zarządu może zostać zgłoszony przez spółkę jako płatnika składek do tego ubezpieczenia na jego wniosek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne członka zarządu - zleceniobiorcy stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług.

Przy umowie o świadczenie usług wykonywanej w ramach działalności gospodarczej za tytuł do ubezpieczeń uważa się działalność gospodarczą. Zasada ta nie dotyczy jednak kontraktów menedżerskich oraz umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.

Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze zalicza się do tzw. przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nawet wówczas gdy są one wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że przychody uzyskiwane z kontraktów menedżerskich wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane według reguł przewidzianych dla działalności gospodarczej, lecz według zasad przewidzianych dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W konsekwencji oznacza to, że dochody uzyskane przez menedżera z tytułu kontraktu menedżerskiego nie mogą być oskładkowane według zasad przewidzianych dla działalności gospodarczej. Stąd też wyłączone jest w tym przypadku zastosowanie preferencyjnych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Ubezpieczenie członków rad nadzorczych

Członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia tej funkcji do dnia zaprzestania jej pełnienia. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne tych osób jest kwota przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymywana z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.

Oprócz wynagrodzenia członkom rady nadzorczej przysługuje zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach rady, zwrot kosztów za dojazd i zakwaterowanie.

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członków rad nadzorczych są wszelkie wypłaty na ich rzecz - zarówno świadczenia pieniężne, jak i rzeczowe, w tym świadczenia związane z podróżą służbową, nawet gdy są one wyłączone z opodatkowania.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK